ORAŽEM - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ORAŽEM - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
1. feb 2011
Prispevki
16
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


Zelo prijazna gospa/gospodična. Ker sem kot slavistka imela precejšnjo tremo pri tem delu izpita, je bila vsa trema odveč.

1. Kaj vi kot prof. slovenščine še učite (mislila je na odnos do jezika, materinščine, zavedanje o zgodovini slovenskega jezika ...)
2. Kultiviran govor
3. Govorne napake, kdo to rešuje, ali ste vi kos temu?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

22. 9. 2011

Ga. Oražem:

1. Učenec dela v govoru in pisanju napake, ki niso posledica površnosti - kako ti kot učitelj slovenskega jezika pristopiš k problemu
2. Kultiviran govor (sem navezala na govorni bonton in zvočne prvine govora, zakaj je pomembno, da vse to upoštevaš - ker si jezikovni vzor otroku)
3. Pedagoški govor

Izpraševalka je zelo prijetna in prijazna, izpraševanje poteka kot pogovor, dobre izkušnje so imele tudi ostale kandidatke (ko je spraševala kakšne slovnične zadeve, je bilo to večinoma iz priprav, da so popravili napako in utemeljili (vezaj, pomišljaj, vejica, poševnica), vse zelo na splošno).
 
22.9.

1. Kako jaz kot uč.tujega jezika učencem privzgojim odnos do slovenščine
2. Pomišljaj in vezaj (stičnost, nestičnost)
3. Poševnica (/: ali se piše stično ali nestično) - sem imela v pripravi.


Prijazna in ne vrta v podrobnosti.
Veliko uspeha pri učenju!!!
 
Izpraševalka: ORAŽEM 2012

Strokovni izpit uspešno opravljen!!!!!!!! viannen_28.gif

Gospa/gospodična (nevem, ker je še zelo mlada) Oražem je zelo zelo prijazna, sproščeno vodi pogovor, umirjena, skratka, superca je!
VPRAŠANJA:
- glasoslovje
- velika začetnica (povedala mi je npr. mesto in sem mogla povedati a je z veliko, malo... npr. Novo mesto, Blejsko jezero,...) in tisto pravilo sem morala povedati, da pač trg, mesto, selo, vas pišemo z MALO.
- socialne in funkcijske zvrsti jezika in opisat obe
- koliko imamo narečij, kam spada moje

Pa srečno! :lol:
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Tudi moje izkušnje so zelo fajn. Gospa Oražem je zelo fajn, pred sabo je imela moje priprave, pa sva malo analizirali moje napakice :). Vse zelo temelji na primerih, kar je super :).

1. Matevž lahko pišemo z malo in z veliko začetnico (kdaj in zakaj). Lastna imena, zelo groba razdelitev le-teh in značilnosti (velika začetnica). Dala mi je zraven primere, tako da je blo vse skupaj res zelo razumljivo.
2. Raba vejice- kdaj.
3. Končna ločila. Dala je še primer stavka, nekaj v tem smislu ˝Vprašal me je, kam grem.˝ in me vprašala, če je na koncu pika ali vprašaj.

Rekla mi je še, da je potrebno v slovenščini čim bolj rabiti slovenske besede (besedilo namesto tekst), pa ženske oblike poklicev, če obstajajo (profesorica in ne profesor Maja Kovač, npr.).

Srečnooooooo vsem ;).
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Izpraševalka Oražem:

1. stičnost in nestičnost ločil
2. Primeri napisani na listu in je bilo potrebno vstaviti ločila in razložiti zakaj tako ločilo.
3. soglasniki
4. sklanjatve. Sklanjati ime Luka v 1. in 2. moški sklanjatvi
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

18. 2. bi morala biti Oražmova, pa je ni bilo, tako da je prišla ena druga izpraševalka, katere imena se pa ne spomnim in zato pišem kar tukaj...

vidne prvine govora
ločila (našteti, stičnost, ...)
velika in mala začetnica
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

18. 2. 2013

Je ni bilo, namesto nje prijazna gospa - kar je najbolj pomembno
good2.gif

1. priročniki (katere poznam in kot anglistka sem morala primerjati SSKJ in angleško-angleški/slovenski slovar)
2. socialne zvrsti jezika (našteti 7 narečnih skupin, Toporišič bi tu dodal še KOROŠKO NAREČNO SKUPINO
grin.gif
)
3. vidne prvine govora in eno podrobneje opisati
JC_goody.gif
dance3.gif
gooo.gif
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Uporabi dva načina izgovorjave besede svetnik v stavku. Kako bi to označla- naglasne znamenja. sem jih naštela, kaj označuje strešica? Brižinski spomeniki. Zakaj so pomembni, v kateri pisavi so napisani? Zelo prijazna gospa in stvari, ki jih sprašuje so praktične, le poskrbite, da bodo priprave lektorirane, ali pa podtaknite not kakšno napako, ki jo znate razložiti.
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Prijazna gospa, ampak pazite, da govorite knjižno pogovorno ne samo z njo, ampak tudi pri ustavi in pri zakonodaji, ker te ves čas preverja, si zapisuje ter potem, ko prideš k njej, moraš te napake popravit-kako bi bilo prav?
1) kako se napiše nadaljno ali nadaljnjo? (ta drugo mimogrede)
uporaba dvojine/množine pazi pri menjavi!
2) socialne zvrsti jezika. Zdaj pa nekaj: pazite, ker marsikje naletite na dvojno razlago, tako kot sem sama in sem ji to tudi prodala samozavestno naprej, in sicer se pri pouku uporablja zgolj knjižno-pogovorni jezik in nič zbornega (npr. pri uporabi spoznavnega govora-posredovanju novih znanj)!!!!!!!!!!!!! Ampak me je prekinila in nisem rabla govorit naprej, ker sem drugače itak znala.
3) uporaba vezaja - me je tudi vmes prekinila, ker sem bila zelooo napiflana:)

Vso srečo!!!!!! Kar pogumno in mirno pred njih, Pa mimogrede-mene niso ven poslali, so mi kr notri povedali, da sem naredila in dobila potrdilo :D.
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

[jumping0044.gif]
Pravilo o veliki začetnici - mesto, vas, selo, trg
Stičnost ... -ni stično
Vejice iz priprave
Izpraševalka je čudovita, sproščena..išče znanje!
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Vrste slovarjev, opisati sem morala SSKJ
Sklanjanje imena in priimka pri ženskah (sklanja se le ime) in moških (sklanja se oboje)
Kako se pišejo imena praznikov

Zelo prijazna izpraševalka
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Primož Trubar - zakaj je pomemben?
Velika začetnica - zemljepisna imena, predvsem na primerih, razlika naselbinska in nenaselbinska imena.
Socialne zvrsti jezika, samo naštet...v šoli samo knjižni pogovorni, razen če kaj beremo.
Nebesedna komunikacija...šlo je za priomer iz priprave, kako ugotovim da sem učencem dala jasna navodila...poleg vprašanj - besedna komunikacija- tudi iz njihove obrazne mimike...-nebesedna

Zelo prijazna, je pa res da posluša in ocenjuje tvoje jezik že prej, tako da mislim da je pametno se potrudit da se govori čim bolj pravilno.

lp
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

1. Socialne zvrsti jezika
2. kateri jezik uporabljamo v vrtcu
3.Na kakšen način uporabljamo zborni jezik v vrtcu

super gospa,nasmejana kljub dežju
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

Pa o veliki zacetnici ,predvsem zemljepisna imena
 
Odg: Izpraševalka: ORAŽEM

-vikanje,načelo vljudnosti
-narečje in narečne skupine v slov.jeziku
- jezikovni priročniki;opisala sem sskj

super gospa,mlada,nasmejana ;))
 
Pazila sem na knjižni pogovorni jezik in očitno mi je dobro uspelo, ker me ni toliko mučila.
1. Števniki (kako zapišemo vrstilne in glavne in kako s števko)
2. Vezaj in pomišljaj (razlike in opis). Začela sem z vezajem in ker sem gladko naštela vse s primeri, je pomišljaj prekinila. Morala sem pregibati dvojno poimenovanje Šmarje - Sap: ŠmarjU - SapU (sem narobe, ker sem rekla Šmare - Sapu), ker sta obe besedi enakovredni, pregibamo obe.
3. Iz priprave sem morala poslovenit specifičen. Je rekla, da naj v bodoče uporabljam slovenske izraze.
 
1. Naglasna znamenja.
Kaj zaznamuje strešica?
Uporabi besedi svet (kot zemlja) in svet (Evropski svet) v povedi.

( V oklepaju so že kar moji odgovori oz. del, ker ne znam napisati naglasnih znamenj na računalniku. :) )

2. Kako jaz kot učiteljica biologije in kemije spodbujam uporabo slovenskega knjižnega jezika?
ODG: Z govorjenjem, pisanjem in z uporabo slovenskih besed namesto tujk.

3. Pomišljaj in vezaj.
Morala sem pojasnit primere, ki jih je izbrala.
En primer je bil vzgojno-izobraževalni smotri.
Kdaj uporabljamo vejico?
 
Super komisija. Tudi gospa Oražem izhaja iz konkretnih primerov, se dotika tvojega področja. ČE ne razumeš, ti razloži kaj misli. :)

1. kaj bi naredila, če bi pri otroku naletela na govorno težavo (najprej pogovor s starši, če so tudi opazili, potem glede na starost preveriš, če je že kritično, delaš vaje za izgovorjavo(prek igric), ne izpostavljaš, če je kritično svetuješ obisk logopeda).
2. kako se sklanjajo moška imena na a (Luka), na o (Darko). Pa mislim da če se se končna na e (podaljšanje s t Stane - Staneta). To se ne spomnim če je blo točno tko. :)
3. stalne besedne zveze (fraze - vleči nekoga za nos, ovijati okrog prsta, metati polena pod noge). Je to primerno, d auporabljamo tudi pri predšolskih otrocih (Je, ker otroci govor dojemajo intuitivno)

Še prej je pregledala priprave in evalvacije nastopov in me vprašala če sem dala lektorirat, ker ni našla napak :) Sicer skupaj z njo pregledaš napake in jih popraviš.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.039

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu