Parkinsonova/parkinsonova bolezen????

Trenutno berete:
Parkinsonova/parkinsonova bolezen????

Pridružen
22. feb 2014
Prispevki
11
Področje
  1. Osnovna šola
Pozdravljeni!

Lepo prosim, če mi zna kdo razložiti kako je z veliko začetnico pri svojilnih pridevnikih.

Razumem, da pišemo Prešernov dan in Marijino vnebovzetje z veliko začetnico, ker sta iz osebnih lastnih imen.

Zakaj pa je potem:
- Parkinsonova/parkinsonova bolezen
- Pitagorov/pitagorov izrek
- Sizofovo/sizifovo delo?

Konec koncev sta tudi Pitagorov in Sizifovo izpeljanka iz osebnega lastnega imena ...

Prosim za pomoč, saj se zeloooo zmedena ;)

Hvala.

LP
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

V SSKJ so Parkinsonova bolezen, Pitagorov izrek in Sizifovo delo z veliko začetnico.
 
Pozdravljena!

Kadar gre za svojino, kot v primeru Prešernov dan ali Marijino vnebovzetje, je začetnica velika, ker to izhaja iz osebnega lastnega imena. Kadar pa gre za vrsto, je začetnica zmeraj mala. V primeru parkinsonova bolezen gre torej za vrsto bolezni, zato je začetnica mala. Enako tudi pri pitagorovem izreku in sizifovo delo, v obeh primerih gre namreč za vrsto. Res je, da vse navedeno izhaja iz osebnih lastnih imen, vendar se je zaradi pogoste uporabe to že posplošilo in se dojema kot vrsta in ne več kot svojina. Na splošno pa velja pravilo, da se vse bolezni zapisujemo z malo začetnico.

Upam, da sem ti bila v pomoč.

LP
 
Pozdravljeni ;)

Hvala za pomoč ;) ;)

V mojih zapiskih za slj, ki so iz tega foruma piše, da se lahko piše Parkinsonova ali parkinsonova bolezen.

Pa tudi eno izmed vprašanj je bilo; pojasni, kdaj lahko pišemo parkinsonovo bolezen in pitagorov izrek z veliko in kdaj z malo zečtnico ... In če me to vprašajo, pojma nimam, kako pojasniti :(.



LP
 
Z veliko se piše, kadar recimo govoriš o Pitagori in poveš, da je on osnoval izrek, ki se po njem imenuje Pitagorov izrek. V tem primeru imaš v mislih njega osebno, kot osebno lastno ime in zato izpelješ svojilni pridevnik. Kadar pa se v šoli učenci učijo o pitagorovem izreku, je ta zapisan z malo, saj gre le za vrsto izreka. Pogosteje se piše z malo, razen kadar misliš direktno svojino, ampak izpelješ vrstni pridevnik. Ti je kaj bolj jasno?
Poznamo tri vrste pridevnikov - lastnostni, vrstni in svojilni. Vrstni so zmeraj zapisani z malo začetnico, svojilni pa z veliko, kadar so izpeljani iz osebnega lastnega imena. Torej lahko to na tak način razložiš, če ti postavijo takšno vprašanje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu