Pogoji za mentorja pripravniku

Trenutno berete:
Pogoji za mentorja pripravniku

Pridružen
14. nov 2012
Prispevki
63
Področje
  1. Osnovna šola
Pozdravljeni!

Zanima me, koliko časa mora izbrani mentor imeti naziv mentor, da je lahko mentor pripravniku na pripravništvu? Ne najdem tega podatka, spomnim pa se, da je bila neka omejitev.

Hvala za odgovor že vnaprej.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Iz Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI):
Pripravnik je strokovni delavec, ki v vrtcu oziroma šoli prvič začne opravljati delo, ustrezno smeri in stopnji njegove strokovne izobrazbe, z namenom, da se usposobi za samostojno opravljanje dela.

Pripravništvo traja največ 10 mesecev.

Pripravnik v času pripravništva sodeluje s strokovnimi delavci pri vzgojno-izobraževalnem delu in se pripravlja na strokovni izpit.

Pripravnikovo delo vodi, spremlja in ocenjuje mentor.

Mentorja pripravniku določi ravnatelj izmed strokovnih delavcev, ki opravljajo delo, za katero se bo pripravnik usposabljal, in imajo naziv svetnik ali svetovalec oziroma imajo najmanj tri leta naziv mentor.

Mentor pripravi pripravniku program, ki vključuje metodično, didaktično ter drugo pripravo, potrebno za opravljanje izpita. Mentor izdela poročilo o poteku pripravništva.

Pripravništvo se v skladu s tem zakonom lahko izvaja tudi kot volontersko pripravništvo.

Število pripravniških mest razpiše minister.
 
Pozdravljeni,

Septembra sem diplomirala iz geografije in pedagogike. Trenutno preko pogodbe opravljam delo na srednji šoli (poučevanje družboslovja in delo v dijaškem domu). Ker imam pogodbo za celo šolsko leto bi slednje lahko izkoristila tudi za opravljanje "pripravništva" oz. za pridobitev pogojev za prijavno na strokovni izpit (6 mesecev izkušenj dela v šolstvu, opravljenih 5 nastopov) ampak sem naletela na dilemo. Ne vem, kdo mi je v tem primeru lahko mentor. Prof. geografije nima naziva mentor, prof. družboslovja ta naziv ima, vendar trenutno poučuje zgodovino in umetnost, kar pomeni da pri njem ne morem opraviti nastopov (nekoč je poučeval tudi geografijo ali geografski del družboslovja). Ali je nujno, da je mentor profesor, ki poučuje isti predmet ali se da kaj drugače storiti?

Najlepša hvala za pomoč!

LP
 
Jaaa to bi bilo super, če se ti lahko to šteje kot pripravništvo :)Mogoče ti bo kdo tukaj vedel odgovoriti, drugače ti pa svetujem, da pokličeš na ministrstvo ali pa pošlješ kar email in ti bodo prijazno odgovorili. Tako boš najbolj 100% kako in kaj. Tudi jaz sem se že zanimala za ene stvari in so mi gospe vedno odgovorile :)
 
Ker imam pogodbo za celo šolsko leto bi slednje lahko izkoristila tudi za opravljanje "pripravništva" oz. za pridobitev pogojev za prijavno na strokovni izpit
Vsekakor, če ste zaposleni.

Ne vem, kdo mi je v tem primeru lahko mentor. Prof. geografije nima naziva mentor, prof. družboslovja ta naziv ima, vendar trenutno poučuje zgodovino in umetnost, kar pomeni da pri njem ne morem opraviti nastopov (nekoč je poučeval tudi geografijo ali geografski del družboslovja). Ali je nujno, da je mentor profesor, ki poučuje isti predmet ali se da kaj drugače storiti?
V Pravilniku o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja piše:
Mentor drugemu strokovnemu delavcu v skladu s tem pravilnikom je strokovni delavec, ki spremlja njegovo delo in mu nudi ustrezno strokovno pomoč pri pripravi na strokovni izpit. Mentorja določi ravnatelj izmed strokovnih delavcev vrtca oziroma šole, ki izpolnjujejo z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje za opravljanje dela, ki ga opravlja drugi strokovni delavec pri pripravi na strokovni izpit, in imajo naziv svetnik ali svetovalec oziroma imajo najmanj tri leta naziv mentor.

Ne glede na določbo prejšnjega odstavka je lahko mentor tudi strokovni delavec, ki si ne more pridobiti naziva v skladu s pravilnikom, ki ureja napredovanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju v nazive, če ima najmanj 5 let delovne dobe na področju vzgoje in izobraževanja.

Mentorja se določi za obdobje največ dveh mesecev, v katerem drugi strokovni delavec opravlja praktične nastope oziroma pisno nalogo in se pripravlja na strokovni izpit. Praktični nastopi se izvajajo v vrtcu oziroma šoli, in sicer v skupini oziroma oddelku ali pri drugačni obliki dela, in jih spremljata mentor ter ravnatelj vrtca oziroma šole. Vsebino tem za praktične nastope določi mentor najmanj tri delovne dni pred nastopom. Temo pisne naloge določi mentor. Pisno nalogo ocenita mentor in ravnatelj, pri čemer ocenjujeta usposobljenost strokovnega delavca za samostojno reševanje konkretnih nalog na strokovnem področju, na katerem je opravljal vzgojno-izobraževalno delo.

Drugemu strokovnemu delavcu se lahko pri pripravi na strokovni izpit omogoči izobraževanje in usposabljanje izven vrtca oziroma šole na področjih, določenih za pripravnike, v skladu s pravilnikom, ki ureja pripravništvo strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja.

Po preteku obdobja iz tretjega odstavka tega člena mentor in ravnatelj podata oceno praktičnih nastopov ali oceno pisne naloge, ki jo drugi strokovni delavec uveljavlja za pristop k strokovnemu izpitu, in sicer na obrazcu, ki je kot priloga 1 oziroma priloga 3 sestavni del tega pravilnika. Mentor poda tudi pisno poročilo o usposobljenosti drugega strokovnega delavca za samostojno opravljanje dela.

To pomeni, da mora mentor imetu ustrezno izobrazbo za delovno mesto, ki ga opravlja, sicer lahko pride do zapletov pri potrditvi mentorja. Sicer pa mora te zadeve vedeti ravnatelj.
 
Pozdravljeni,

Septembra sem diplomirala iz geografije in pedagogike. Trenutno preko pogodbe opravljam delo na srednji šoli (poučevanje družboslovja in delo v dijaškem domu). Ker imam pogodbo za celo šolsko leto bi slednje lahko izkoristila tudi za opravljanje "pripravništva" oz. za pridobitev pogojev za prijavno na strokovni izpit (6 mesecev izkušenj dela v šolstvu, opravljenih 5 nastopov) ampak sem naletela na dilemo. Ne vem, kdo mi je v tem primeru lahko mentor. Prof. geografije nima naziva mentor, prof. družboslovja ta naziv ima, vendar trenutno poučuje zgodovino in umetnost, kar pomeni da pri njem ne morem opraviti nastopov (nekoč je poučeval tudi geografijo ali geografski del družboslovja). Ali je nujno, da je mentor profesor, ki poučuje isti predmet ali se da kaj drugače storiti?

Najlepša hvala za pomoč!

LP
možnost je pa tudi, da sedaj izpolniš pogoje o delovnem času (da potrebuješ 10 mesecev delovnih izkušenj), nastope pa potem opraviš drugje (si najdeš mentorja in pri njemu opraviš samo nastope).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu