PETEK, Tomaž - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PETEK, Tomaž - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Skladenjska raba vejice. Kdaj pred PA vejica? Kdaj pred KOT je in kdaj ni vejice? Primeri.

Kaj se piše z malo začetnico? Kako pa nagrade oskarji, viktorji? Kaj pa Prešernova nagrada? Zakaj?

Priročniki, ki jih učitelj uporablja pri pouku slovenščine?

Pazite, kako se izražate, ko odgovarjate na vprašanja. Ker si gospod zapiše napake in vas nato prijazno popravi. Prav tako izpilite priprave (vezaji, pomišljaji, zapis ure, datuma ...). Res je prijazen.
 
1. Mejniki slovenskega jezika (podrobno opisala samo Brižinske spomenike, ostalo pa na grobo)
2. Slovnica (samo katero uporabljamo sedaj)
3. Glasovi slovenskega jezika (kako se delijo, kdaj uporabljamo predlog s/z in kdaj h/k)
Drugače pa je gospod zelo prijazen, išče znanje, usmerja ... skratka - faca ;)
 
Vprašanja postavi glede na stroko opravljalca izpita (jaz sem matematik).
- Okrajšave (pisanje skupaj ali narazen: 12 m, 3 m/s)
- Dvopičje (Primer desnostičnega dvopičja - Kupil sem: kruh, jajca ... ter nestičnega dvopičja - 3 : 2 ali črn : bel)
- Zvrsti slovenskega jezika (zvrsti slo. jezika in katero soc. zvrst uporabljamo pri razlagi - knjižni zborni)

Gospod je mlad, prijazen in nasmejan:)
 
1. Slušne prvine govora. Samo našteti
2. Kako pišemo praznike, izjeme in zakaj?
3. Status slovenskega jezika v državi? Ali je samo slovenski jezik uradni jezik? Kje so dvojezične šole?

Zelo prijazen gospod. Rad pomaga, če se česa ne spomniš. Zelo prijeten.
 
1. Naglasna znamenja (katera so in kdaj katero uporabljamo).

2. Zvočne prvine. Morala sem jih našteti. Omenila sem tudi mašila, pa me je izpraševalec prijazno popravil, da ne spadajo sem. Potem mi je povedal, da jih delimo v dve skupini (ali so naravno prirojena, ali so odvisna od določene osebe). Tukaj sem napačno razvrstila že prvo, pa me potem ni več dalje spraševal :)

3. Kdaj je vejica pred veznikom PA in kdaj pred KOT oziroma kdaj je ne pišemo.

4. Napaka iz priprave (stični vezaj med dvema priimkoma).
 
Zelo prijazen, nasmejan. Zelo pomaga, namiguje, če se zatakne. Sprašuje v detajle. Tudi, če ne znaš čisto vsega, te spusti čez.

- Krajšave, delitev na tri veje (kratice, okrajšave - kako se zapiše tako imenovani in to je okrajšano - in simboli).
- Vidne in slušne prvine govora.
 
Tako kot so že predhodniki zapisali: prijazen, nasmejan ...
Strokovni izpit sem opravljala za smer MAT:

1. Uporaba ločil pri matematiki (pika, dvopičje, poševnica, plus, minus ... stičnost/nestičnost ločil, vmes je vprašal tudi skladenjsko rabo za kakšno ločila). Kako zapisujemo enote ...

2. Lastna imena: našteti. Podrobneje pa zemljepisna lastna imena.

3. Vrstilni števnik (zapis itd.)

4. Napaka iz priprave (vezaj, kdaj se ga uporablja...)
 
Stvarna lastna imena?

Pravila za deljenje?

Napaka v pripravi, popravi.
 
Slovenščina:
- Jezikovni priročniki (podvprašanje: Če bi bila ista beseda zapisana v SSKJ in Pravopisu različno, kateremu priročniku bi verjela? Odgovor je Pravopis)
- Vejica (na slošno vse o vejici, potem ti da še primere in moraš povedat, če je vejica ali je ni)
- Sklanjaj samostalnik "gospa"
- Napaka iz priprave (zaisovanje strokovnih nazivov vedno za imenom, magistrskih(8.stopnja) in doktorskih pa vedno pred imenom)
 
1. Pri svojem delu moram poznati osnovne sodobne jezikovne priročnike. Katere poznam?
Ali je kateri dosegljiv na internetu, kako se imenuje?
Če bi želela poiskati pomen besede, kateri priročnik bi uporabila?
Če bi želela poiskati normative...
Kaj pomeni ● v SSKJ in kaj v SP?
2. Vidne prvine govora
3. Naštej samoglasnike, uporaba in primeri za široki ter ozki e in o.
 
Odnosni in spoznavni govor?

Koliko imamo samoglasnikov. Naglasna znamenja s primeri.

Kdaj se vejica pise,kdaj ne?

Uporaba alineje (iz priprave napaka,namesto pomisljaja,uporaba vezaja).

Ali lahko uporabljamo x,y,q,w ce to ni nujno (ne),ce je nujno ja.
 
1. Opisati sem morala VSE PRIROČNIKE, ki jih uporabljam lahko pri svojem delu. V katerem priročniku bi našla, če bi me zanimalo kje se uporabljajo naglasna znamenja?
2. Kaj pomeni pika v slovenskem pravopisu in kaj v SSKJ? (sskj:frazeološko znamenje; slovenski pravopis: da je prepovedano).
3. VRSTE GLASOV? Opisat sem nato morala zemljepisna lastna imena? Kje pa ne pišemo zemljepisno ime z veliko (včasih ko sta dve besedi...)?
 
Pohvalil me je, ker sem imela prav napisano Smarje - Sap in sva potem izhajala iz tega. Kdaj se tako pise.

Vse o kraticah, krajsave, okrajsave in simboli.
Ce napisemo okrajsavo na koncu povedi, ali je potem se ena pika? NE. Kaj je pomembno pri simbolih? Presledek!!
Kako napises to je tj. Tako imenovani t. i.


Stvarna lastna imena - na splosno (to sem imela v pripravi za slj)

Priredno in podredno zlozene besede - visokofrekvenci podredno skupaj, v katero besedno vrsto spada potem beseda. Priredno pa vzgojno-izobrazevalni npr.
Kdaj lahko pisemo brez besede pri podredno? Npr C-vitamin.
Sprasuje v detajle. Je prijazen in ne isce neznanja. Mi smo ga imeli na faksu za vaje iz slj in je bil ze takrat ok.
 
Smer razredni pouk
Priročniki, ki jih bom uporabljala pri svojem delu (nastet, malo razlike opisat, kaj pomeni črna pika v SSKJ, katere lahko najdemo na spletu)
Nastet glasove (zakaj so uporabni nezveneci nezvocniki - predlog s pred njimi pisemo)
Tega vpr. se tocno ne spomnim..mogla sem nastet simboli, okrajsave pa mislim da kratice

Gospod je zeeeeelo prijazen in nasmejan. Pomaga s podvprasanji.
 
1. Vejica (skladenjska raba).
2. Pedagoški govor. Knjižni jezik, kako ga delimo?
3. Vabilo.
 
Zelo prijazen, natančen in nasmejan gospod. Meni je postavil naslednja vprašanja:
- Uporaba vejice.
- Lastna imena (bolj poglobljeno zemljepisna lastna)
- Kaj vse pišemo z malo začetnico.
Obilo znanja in dobrih vprašanj!
 
Pri Slovenščini sem dobila naslednja vprašanja:
- Glasovi slovenskega jezika.
- Vabilo.
- Kratice, okrajšave in simboli, kako se pišejo.
- Katero ločilo se uporablja pri naštevanju v alinejah.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.173
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.273

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu