pogoji na razpisu za prosto delovno mesto

Trenutno berete:
pogoji na razpisu za prosto delovno mesto

Jaz res upam, da boste dobili čimprej možnost vsi opravljati pripravništvo, tam pa se izkažite, naredite vse, kar vam naložijo, povejte tudi svoje ideje, da vas bodo spoznali. Če bodo na tisti šoli potem iskali koga, boste imeli prednost, ker vas poznajo (pustimo ob strani veze). To je edino, kar vam lahko rečem:)
Kar se pa tiče iskanja služb - stanje res ni rožnato, zato jaz pošiljam prošnje še drugam, ker da bom dobila možnost v šolstvu ... ne vem, kdaj. Kolikor sem se sedaj "naučila": če ustrezaš pogojem in imaš strokovni izpit, je pomembno tudi, da živiš blizu (potni stroški) in imaš več let izkušenj (če bi bila jaz ravnatelj, bi tudi zaposlila nekoga, ki ima izkušnje, saj želiš za svojo šolo le najboljši kader), pa verjetno še kaj. Če imaš veze, je seveda stanje malo drugačno, vendar morajo biti te veze zelo močne, saj ministrstvo ne odobri vsake nove zaposlitve, odvisno od potreb, šole se morajo znajti, kakor vedo in znajo. Zavedati se morate, da na vsak razpis pride zelo veliko prošenj in ravnatelji imajo široke možnosti izbire.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Dragi moji lepo pozdravljeni.

Tudi sam se dolga leta razmišljal o tem in odgovori (preverjeni na Delovni inšpekciji) so sledeči:
- kandidata z enakim strokovnim izpitom sta enakovredna. Kandidat bbrez strokovnega izpita je lahko na delovno mesto sprejet a) če ni bilo drugega ustreznega kandidata b) če izpolnjuje vse pogoje za pristop k strokovnem izpitu. V alineji b velja pogoj, da mora strokovni izpit opraviti v treh meseceh in je za to obdobje tudi zaposlen.
- strokovni izpit ni nujno odločujoči faktor. Pomembno je tisto, kar je napisano v sistemizaciji.

Nekaj več o sistemizaciji

Vsako delovno mesto, ki ima plačni razred je sistemizirano - to pomeni, da je znotraj javnega zavoda dokument v katerem so zapisani vsi pogoji za zasedbo delovnega mesta. To je tudi dokument, ki ga delovni inšpektor zahteva in ga primerja z osebno mapo zaposlenega. V sistemizaciji so poleg zakonsko določenih pogojev (med njimi tudi strokovni izpit) določeni še drugi, delovnemu mestu "primerni" pogoji. Največkrat so ti pogoji: vozniško dovoljenje, posebne psihofizične sposobnosti in tako naprej. Sistemizacije ni možno hitro spremeniti, je pa zelo priročno orodje. Na eni izmed ljubljanskih šol je nek učitelj bil zaposlen tudi kot hišnik. Seveda tega dela ni opravljal, saj je šlo za nizek procent zaposlitve, a v njegovi sistemizaciji je pisalo, da je pogoj tudi vozniški izpit za motokultivator. Če ga kandidat ni imel, so mu lahko že napisali, da ne izpolnjuje vseh pogojev, kljub temu, da zakonsko gledano ni sporen.

Zakon o delovnih razmerjih iz leta 2013 pa vpeljuje tudi možnost pogojne zaposlitve. Npr. za obdoboje treh mesecev, da boste izpolnjevali vse pogoje. Vodstva šol se tega ne poslužejo iz več razlogov. Najbolj viden je vzrok, da jim ministrstvo v tem primeru niti ne nudi pravne pomoči in je vsak bolj kot ne prepuščen samemu sebi. Pravno je odpust v tem primeru zelo enostaven, a ni vedno tako. Ravnateljice in ravnatelji pa se načeloma zelo bojijo sodnih sporov okoli zaposlitev. Sam sem na eni od šol povzročil pravo histerijo, ko sem se najavil, da pridem po dokumentacijo, ki jo je tajnica že uničila - brez zapisnika, prehitro in tako naprej. Tako sem jim poslal inšpekcijo za delo, informacijskega pooblaščenca in ker mi je bilo še malce dolgčas, še požarnega inšpektorja. Rezultat: razveljavitev kar treh pogodb.

Še en nasvet

Pogosto menimo, da se ni vredno izpostavljati. No to je razlog zakaj se dogajajo stvari, ki se dogajajo. Nobene potrebe ni, da je učitelj prestrašen. Samo zapomnite si: večina vodstev, ko bo videla, da nekaj predpisov pa le poznate, vam bo dala mir. Pa še nekaj: za zaposlitve šolska inšpekcija ni pristojna, zato kličite delovnega inšpektorja. Pa ne anonimno. V mojem primeru mi je vodstvo sarkastično reklo, če mi dajo telefon, da ga pokličem in sem rekel, da ja, ker ravno nimam signala na mobitelu. Potem pa so bile čisto paf, ko sem šel na internet in ga res poklical. Sistemizacija fantje in dlekleta je svet dokument, ki ga večina nas nikoli ne vidi.

Pa sorry za dolg odgovor.
 
gnusi: samo to lahko rečem, da je v SLO premalo takšnih kot si ti! Večkrat sem že razmišljala o tem, da na šolo pošljem inšpekcijo, namreč med iskanjem zaposlitve sem ugotovila sledeče: v večini šol je razpis samo zato, ker po zakonu mora bit in določene ravnateljice so mi direktno rekle, da pač imamo takšno zakonodajo, pri čem zgleda, kot da zajebavajo folk v glavo. In mi gladko rečejo: ne pošiljajte prošnje k nam, ker imamo že izbranega človeka za to delovno mesto. Naj si je že prej delal in mu bodo pogodbo podaljšali, ali je šola z njim že kako prej sodelovala in bo zdaj tam zaposlen ali pa pač iz tretjega razgloga (veze). In ob takšnem odgovoru sem besna, ker na ta način je res nemogoče dobiti priložnost. Samo med poletjem sem poslala več kot 60 prošenj. Moj izkupiček: 0 razgovorov, še vedno nezaposlena. Moje duševno stanje pa se slabša in niha med jezo, besom, žalostjo, brezbrižnostjo, stalno sem živčna in obupana. Ampak nisem pa še uspela najti moči in poguma, da bi se lotila dotične šole z inšpekcijo, kar bi si (po mojem mnenju) popolnoma zaslužile čisto vse šole pri nas...
 
Res je, kapo dol gnusi, vsaj nekdo, ki si upa.
Sama sem prišla na en razgovor samo za to, ker sem po naključju zvedela za razpis, ki jim ga je uspelo zelo skriti (menda so bili celo opozorjeni s strani zavoda za zaposlovanje, samo itak jim je vseeno). Zanimivo je bilo predvsem to, kako so na razgovoru uspešno skrivali, da že imajo kandidata, sem že skoraj imela občutek, da nekoga res iščejo (glede na to, kako so skrili razpis, sem tako vedela, da nekoga že imajo). Po takšnih in drugačnih zgodbah postaneš že nekako imun, nisi razočaran, ker tako ne pričakuješ kaj ...
 
Res je žalostno, a sistem je kakršen je. Zavedati se moramo, da tako kot si bomo postlali, bomo tudi spali. Imam 6 let delovne dobe v šoli (kar me zelo veseli) in delal sem že kar na 8 šolah (torej sem lahko minister, saj sem veliko bolj kompetenten kot marsikateri do sedaj). Stvari, ki se dogajajo v šolstvo so včasih prav ogabne. Delavci odklanjajo delo, jim dajo nesistemizirane ure, ki so bile še do včeraj sistemizirane, ne govori ničesar proti občini ali staršem (velja bolj za OŠ), boj se inšpekcij, napiši pripravo, nepotrebni sestanki, izleti se morajo končati ob enih, saj veš ni dnevnice, pa še bi lahko našteval. Potem pa najdejo nekoga, ki bi rad delal, pa ni dobil priložnosti je motiviran, a žal je geograf ali zgodovinar. Ga zaposlijo prek javnih del (ker seveda delovnega mesta zaynj ni). Prisoten mora biti od 7.00 do 15.00. Dela pa vse kar pride. Zanj ur za pripravo ni, plača pa solidnih 740 EUR neto, vse dokler ti isti sodelavec na sistemiziranem mestu ne pove, da on pa dobi 1100 EUR pride ob 9.00 in gre ob 13.00. Ministrstvo to še dobro ve, a razklani plebejci pomenijo, da ni napredka. Učitelji nikoli ne stopijo skupaj in tako gre vse dalje. Kot rečeno tako kot si bomo postlali, bomo tudi spali.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na spletnem podportalu E-demokracija so v rubriki Ministrstva za vzgojo in izobraževanje z dne...
Odgovori
0
Ogledi
165
  • Članek
V letu 2023 je Univerza v Ljubljani (UL) kot gostujoča institucija pridobila možnost...
Odgovori
0
Ogledi
141
  • Članek
Do 30. septembra 2023 je še čas, da se prijavite na razpis za sofinanciranje gostovanj...
Odgovori
0
Ogledi
271

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu