POZNANOVIČ JEZERŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
POZNANOVIČ JEZERŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

2. 10. 2013 Ga. POZNANOVIČ - JEZERŠEK

Tu je bila pa gospa tako zelo prijazna, že s samo držo in videzom, res je bila taka stara teta z zabuhlimi lici, prav takoj sem jo vzljubil. Z njo sem imel res pravi, neobremenjeni pogovor. Je bila navdušena, ker sem v pripravi obravnavala Brižinske spomenike in me je vprašala: Ali so BS vplivali na knjižni jezik? - Da. - Kako konkretno? - Simbolno in z naslonitvijo na starocerkvenoslovansko normo. - Ampak Trubar pa te norme še ni uporabljal. Zakaj? - Ker so bili BS odkriti kasneje? - Kdaj pa? - Začetek 19. stoletja. - Da, 1803. Katero narečje pa je po vašem mnenju najarhaičnejše? - Rezijansko. - Zakaj? - Ker ima aorist. - kateri slovanski jezik pa še ima aorist. - Srbščina. - Tudi hrvaščina. Katero narečje pa je najbolj podobno sosednjemu jeziku? - Belokranjsko. - Ja, še katero? Glasovno? - Rožansko (mislil sem zaradi glotalnega r). Gospa je še kar vztrajala pri nekem narečju in seveda je očitno hotela slišati prekmurščina: zaradi madžarskega beseda in glasovja. Zakaj pa je tako drugačna? - Zaradi ločenega zgodovinskega razvoja. - Sliši pa se, da je bila prekmuršpčina tudi knjižni jezik. Kdaj? - Od začetka 18. stoletja do priključitve Prekmurja Kraljevini SHS. - Kar dolgo torej. Poznate katero delo? - Prevod Biblije. - Avtor? - Kuezmič. - Da, in Temlin tudi ... Dobro, povejte mi samo še, kdaj rabimo vejico v nezloženih povedih. - Naštevanje. - To gotovo, še kje? - Joj, zdaj se pa nič ne spomnim. - "A res? Mo, nič hudega. - Zvalnik. - Ja ja, zvalnik! je bila vesela.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa zelo prijazna, nasmejana, rada sama dokonča tvoje stavke in kima pri odgovorih.

1. Funkcijske zvrsti jezika.
2. Glasovi knjižnega jezika.
3. Geselski članek.

Slovenščina mi je bila najmanj stresna :D
 
napaka v seminarski. nekaj s piko. naštej končna ločila. kakšno ločilo je tri pike-nestično
-pedagoški govor, kot socialna delavka katerega bolj uporabljam. odnosni, s spodbudami pohvalami, motivacijsko uglavnem
-pol mi je dala en sestavk, ga prebrat in označene besede povedati če so pravilno zapisane in tukaj ni šlo, nekaj je spraševala o tvornikih, in če poznam še kakšne tvornike in pravila??)
načela sporazumevanja, kaj pomeni načelo primernosti- da prilagodiš vsebino tistemu, ki mu kaj sporočam, ne pogovarjam se enako z učencem 1.r. in učencem 9.r.

me je kar namučila, včasih vprašajo lahke stvari včasih kar neka, da gledaš k tele v nova vrata... slovenščine sem se bala in je bila mi tudi najtežja...so bli v precepu ali naredim ali ne...stresno..
 
  1. V seminarski mi je podčrtala eno Šved in vprašala kaj manjka - sem hitro ugotovil da vejica.
  2. Mejniki slovenskega knjižnega jezika (Sem začel s Trubarjem - prva SLO knjiga, potem Bohorič - prva SLO slovnica, je rekla da je to še vedno isto obdobje ampak da je res pomembno delo, potem sem šel pa na romantiko - Prešeren, Čop, Kopitar, sem jih samo našel in malo povedal kaj je kdo zagovarjal, pa jo je bilo zelo všeč).
  3. glasovi SKJ (razdeliti, in je potem vprašala po zvočnikih - našteti in da so zlogotvorni)
  4. sklanjati v ednini in množini besedo MOŽ
G. JEZERŠEK je izredno prijazna, ti pomaga, zelo pa ji je všeč če poveš tiste stvari, ki jih rada sliši (zlogotvorni zvočniki, ljubljansko pridigarsko izročilo s primesmi dolenščine ipd.).
 
1. Temeljni mejniki SKJ (od Trubarja naprej).
2. Kaj je fonem? Kakšna je razlika med fonemom in črko? Primer fonemsko razločevalnega glasu.
3. Naloga iz Na pragu besedila: pisanje skupaj in narazen. Katere zloženke poznamo (priredne in podredne). Kako se pišejo priredne (z vezajem) in kako podredne (skupaj, razen nekaterih izjem kot npr. C-vitamin)?
 
1. Razložit sem mogla slovarsko geslo, dala mi je za prebrat, jst sm mogla pa povedat, kaj je kej (vse, spol-samo pri samostalnikih, naglas, gnezdo, kaj kakšna kratica pomeni-ekspres., fraz.,...)...
2. Slušne/zvočne prvine govora.
3. Razlika med slengom in žargonom (pa naj povem izraz v mojem poklicnem žargonu-tega nisem vedela)
 
1. Pravila za pisanje vezaja (zakaj sem v pripravi pisala OH-atom s stičnim pomišljajem? Ker se zveze med simbolom in besedo pišejo s stičnim pomišljajem. Sama je začela naštevati kaj vse se pa piše z nestičnim).
2. Katere slovenske priročnike uporabljam? Opis geselskega članka in učbenika Na pragu besedila.
3. Pravila za pisanje predlogov z,s. Kateri se bolj uporablja? Stavek za prepoznavanje nezveneč. nezvočnikov - "ta suhi škafec pušča"

Zelooooo prijazna in prijetna gospa. Kar sama si včasih odgovori na vprašanje :). Z njo je pogovor tekel v najbolj prijetnem vzdušju.
 
1. Kako uporabljam spoznavni in odnosni govor pri svojem delu?
2. Velika in mala začetnica pri lastnih zemljepisnih imenih. Dala mi je tudi nekaj primerov za določitev velike in male začetnice.
3. Končna in nekončna ločila - katera so, kako jih uporabljamo (skladenjsko, neskladenjsko), kdaj uporabljamo vejico kot skladenjsko/neskladenjsko rabo, pomišljaj.

Fajn izpraševalka, veliko sama pove :)
 
1. Delitev glasov v SKJ.
2. Tvorjenke - naloga na listu (zapis besede skupaj ali z vezajem in zakaj).
3. Sklanjanje Visoko, Brežice

Pomaga, spodbuja, včasih tudi sama kaj dopolni :)
 
Začeli sva z narečji - koliko narečnih skupin imamo in koliko narečij. V katerem narečju sama govorim, katere so posebnosti mojega narečja, konkretni primeri in razloži, kako so nastala narečja.

1. m sklanjatev: primeri iz učbenika

razlika med naglasom in poudarkom + naglasna znamenja in primeri

Res super prijazna gospa. Zelo sproščena in prijetna.
 
1. Zvočne prvine govora, podrobneje: intonacija, register
2. Funkcionalne zvrsti jezika
3. Dobila sem nalogo iz delovnega zvezka: popraviti slovnične napake, besede povedati v rodilniku množine.

Zelo prijazna gospa, pomaga.
 
DiF
1. Vezaj (stični, nestični); primeri
2. Naštej socialne zvrsti (podrobneje narečje in sleng)
3. Slušne prvine govora (katera se mi zdi najpomembnejša)

Zelo prijazna, sproščena in nasmejana gospa. Veliko odgovori kar sama.
 
ga. Poznanovič Jezeršek:
-zemljepisna lastna imena
-samoglasniki, soglasniki
-zvočniki in nezvočniki
 
pozdravljen! najprej, brez straha, vse bo v redu in odlično bo šlo skozi, samo dejte zaupam vase!
moja vprašanja:
-torej najprej me je v pripravi popravila besedo fotelji(kako se ji reče pravilno).
-pedagoški govor (vse od njega)
-kako naglašujemo(ostrivec,krativec,strešica)
-kaj je razlika med naglaševanjem in poudarjenimi besedami.
-dala mi je delovni list na katerem so bile povedi in jaz se morala dopolnit s sklanjanjem ( z (mater) _________ sva odšli v trgovino).
-sklanjati HČI

nič bat :) gospa je prijazna, pomaga, če se zatakne. prav lep pogovor sva imeli. :)
SREČNO !
 
Pozdravljeni,

tudi jaz moram priznati, da sem se slovenščine najbolj bala, a strah je bil odveč. Gospa je zelo prijazna in nadaljuje, če se ustaviš.

Moja vprašanja:

1. Brižinski spomeniki, kdo jih je našel, kdaj ... vse !
2. Vidne prvine govora (mimika .. )
3. Na listu mi je dala stavek v katerega sem morala vstaviti vejice in povedati zakaj kam katero vejico postavim.

Vso srečo vsem !
 
1. Brežinski spomeniki in Primož Trubar (ali se je Trubar naslanjal na Brežinske spomenike, ko je pisal Katekizem :laughing: ..seveda ne, če so bili najdeni 1803 leta, Katekizem 1550 ;))
2. Zvočne prvine govora (intonacija, register, ... opisala sem vse)
3. Na listu sem sklanjala 5 moških imen

Tudi tukaj je šlo zelo hitro. Gospa me je vmes prekinila, ker je bilo dovolj.
 
1. Iz priprave - zapis datuma.
2. Naštej priročnike. Kaj najpogosteje uporabite? SSKJ - primer na listu. Razložiš kaj je kaj, kaj pomenijo kvalifikatorji, kaj izveš iz gesla, ...
3. Glasovi slo. jezika. Delitev. Zakaj so zvočniki posebna skupina? Ker so zlogotvorni. Povedat sem morala še nekaj primerov.

Zeloooooo prijazna gospa.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu