PETROČNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PETROČNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
9. jan 2011
Prispevki
3
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

Zelo na hitro je vse potekalo:
1)Iz priprave tri stavki, kjer so mi manjkale vejice. V enem stavku me je potem vprašala kaj ločuje ta vejica, ki sem jo pozabil
2)Delitev lastnih imen. Tri ali štiri primeri zemljepisnih lastnih imen in jaz sem povedal kaj bi pisal z veliko in kaj z malo.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- pred katerimi besedami pišemo S in kje Z
- ločila, vrste, stičnost; vezaj - pomišljaj
- naglaševanje: znaki, dolžina
 
Mioja vprašanja, sem pa prof. slov.:
- mejniki SKJ
- glasovi v SKJ
- ločila
Vse brez kakšnih podrobnosti!
 
1. Raba pomišljaja (v pripravi sem imela nekaj napak)
2. Zemljepisna lastna imena.
3. Spoznavni in odnosni govor.
 
Ne zahteva podrobnosti.

1. Iz priprave ločila (vejica)
2. Mejniki slov.jezika
3. Govorni bonton
4. Naglasna znamenja na primeru
 
Zelo hitro je šlo.

1. Stičnost ločil.
2. Glasovi v slov. jeziku (delitev) - naštej nezveneče nezvočnike in zvočnike.
 
Odg: Izpraševalec: PETROČNIK

1. Iz priprave stičnost ločil. Vezaj in pomišljaj.
2. Krajšave (okrajšave, kratice, simboli, ...) Primer kratice in po kateri sklanjatvi bi skanjala TAM?
3. Govorni bonton.
 
Slovenščina:
1. socialne zvrsti in katere so interesne govorice
2. vezaj in pika (iz priprav-če imaš napake kar malo zateži)

vredu ženska, pomaga, odgovarja tudi sama, brez panike...
 
Iz priprav:
- pomišljaj - vezaj;
- vstavljat vejice.

Priročniki (SSKJ, Slovenski pravopis, Slovenska slovnica - o vsakem povedat osnovno: kdaj katerega uporabljamo, kaj v njem najdemo, kako je sestavljen).
 
Petročnik:

1. Samoglasniki (samo osnovno o njih)
2. Naglasna znamenja (katera in kakšne glasove označujejo)
3. Pokazala mi je priprave in vprašala, kaj je tam narobe (pri stolpčnem naštevanju se uporablja pomišljaj, ne vezaj)

Vse skupaj je bilo mimo v dveh minutah. Ni zahtevala nobenih podrobnosti.
 
- napake iz priprav ("dekleta" namesto "punce"; pri razredu "1.d" mora bit presledek; tudi 'nametani' stavki rabijo piko: "Tek po obsegu telovadnice." ogrevanje - pri športni; naštevanje v stolpcu s pomišljajem, ne vezajem)
- pomišljaj (uporabe, stičnost)
- priročniki slovenščine (kaj vsebujejo)
 
OŠ, glasbena umetnost

1. Uporaba vezaja (namesto besede "in" npr. belo-modra-rdeča zastava; med črko/številko in besedo npr. B-vitamin ali 12-stopenjski; pri sklanjanju kratic npr. TV-ja...) in stičnost
2. Mejniki SKJ so 19. stoletja (našteješ vse od Brižinskih spomenikov naprej; podvprašanje: kakšen je bil namen Brižinskih spomenikov? Širjenje vere oz. pokristjanjevanje)
3. Glasovi SKJ (29, od tega 21 soglasnikov in 8 samoglasnikov, ne pozabit na glas "dž"; podvprašanje: primer besede, v kateri dž ni napisan, se pa izgovori - učbenik); kako delimo soglasnike (zvočniki in nezvočniki, nezvočnike delimo še na zveneče in nezveneče)

Izgleda stroga, ampak ni :)
 
1. Socialne zvrsti (kater jezik uporabljamo učitelji pri poučevanju, kateri so pokrajinsko-pogovorni jeziki - naštej).
2. Govorni bonton
3. Kaj so stična ločila in katera so (vprašala me je, katera ločila so levo in desno stična? To so obojestična; tista, ki se stikajo na obeh koncih (vezaj, pomišljaj), katera ločila so nestična (vezaj, pomišljaj, tri pike - ta ločila pa so lahko tudi stična).

Prijazna gospa, ne vrta in ti pomaga, poteka zelo na hitro :)
 
Izpit za vzgojiteljico:
1. Stičnost ločil in primeri stičnih, nestičnih, levo stičnih in desnostičnih. Iz priprave mi je pokazala zapis 4 do 5 let s pomišljajem in sem povedala, da bi moral biti pomišljaj napisan stično in ne nestično.
2. Osebna lastna imena, vse tri bi morala našteti (osebna imena, veroslovna in bajeslovna imena, imena prebivalcev).
3. Vidne prvine govora.

Resna, ampak pomaga in želi, da narediš. Srečno! :)
 
Potekalo zelo hitro.
1. Raba vezaja in pomisljaja (natancno povedati, kdaj in kje ju uporabljamo). V pripravi sem imela ob nastevanju vezaje namesto pomisljajev in sem ji morala obrazloziti, cesa nisem prav zapisala.
2. Samoglasniki (vse, kar ves o njih). Kaj je naglaseno pri besedi vrt (polglasnik pri r).
 
1. Stičnost ločil
2. Kakšno ločilo sta pika in vejica, kar se tiče stičnosti? (levostično)
3. V katerih primerih se uporablja vezaj nestično?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.039

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu