PEZDIRC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PEZDIRC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

  1. Jezikovni priročniki. Kdaj uporabimo SSKJ, kaj najdemo v gnezdu slovarskega članka. Kje najdemo priročnike na spletu in kaj še najdemo tam?
  2. Sklanjanje imena in priimka (s primeri).
  3. Velika začetnica pri praznikih in nagradah (s primeri).
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

  1. Začetnice pri svojilnih pridevnikih. Ker sem delala za učiteljico matematiko, je sledilo tipično vprašanje, zakaj se P/pitagorov izrek lahko piše z veliko ali z malo začetnico. Primeri, ko je z veliko in ko je z malo.
  2. Kako lahko pišemo zloženke? Skupaj, narazen ali z vezajem. Primeri za vsako od skupin. Kako pišemo ekošola, e-zdravje, C-dur, belo-modro-rdeča zastava, avtocesta? Ali so ti vezaji stični? Da.
  3. Če pride do dileme, kako se izgovarja megla, kam bi pogledala? SSKJ ali SP. Razlika med naglasom in poudarkom? Koliko naglasov ima večina slovenskih knjižnih besed? Enega. Kakšne besede glede naglasov še ločimo? Večnaglasnice in breznaglasnice.

Prijazna gospa, zraven se še malo zaklepeta. Srečno vsem, ki vas izpit še čaka :)
 
Slj:
- naglas, poudarek
- kateri so naglaseni
- kje bi nasla info o naglasevanju
- kateri so se ostali prirocniki slj
- kaj najdemo v sskj
- kaksno je pravilo za tuje crke v slovenščini
- kako naglasimo besedo pravopis
- v katero vrsto jezika bi uvrstila enopomenske besede (strokovno)
- pravilo za sklanjanje ime in priimek (kdaj se sklanja, kdaj ne, kdaj lahko pisemo priimek pred imenom, pod kaksnimi pogoji)
 
1. Temeljni priročniki
2. SSKJ
3. Nagrade (kdaj pišemo z veliko, kdaj z malo)

Gospa veliko pove sama (rada govori) Srečno!
 
Nazadnje urejeno:
1. Delitev socialnih zvrsti Slovenskega jezika.
Kje določeno zvrst uporabljamo in zakaj?
S katerimi slovarji si pomagamo?
Ali lahko te slovarje dobimo tudi na internetu?
2. Uporaba vezaja.
3. Uporaba velike začetnice pri imenih praznikov.

Srečno! :)
 
Izpit sem opravljala kot član svetovalne službe v vrtcu

1. Katere priročnike poznamo?
2. Terminološko gnezdo in frazeološko gnezdo?
3. Naslbinska imena- kako jih pišemo
Pazite na izražanje
 
Izpraševalka: Pezdirc
Zelo prijazna gospa, ki veliko govori. Ko vidi, da znaš, te kar prekine.

1. Socialne zvrsti (značilnosti knjižnega zbornega jezika)
2. Svojilni zaimki - zapis z veliko/malo začetnico (Pitagorov (duhovna last)/pitagorov izrek (vrsta mat. izreka), parkinsonova bolezen, koronavirus (poimenovanje bolezni z malo))
3. Naglas in poudarek
 
Tezko zapisem samo 3 vprasanja, ker se vse prepleta in poteka v pogovoru. Kot so napisali ze pred mano, gospa veliko govori in ti samo odgovoris z besedo ali najvec 1 stavkom :) Bilo je pa nekaj o strani fran.si, prirocnikih, frazeolosko in morfolosko gnezdo, strokovni jezik, poudarjeno in naglaseno in potem podvprasanja in primeri v zvezi s temi temami. Sprosceno in nezahtevno :)
 
Opravljala za razredni pouk:
Kako zapišemo imena krajev - treba natančno obrazložiti in na konkretnih primerih
Kdaj priimke sklanjamo in kdaj ne - ob moških imenih ja, ob ženskih pa lahko samo, če se konča na samoglasnik -a
Kako pišemo v Sloveniji imena in priimke - najprej ime in nato priimek
Kdaj je priimek pred imenom in katero ločilo potem uporabimo - le pri navajanju virov, takrat damo vmes vejico
Pedagoški govor - kaj je, opisati odnosni in spremni govor
 
Predmetni učitelj
1. Socialne zvrsti (katere in kdaj jih uporabljamo pri pouku)
2. Stičnost pika in pomišljal
3. Zapisovanje praznikov
 
Izpit sem opravljala 14. 7, za učitelja FI - MA.
1. Pitagorov izrek z veliko in malo začetnico (v katerih primerih, zakaj).
2. Ločila (najprej kako jih delimo, nato še na mojem področju: minus (pomišljaj), krat (pika), deljeno (dvopičje)).
3. Pedagoški govor.
 
Gimnazija, učitelj biologije:
- funkcijske zvrsti slovenskega jezika (naštej)
- strokovni jezik, značilnosti, katerega uporabljam pri pouku, 5 strokovnih terminov iz stroke (omenila sem virus, zato sva nadaljevali pogovor o zapisu covid-19. Omenila sem ji, da sem na fran.si zasledila zavihek o zapisu novih besed (bila izjemno navdušena :)) in da se piše koronavirus, covid-19. Vprašala je, ali se covid-19 pregiba. Odgovor: se pregiba (covida-19 itd.), SARS-CoV-2 se ne pregiba).
- SSKJ, vsebina
- Je več besed enopomenk ali večpomenk?
- navezava na učno pripravo: napačen zapis vira (na koncu virov je pika, razen na koncu url naslova)
 
Odgovarjala sem za pomočnico vzgojiteljice.

- Zvrstnost jezika. Naštej podzvrsti socialnega jezika; kdaj bi uporabila zborni jezik in kdaj knjižnopogovorni jezik. V katero funkcijsko zvrst spadajo moje priprave; v hecu sem ji odgovorila, da v umetnostni ( :D ) s čimer bi se gospa v določenih primerih celo strinjala. Opisala sem še strokovni jezik in njegove značilnosti.
- Nato je z nasmeškom dodala, da moja priprava žal ne ustreza normam zbornega jezika, zaradi pogoste napačne rabe ločil; vprašala me je, kam bi lahko pogledala pravila o rabi ločil. Vprašala je tudi kako se imenuje spletni jezikovni portal in kaj vse najdemo v njem.
- Velika in mala začetnica pri zemljepisnih lastnih imenih s praktičnimi primeri (naselbinska, nenaselbinska).

Gospa je zelo prijazna in sproščena. Kar pogumno!
 
1. Zloženke, kako jih pišemo in primeri.
2. SSKJ, Pravopis, kam pogledamo, kako se izgovori kakšno lastno ime?
3. Razlika med naglasom in povdarkom?
4. Sklanjanje imen in priimkov (moških, ženskih).
 
Moja vprašanja pri slovenščini (izpraševalka Dušanka Pezdirc), zelo prijazna.

- SSKJ (terminološko gnezdo),
- velika in mala začetnica (prazniki),
- Funkcijske zvrsti jezika, podrobneje strokovni jezik.

Celotna komisija: Šterbenc, Žgajnar, Pezdirc. Super komisija! Iščejo znanje.
 
Izpit sem opravljala 31.3., učitelj SŠ
  1. PREVZETE BESEDE (našteti, primere, kako izgovarjamo prevzete besede iz nemščine? (sem namreč nemcistka) npr. München, Zürich (minhen, cirih)
  2. PODOMAČENA LASTNA IMENA (naštela: osebna, rodovine, slavne osebe, svetniška imena, vladarji itd. Oktavij, Martin Luter, Habsburžani, Frančišek Asiški, Marija Terezija) in ZEMLJEPISNA LASTNA IMENA
  3. VRSTNI RED ZAPISA: IME, PRIIMEK (kdaj je obratno? pri seznamih, pri citiranju. omejimo z vejico)
  4. JEZIKOVNI PRIROČNIKI (naštela, na kratko opisala, podvprašanje: FRAN – ga uporabljam? Kako? Kaj vse najdem tam? Katere slovarje lahko tam najdem? A sem kdaj uporabljala spletno svetovalnico? ne... kateri sta? Jezikovna in terminološka :)) Predlagam, da si malo natančneje ogledate FRAN, če ga ne uporabljate redno...
Pomaga in te delno vodi do pravilnega odgovora. Pogumno in srečno!
 
Izpraševalka: Dušanka Pezdirc (zamenjava za Lili Epih)

1. Kako pišemo nagrade, priznanja? (z malo začetnico, poveš še izjeme - če je v nagradi lastno ime (Prešernova nagrada)). Povedati moraš tudi primere.
2. Priročniki (našteti in podobneje opisati SSKJ. Navezala še kaj najdemo v frazeološkem in terminološkem gnezdu, ali ima večina besed en ali več pomenov?(več) Katere pa imajo enega? (strokovne besede) V katero funkcijsko vrsto pa spadajo te besede? (strokovni jezik)
3. Kako delimo knjižni jezik? V nekaj stavkih opisati razlike med obema podzvrstema. Kaj smo kot narod pridobili z zbornim jezikom? (Enoten jezik. Vse ostale socialne zvrsti imajo svoje različice). Kdaj smo dobili zborni jezik? (S 1. tiskano knjigo - 1550, Trubar).

Gospa je prijazna, spodbudna, a kar vrta. Na vsa vprašanja sem takoj pravilno odgovorila, a je še kar postavljala podvprašanja.
Vso srečo!
 
Učitelj razrednega pouka
1. V kateri socialni in funkcijski zvrsti so napisane učne priprave? Značilnosti strokovnega jezika. Kaj smo smo Slovenci pridobili s knjižnim zbornim jezikom in zakaj mu pravimo narodnopredstavitveni?
2. Kje najdemo informacijo o naglasu besed? V katerem jezikovnem priročniku so tudi lastna imena? Kako imenujemo zbirko jezikovnih priročnikov na spletu? Kako se imenuje tisti, ki je namenjen otrokom? Katere računalniške programe za pomoč pri učenju slovnice še poznamo?
3. Kaj je razlika med naglasom in poudarkom? Koliko naglasov ima večina slovenskih besed? Katere še poznamo po naglasu? Katere besede so breznaglasnice? Primer: belo-modro-rdeča, koliko ima naglasov?
4. Kako v slovenščini pišemo imena nagrad in priznanj? Za vsako en primer.

Prijazna, a kar ne neha z vprašanji, čeprav odgovoriš prav. Veliko govori. :) Srečno!
 
  • Prevzete besede zapis z veliko začetnico, zapisi zemljepisnih imen (kateri original, kateri po naše)
  • Sklanjanje priimkov in nazivov, sklanjanje nazivov glede na spol
  • Kje preveriš izgovorjavo glasov (SSKJ, pravopis) in kje zemljepisnih imen (pravopis), kako izgovarjamo tuje besede

Mene ni veliko spraševala.
 
10.11.2022 Pezdirc (vzgojiteljica)
-Kje pisemo nazive? (za priimkom, pred samo dr.)
-Kaksno je pravilo za pisanje imena in priimka? Kdaj lahko zamenjamo vrstni red in kako pisemo takrat? (navajanje literature, locimo z vejico)
-Strokovni jezik (opisi). Termini iz nasega podrocja.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.035

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu