Pravni nasvet Povečan obseg dela (vrednost učne ure)

Trenutno berete:
Pravni nasvet Povečan obseg dela (vrednost učne ure)

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
13. maj 2014
Prispevki
11
Naziv
profesor glasbe
Zavod
oš preserje
Področje
  1. Osnovna šola
Področje: Osnovna šola

Pozdravljeni!

V zvezi s povečanim obsegom dela me zanima, kako se le-to obračunava pri plači oz. kakšna je vrednost učne ure. Nikjer v zakonih ne najdem konkretnega odgovora, naletel sem celo na ti dve sodbi, ki sta me malo "prestrašili":
http://www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/vrhovno_sodisce_rs/2012032113048434/
http://www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/vrhovno_sodisce_rs/2012032113049323/

Konkretno moj primer:

Zaposlen sem na dveh OŠ (učitelj z 22 urno učno obveznostjo/teden). Predvidena tedenska učna obveznost zame za šol. leto 2014/2015 je 24,5 ur. Na eni izmed dveh OŠ me med ravnatelj lobira, da bi prevzel še dve dodatni uri, kar bi potem skupaj zneslo 26,5 ur.

Dilema: Računovodkinja me je opozorila, naj pazim, da ne presežem 25 ur/teden, zato ne vem, ali ti dve uri vzeti ali ne. Kje točno je problem, mi ni znala povedati. Je to kak davek, dodatki, drugačen količnik?

V ZOFVI-ju sicer piše, da se tedenska obveznost učitelja sicer lahko poveča, vendar ne več, kot za 5 ur (to bi v mojem primeru bilo potem 27 ur/teden).

Malo neumno bi se počutil, da bi več delal, pa se to ne bi nikjer poznalo pri plači oz. bi zaradi tega moral plačati (pre)več dohodnine.

Hvala za odgovor in lp.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pravni odgovor na vprašanje bo prilepil administrator. Več o tem...

Sledite vprašanjem tudi na Advokado profilu Mladi učitelj

Kako deluje sistem pravnih nasvetov?
*opomba: za verodostojnost in pravno podlago odgovora ne odgovarjamo!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odgovor je prispevalo spletišče Advokado: http://www.advokado.si/vprasanje/244/povecan-obseg-dela-vrednost-ucne-ure
-----

Pozdravljeni,

kot sami ugotavljate, ZOFVI v 120. členu določa, da je tedenska učna obveznost učitelja največ 22 ur, ki pa jo lahko ravnatelj učitelju ali drugemu strokovnemu delavcu v primeru, da ni mogoče organizirati pouka v skladu s predmetnikom, poveča za toliko ur, kot je določeno za posamezni predmet v oddelku, vendar ne več kot za pet ur. (124. člen ZOFVI).

Kar se tiče vprašanja, ali bi se dodatno delo poznalo pri plači, je relevantno določilo drugega odstavka 22.e člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki določa, da se lahko javnemu uslužbencu izplača del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela za opravljeno delo, ki presega pričakovane rezultate dela v posameznem mesecu, če je na ta način mogoče zagotoviti racionalnejše izvajanje nalog uporabnika proračuna. Pisno odločitev o povečanem obsegu dela in plačilu delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela sprejme predstojnik (v vašem primeru ravnatelj) oziroma direktor uporabnika proračuna za posamezni mesec na podlagi pisnega dogovora med javnim uslužbencem in predstojnikom oziroma direktorjem ali javnim uslužbencem, pooblaščenim za organizacijo dela, ki ga lahko skleneta za daljše obdobje.

Tudi ta zakon v nadaljevanju istega člena določa, da se lahko javnim uslužbencem v javnih vzgojno-izobraževalnih zavodih in visokošolskih zavodih se lahko, v okviru povečanega obsega dela določi obseg dodatne tedenske učne obveznosti oziroma obseg dodatne tedenske pedagoške obveznosti le v obsegu in pod pogoji, določenimi z zakoni, ki urejajo organizacijo in financiranje vzgoje in izobraževanja oziroma visokošolskega izobraževanja (beri: ZOFVI).

Del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela se obračuna enako kot redna učna oziroma pedagoška obveznost. Na ta način povečan obseg dela se z vidika plačila torej ne obravnava drugače kot vaše siceršnje delo.

Pri tem je seveda potrebno upoštevati vsakokratne omejitve višine izplačila dodatkov za delovno uspešnost, ki se je z nedavnimi varčevalnimi ukrepi še dodatno znižala. O obračunu samega dela plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela bo vaša računovodkinja gotovo vedela več kot jaz.

Vsako povečanje plače bi se vam seveda poznalo tudi pri višini dohodnine.

Zakaj vas je računovodkinja opozorila, naj pazite, da ne presežete 25 ur/teden pa mi ni znano.
 
Najlepša hvala za izčrpen, a razumen odgovor. Sedaj so stvari veliko bolj jasne.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

  • Članek
Obseg pouka je pomemben dejavnik učnega procesa učencev. Rezultati različnih raziskav so...
Odgovori
0
Ogledi
257
  • Članek
Omrežje Eurydice je objavilo poročilo o priporočenem obsegu pouka v obveznem izobraževanju v...
Odgovori
0
Ogledi
281
  • Članek
Omrežje Eurydice je objavilo poročilo o priporočenem obsegu pouka v obveznem izobraževanju v...
Odgovori
0
Ogledi
363
  • Članek
Zavod RS za šolstvo organizira javno razpravo o posodobljenih Programskih smernicah svetovalnega...
Odgovori
0
Ogledi
25
  • Članek
Evropsko združenje nacionalnih ustanov za jezik (angleško European Federation of National...
Odgovori
0
Ogledi
128
  • Članek
Urad RS za mladino je z dnem 29. 9. 2023 objavil javni poziv za sofinanciranje programov...
Odgovori
0
Ogledi
294
  • Članek
Učitelji so na nogah. Tik pred začetkom šolskega leta so jim s šolskega ministrstva poslali...
Odgovori
0
Ogledi
920

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu