PEZDIRC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PEZDIRC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

kdaj zacnemo govoriti o knjiznem jeziku
4 pomembni protestanti
uporaba pike (sticnost, skladnost...)
velika in mala zacetnica (kako pisemo praznike, katere izjeme poznamo, kdaj pisemo Sizifovo delo in kdaj sizifovo delo...)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. katere temeljne jezikovne priročnike poznamo?
2. kdaj je bil izdan pravopis, kaj zajema?
3. glavna naloga SSKJ?
4. kaj je terminološko in kaj frazeološko gnezdo?
5. velika/mala začetnice - kako prišemo imena uporov, revolucij - sem zgodovinarka (z malo); kako pišemo nazive, odlikovanja (z malo) - izjeme, za primer je dala "Nobelova nagrada"(ker je izpeljana iz lastnega imena, se piše z veliko); vprašala me je kako pišemo "zlata lisica" - z veliko, če gre za imen tekmovanja, drugače z malo
6. katero zvrst soc. jezika uporabljam v razredu - sem odgovorila da knjižnji pogovorni jezik; me je vpršala, če uporabljam kdaj zborni jezik - sem rekla, da ja, ko posredujem strokovno znanje svoje stroke
7. kje najdemo pravilni zapis besed? (pravopis)
 
1. Socialne zvrsti jezika - samo našteti vse.
2. Zgradba slovenskega pravopisa (najbolje se je naučiti kazalo - tu nisem imela veliko pojma, zato me je do odgovora vodila s primeri - velika začetnica, ločila,....)
3. Uporaba vezaja - kako pišemo vzgojno-izobraževalni, USB-ključ, ključ USB, 15-metrski, osemletni,...
 
1. Socialne zvrsti jezika ( sem začela naštevat in govorit, pa mi je že pri knjižnem jeziku postavila podvprašanje, katero zvrst uporabljam v vrtcu (pogovorno knjižni! Zbornega v primeru, ko beremo knjige....) Potem mi je postavila kar novo vprašanje :) )

2. Katere priročnike poznam in opisati pravopis ( tu sem povedala, da je SP normativni priročnik, v katerem so poleg besed SSKJ, tudi lastna imena.....)

3. stičnost in nestičnost ločil (v pripravi sem imela vse datume narobe napisane :arrow: 20. 4. :arrow: s presledkom, pomišljaj je v primeru naštevanja od-do stičen, drugače je nestičen.......aha, pa vrste stičnosti :arrow: obojestičen, levostični in desnostični - ti so redki)
 
1. Kateri jezik uporabljaš pri svojem delu glede na socialno zvrst jezika? (Kdaj uporabljaš zborni jezik pri svojem delu in kdaj pogovornega, kaj vse še spada pod socialno zvrst jezika, katero zvrst uporabljamo tukaj na strokovnem izpitu)?
2. V pripravi sem imela zapisano da je skupina formirala krog. (Katero besedo bi morala uporabiti namesto formirati, gre za preneseno besedo, kje pa najdemo pravilen zapis slovenskih besed? Kaj še vse najdemo v Slovenski slovnici? Kaj vse spada pod pravopisna pravila)?
3. Kako se zapisujejo datumi? (kdaj uporabljamo pomišljaj od do in kakšen je)
 
1.VELIKA ZAČETNICA:
STVARNA LASTNA IMENA: katera so?
Primeri iz prakse.

2. SSKJ, kaj najdete v njem?
Razložene pojme.

3. V geselskem članku opišite in razložite gnezda?
frazeološko gnezdo
terminološko gnezdo

4. Uporabite samostalnik rokav v ta dva gnezda:
frazeološko: šale stresa iz rokava
terminološko: rokavsi zaliv
 
vprašanja 30.11.2011

Slove sem se najbolj bala ma je šlo, sem mela srečo z vprašanji

1. Zvrsti slo.jezika, vsako zvrst malo opisat?
2. Slovarji v sloveniji? Opisat slo pravopis, kaj vsebuje,.. mal sem se zmedla, ma mi je pomagala
3. Pomišljaj, vezaj, stični nestični ( vprašanje iz priprave)

Srečno
 
Zelo prijazna. To sem znala najslabše, tako da pomaga če se ti zatakne.

1. Velika/mala začetnica pri svojilnih zaimkih.
2. Na primerih povedat kako se piše z veliko ali malo začetnico: parkinsova bolezen (vse bolezni se pišejo z malo), P/pitagorov izrek (vseeno).
3. Kaj pravi pravopis glede izgovorjave tujih črk (črk, ki jih ni v naši abecedi).
4. Množinski samostalniki (ko sem odgovarjala na vprašanje pri ustavi sem se zmotila in sem rekla en starš, tako da sem mogla to pol popravt).

VELIKO SREČE :)
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

Tale tetica pa zahteva kar dosti, ampak tudi če ne znaš vsega, se da nardit. ;)
1. Slovenski pravopis - kaj obsega? Poglavja!!!
2. Strokovni jezik. Pozor: na izpitu se baje pogovarjate v strokovnem jeziku
3. Naštet sem morala nekaj strokovnih izrazov iz moje stroke.
3. Opisat žargon.
4. Pa še nekaj vprašanj je bilo iz funkcijskih zvrsti jezika in socialnih zvrsti jezika ( ne vem točno, ker jih je bilo več).
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

Jezikovni priročniki, opisati Pravopis (želela je vedeti tudi kateri je zadnji veljavni).
Stičnost ločil, opisati, potem je navedla različne primere (stično/nestično), Opozorila me je, da je pri datumu pika le levostično ločilo (to sem imela narobe v pripravah).
Strokovi jezik, našteti strokovne izraze iz moje stroke, ali je strokovni izraz večpomenski.
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

Naštej priročnike?
Vsebina slovnice?
Velika črka?
Zemljepisna imena?
Kaj v drugem ali prvem delu ni velika začetnica (trg, vas, mesto, selo)
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

-funkcijske zvrsti jezika, podrobno opiši strokovni jezik
-kdaj se pogovarjaš v zbornem jeziku
-velika začetnica praznikov in nagrad
-sklanjanje priimkov
-strokovni izrazi moje stroke
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

1. Socialne zvrsti (Podrobneje zborni)
2. Trubar
3. Stičnost/nestičnost ločil/simbolov pri matematiki
 
Odg: Izpraševalec: PEZDIRC

vprašanja 4.7.2013

1. funkcijske zvrsti:katere so, kateri jezik uporabljamo v vrtcu, nekaj strokovnih izrazov, ki jih uporabljamo v vrtcu
2. Velika začetnica: naseldbinska in nenaseldbinska imena, pove ti par primerov in oveš kje je vel. zač: npr. Kamniško Savinjske Alpe,...
3. V katerih primerih lahko zapišemo priimek pred imenom ( ko navajamo vire, v seznamih), in kje je v teh primerih uporabljena vejica.

Zelo prijazna gospa, veliko pomaga z podvprašanji.

Srečno!
 
OPRAVILA 21.10.2013

1. SLOVAR SSKJ- VSE ( POVDAREK, terminološko gnezdo in frazeol.gnezdo kaj pomenita in primer:
-za ter g.:ROKAVSKI ZALIV
- za fraz gnezdo ŠALE STRESA IZ ROKAVA ( rekla, pregovori, povedano v prenesenem pomenu.
2. stičnost nestičnost (kaj pomeni katera loč. stična, katera nestična levo in desno stič...
3. vezaj stičnost primeri, nestičnost s primeri
pomišljaj, pozor STIČNI SAMO OD-DO (primer 1991-1992)
v vseh ostalih primerih je nestičen
 
1. prevzete besede
2. sklanjanje mati, hči, otrok (samo posamezni skloni, ni treba vse)
3. kako izgovarjamo besede s tujimi črkami, kaj pravi pravopis (izgovarjamo jih najbližje našim podobnim, npr.:mehki ć, izgovorimo naš Č)

gospa zelo veliko govori, meni skoraj ni bilo treba;)
 
1. Funkcijske zvrsti jezika (našteti in podrobneje opisati strokovni jezik)
2. Ločila (nestično-nestično, končna-nekončna, na primeru povedat, kaj bi uporabila: vezaj ali pomišljaj, skladenjska in neskladenjska raba ločil)
3. Velika/mala začetnica (nagrade, prazniki)
 
- Zloženke
- Priročniki SKJ, podrobno SSKJ
- Socialne zvrsti, podrobno zborni in knjižni pogovorni (predvsem sem morala našteti situacije, v katerih se uporabljata)

Gospa deluje strogo, ampak je zelo prijazna. Če kaj nisem vedela, je ona povedala namesto mene ;)
 
- pedagoški govor
- velika začetnica pri nagradah/priznjih/odličjih (Prešernova nagrada., Cankarjevo priznanje. zlato priznanje, oskarji - kaj z veliko, kaj z malo, pravila)
- poudarek in naglas razlika, malo o glasoslovju
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu