POŽLEP - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
POŽLEP - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


- Načelo zakonitosti pravnih aktov (tukaj me je opozorila, da morajo biti tudi kolektivne pogodbe in ne samo zakoni, pravilniki, skladni z zakonodajo.) S katerim zakonom je skladna kolketivna pogodba - rekla sem z Zakonom o delovnih razmerjih - Ne me vprašat kako mi je to na misel prišlo:)))
- PRAVICA OTROKA DO OSEBNE IDENTITETE (vpis v matično knjigo, pravica do imena, družine, državljanstvo ...)

1. Kakšno oblast imamo v SLO in kako jo izvajamo?
2. Pravica do izobraževanja opredeljena v konvenciji o otrokovih pravicah
3. Katere dele zakonodaje EU poznaš? Kaj vsebuje sekundarna zakonodaja?

1. svoboda gibanja
2. otrokova pravica do identitete
3. domneva nedolžnosti

- volilna pravica (splošna in enaka, aktivna in pasivna, kdo je nima kljub polnoletnosti)
- svoboda gibanja (kaj pomeni, naštej štiri primere, ko jo lahko omejijo)
- identiteta otroka (konvencija o otrokovih pravicah)

volilna pravica (aktivni, pasivni..), enaka violilna pravica (vsak oddan glas ima enako vrednost)
pravica do otrokove osebne identitete,
svoboda gibanja
institucije EU

1. Kakšno oblast imamo v SLO in kako jo izvajamo?
2. Pravica do izobraževanja opredeljena v konvenciji o otrokovih pravicah
3. Katere dele zakonodaje EU poznaš? Kaj vsebuje sekundarna zakonodaja?

1. svoboda gibanja
2. otrokova pravica do identitete
3. domneva nedolžnosti

- Načelo zakonitosti pravnih aktov (tukaj me je opozorila, da morajo biti tudi kolektivne pogodbe in
ne samo zakoni, pravilniki, skladni z zakonodajo.) S katerim zakonom je skladna kolketivna pogodba - rekla sem z Zakonom o delovnih razmerjih - Ne me vprašat kako mi je to na misel prišlo:)))

- volilna pravica
- evropska zakonodaja, katere tri spadajo sem; opiši sekundarno zakonodajo, katera izmed teh vpliva na šolsko zakonodajo?
- otrokova pravica do izobraževanja

-volilna pravica
-pravica do izobraževanja
-nedotakljivost stanovanja

izobraževanje otrok ( vse kar sem vedela),
pravni temelji EU- vse, delitev in kako deluje..

Kaj pomeni načelo enakosti pred zakonom?
dKaj je z ustavo določene oravice izjemoma dopustno začasno razveljaviti ali omejiti?
Kaj zajema svoboda gibanja?
Kam spada ta pravica in katere vrste še poznamo (osebna, poznamo še kulturne, ekonomske, politične...).
KOmu se z zakonom lahko omeji to...
Nič me ni vpršala o EU in ustavi. Je pa res, da sem že z vprašanji, ki mi jih je postavljala vmes omenjala ustavne pravice in primerjala ter kako je to v EU. To se ji je zdelo zelo lepo in je bila prav presenečena nad preglednim znanjem. Zanj me je zelo pohvalila. (sama v tistem trenutku tako nisem kaj veliko vedela zase).

1. Veje oblasti v Sloveniji
2. Konvencija o otrokovih pravicah (vse)
3. Vada (vse)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka Mija Požlep - zelo prijetna in prijazna. Če se ti zatakne ti zelo pomaga...najprej z eno črko in postopno naprej grin.gif

1. svoboda gibanja (opiši pojem) in naštej 5 primerov, ko je svoboda gibanja lahko omejena (kazenski postopek, razgrajanje - motneje javnega reda in miru, epidemija, naravne nesreče, obramba države)
2. komu pripada oblast in kako jo delimo (tudi kdo spada v katero oblast)
3. naštej sodišča, ki jih poznaš (vrhovno, ustavno, okrožna, specializirana - katera? sodišče za delavno pravo)
4. kaj spada v primarno in kaj v sekundarno zakonodajo eu?
 
Ta vprašanja sem dobila, na njih odgovorila in sva bile tako gotove!

volilna pravica
sekundarna zakonodaja
pravica do osebne identitete
 
1. Hierarhija pravnih aktov v RS (vse naštet, komu konkretno so namenjeni - ne osebi, ampak Francu, Martini :) )
2. Pravica do osebne identitete (ime in priimek, starši, podatki o rojstvu, državljanstvo)
3. Sekundarna zakonodaja (vse naštet, kakšne so razlike med njimi - kar natančno je zahtevala)
 
Nedotakljivost stanovanja
Kdo ima v Sloveniji oblast in kako jo izvršuje in kako je deljena
Nedotakljivost človekova življenja
 
1. Konvencija o otrokovih pravicah, pravica do izobraževanja
2. Poslanska imuniteta
3. Osebna identiteta
 
USTAVA (18. 1. 2012)

1. Volilna pravica (splošna, enaka, aktivna, pasivna).
2. Kako so v ustavi opredeljene pravice otrok?
3. Sekundarna zakonodaja (EU).
 
Mija Požleb je zelo prijazna, zato bodite brez strahu. Sprašuje zelo splošne stvari in ne zahteva nič drugega, kakor kratke odgovore na zastavljena vprašanja. Če želite povedati več, kakor nekaj osnovnih podatkov, vas opozori, da verjame, da marsikaj veste, vendar je to dovolj. Torej:

1.Kdo ima oblast in kakšno volilno pravico poznamo (splošno, enako, pasivno, aktivno).
2. Kaj pomeni nedotakljivost človekovega življenja (prepoved smrtne kazni!!).
3.Kaj pomeni nedotakljivost stanovanja (izjema: nalog sodišča, kaznivo dejanje, gasilci).
4. Delitev oblasti (zakonodajna, izvršna, sodna) in njeni nosilci (državni zbor, sodišče...).
 
Še moja vprašanja:
1. Vse o priporu (obveščanje, pravice...)
2. Otrokove pravice v ustavi
3. Primarna in sekundarna zakonodaja EU
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Gospa je zelo prijazna, išče znanje in pomaga.
1. Veje oblasti
2. Katera sodišča poznamo v Slo
3. Pravica do izobrazbe
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Evo, pa še moja vprašanja z dne 30. 5. 2012.

1. Svoboda gibanja
2. Pravice otrok (iz ustave)
3. Pravica do izobraževanja otrok (iz Konvencije)

Gospa je res fajn, pomaga če je potrebno al pa ti da kako podvprašanje, če jo še kaj zanima. :)
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

1. volilna pravica (enaka, splošna, aktivna, pasivna in razložit, ter kdo ne more volit kljub temu, da je polnoleten: opravilno nesposobni)
2. pripor
3. tri!! veje evropske zakonodaje: primarna, sekundarna in sodne odločbe

Fajn komisija, spodbuja in ne komplicira:)
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

1. Sekundarna oblast EU. Opiši odločbe in direktive.
2. Kaj zagotavlja Ustava otrokom? (pravice iz ustave ne iz konvencije! - varstvo pred psihičnim, fizičnim, ekonomskim in gospodarskim nasiljem. Posebna skrb otrokom, ki nimajo staršev - posvojitve, rejništva)
3. Svoboda gobanja.

Prijazna teta, pomaga, če se ti zatakne, sam hoče pa da znaš....
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Vprašanja - 18. 2. 2012:
1. svoboda gibanja,
2. otrokova pravica do identitete,
3. nedotakljivost človekova življenja,
4. primarna zakonodaja EU.
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

vpr. 18. 2:
volilna pravica
kaj vse dobi otrok ob vpisu v matično knjigo
primarno&sekundarno pravo EU, razmerje, načela

jp, pomaga ampak ne gre naprej dokler ne sliši svojega
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Vprašanja - 18. 2. 2013
1. Kdo ima oblast v naši državi, kako se izvaja (ljudstvo, posredno preko volitev predstavnikov v parlament, neposredno pa odločamo preko referendumov).
2. Sekundarna zakonodaja v EU in razlika med uredbo in direktivo (pomembno je, da se uredba uveljavlja v nacionalnem pravu neposredno, direktiva pa preko posameznih aktov, ki jih za določen cilj mora sprejeti članica v določenem roku v svojo zakonodajo).
3. Pravice otrok, ki so določene v Ustavi (predvsem to, da nudi država otrokom posebno skrb in varstvo, če so brez družine, če je staršem odvzeta roditeljska pravica,...).
Čisto v redu izpraševalka, res pa je, da te stvari, ki jih sprašuje, že skoraj moraš znati. So res osnovna vprašanja. Te pa tudi usmerja in pomaga. Pa ... samozavest!
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Vprašanja:
1. Volilna pravica, kdo nikoli ne dobi volilne pravice (osebe s skrbnikom).
2. Sekundarna evropska zakonodaja.
3. Kakšna je razlika med uredbami in direktivami?
 
Odg: Izpraševalec: POŽLEP

Moja vprašanja:

1. Kdo ima oblast? Po kakšnem načelu? Kako se deli in kdo so njeni predstavniki?
2. Pravice otrok (po ustavi - predvsem pomembno, da država poskrbi za otroke (rejništvo, posvojitev), ki staršev nimajo ali jim je bila odvzeta roditeljska pravica).
3. Sekundarna zakonodaja - našteti in nato razložiti razliko med uredbo in direktivo.
 
1. Kdo ima oblast v Sloveniji? Po katerem načelu? Kako se deli? Kdo jo izvršuje?
2. Katera sodišča poznaš? Katero še? (Ustavno)
3. Katere tri veje EU zakonodaje poznaš (podrobneje tretja veja-sodna).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 10. apr 2024 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
3
Ogledi
236
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
279
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
299
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 26. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
1
Ogledi
1.047
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
743
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu