Strokovna pomoč Ozki in široki -e

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Ozki in široki -e

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
22. jan 2014
Prispevki
35
Naziv
profesorica matematike in tehnike
Zavod
OŠ Šmarje - Sap
Področje
  1. Osnovna šola
  2. Poklicne in strokovne šole
Spoštovani,

v katalogu znanj za slovenščino sem zasledila vprašanje: Kako dokažemo, da sta ozki e in široki e različna glasova?
Prosila bi za obrazložitev, ker ne vem kako bi lahko to dokazala.

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav
Andreja


*opomba: na temo bo odgovorila @Tanja Tomšič_RUTIL (sodelavka za strokovno pomoč pri slovenščini)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Danes sem vprašala eno učiteljico slovenščine, ki mi je odgovorila, da je možen odgovor ta;
dokažemo lahko z aparaturo, ki meri odvisnost števila nihajev na določeno časovno enoto in višine tona prikaže z oscilo-tonogramom (slovenska slovnica stran 43), lahko pa tudi dokažemo glede na slušno zaznavanje.
Ozki e (zebra)
široki e (žep, peta)

Mogoče je to to...
 
Spoštovani.

Glasove oblikujemo z govorili. Različnost dosežemo s položajem glasu v govorilih, odvisno od mesta izgovorjave in od odprtosti ustne votline.
Ko izgovorite posamezni glas, kontrolirajte, kakšen je položaj jezika, odprtost ustne votline in kje/na katerem delu govorne cevi izgovorite posamezni glas.
Več o tem boste našli v Toporišičevi Slovenski slovnici (ki jo morate poznati), v poglavju Govorila v svoji dejavnosti, in sicer: GLASOVI PO TVORBI, AKUSTIČNIH ZNAČILNOSTIH TER RAZVRSTITVI.
 
Hvala za odgovor :)
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu