SIO Podpora šolam pri preprečevanju medvrstniškega nasilja

  • Ustvarjalec teme SIO
  • Začetni datum
  • Odgovori 0
  • Ogledi 469

Trenutno berete:
SIO Podpora šolam pri preprečevanju medvrstniškega nasilja

Od marca 2023 je Služba za digitalizacijo izobraževanja na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (SDI MVI) s svojo predstavnico aktivno vključena v Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora. Namen sodelovanja naše službe v strateškem svetu je predvsem povečati pretok informacij in okrepiti že obstoječe mehanizme informiranja, usposabljanja ter sodelovanja. Cilj je z načrtovanimi aktivnostmi doseči vse identificirane ciljne skupine (ravnatelji, učitelji, svetovalci, starši, učenci, dijaki), da bodo le-te imele na voljo izobraževanja, usposabljanja, smernice ali gradiva za ozaveščeno delovanje na področju tematike sovražnega govora (in nasilja) med mladostniki na spletu.

V tem članku izpostavljamo nekaj vsebinsko širših ključnih povezav, ki šolam nudijo osnovno podporo v primeru medvrstniškega nasilja v vzgojno-izobraževalnih zavodih.

MVI (v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo – ZRSŠ) že zelo dolgo časa aktivno deluje na področju zagotavljanja varnega in spodbudnega učnega okolja (VSUO). Na ministrski spletni strani Prepoznavanje in preprečevanje nasilja v šolah boste našli osnovne informacije in Protokol za ravnanje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih ob zaznavi medvrstniškega nasilja (navodila je leta 2022 z nekaj spremembami dopolnila redakcijska skupina ZRSŠ).

Prepričani smo tudi, da že vsi poznate in ste seznanjeni z vsebinami, ki jih pripravlja Center za varnejši internet, v sklopu katerega je vzpostavljena točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si. Na njihovi spletni strani so vam na voljo vsebine, kot so:


Vsebine so kakovostne in konkretne ter primerne tako za starše kot za učitelje in učence. Ob letošnjem Dnevu varne rabe interneta so organizirali spletni dogodek ter mlade opozorili na problematiko neprimernih pornografskih spletnih vsebin, s katerimi se mladostniki srečajo že zelo zgodaj, nanje pa imajo številne negativne vplive.

Prav tako je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zelo aktiven na področju mladostnikov. Pripravili so z informacijami podprto in mladostnikom primerno naslovljeno spletno #tosemjaz, ker lahko stopijo v stik tudi s strokovnjakom. Pripravili so tudi konkretne vsebine, delavnice za šole in učitelje, ki posegajo na temeljna področja mladostnikovega življenja. Program je uvrščen v Nacionalni program za duševno zdravje 2018–2028 in predviden za postopno sistemsko uvajanje v šolski prostor. Vsebine si lahko preberete in ogledate v javno dostopno digitalizirani izdaji Priročnika za preventivno delo z mladostniki Zorenje skozi To sem jaz.
Tudi na spletnih straneh Policije boste našli vsebine, s katerimi želijo staršem, otrokom in najstnikom svetovati ter jih ozaveščati.

Navedene vsebine in še marsikatere druge, ki jih MVI izvaja v sodelovanju z zavodi in drugimi deležniki, smo predstavili na seji Strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora. Na podlagi predstavljenih vsebin in izvedenih številnih razgovorov tudi z nevladnimi organizacijami so bila pripravljena obsežna priporočila, ki bodo predstavljena na seji sveta 20. 7. 2023. Priporočila bomo objavili na SIO platformi.

Za morebitna dodatna vprašanja nam pošljite sporočilo na [email protected].

Nadaljuj z branjem...
- - -
Vir za forum: Slovensko izobraževalno omrežje (SIO), sio.si

Pustite komentar z odgovorom na to temo spodaj.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Od marca 2023 je Služba za digitalizacijo izobraževanja na Ministrstvu za vzgojo in...
Odgovori
0
Ogledi
499
  • Članek
V Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja (v nadaljevanju: PSRSJS), v...
Odgovori
0
Ogledi
245
  • Članek
Na spletišču Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v rubriki Javne objave z dne...
Odgovori
0
Ogledi
255
  • Članek
Vabljeni na 1. nacionalni dogodek projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti...
Odgovori
0
Ogledi
269
  • Članek
Namen projekta je ozaveščanje, izobraževanje in opolnomočenje sodelavcev konzorcijskih...
Odgovori
0
Ogledi
466
  • Članek
Konec aprila so se vrata v prostore PUM-O po Sloveniji zaprla. Morda ne prav vsa. Večina...
Odgovori
0
Ogledi
462
  • Članek
Na spletni strani Univerze v Ljubljani je v novici z naslovom Univerza v Ljubljani se pridružuje...
Odgovori
0
Ogledi
163

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu