Opravljanje strokovnega izpita

Trenutno berete:
Opravljanje strokovnega izpita

Pridružen
22. jan 2015
Prispevki
18
Naziv
profesor razrednega pouka
Področje
  1. Osnovna šola
Živjo. Rahlo sem zmedena :) Z julijem 2015 sem magistrirala in s septembrom 2015 pridobila zaposlitev na oš za polovični delovni čas, in sicer za obdobje enega leta. Zanima me, glede na spremembe pravilnika o SI, ali po tej spremembi ni dovolj samo pogodba o zaposlitvi za več kot 6 mesecev v vzgoji in izobraževanja, ampak potrebujem 840 ur v VIZ, da lahko pristopim k SI, kajti pripravništva nisem opravljala, ker mi ga ministrstvo tudi ni omogočilo ( ni bilo razpisa!).

Za kakrnše koli informacije se že vnaprej zahvaljujem.

Pozdravček :D
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

V Pravilniku o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja piše:

Drugi strokovni delavec s srednješolsko izobrazbo se lahko prijavi k opravljanju strokovnega izpita najprej po 560 urahopravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, drugi strokovni delavec z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo pa najprej po 840 urahopravljanja vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, če izpolnjuje z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje o izobrazbi. V tem času se s pridobivanjem kompetenc, ki so določene s pravilnikom, ki ureja pripravništvo strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, usposablja za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli.

Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko drugi strokovni delavec uveljavlja kot ustrezne delovne izkušnje za pristop k strokovnemu izpitu v skladu s tem pravilnikom tudi:

- pedagoško prakso v deležu največ ene tretjine obsega pedagoške prakse, določene z izobraževalnim oziroma študijskim programom,

- organizirano neposredno aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja največ v obsegu 55 ur za strokovne delavce s srednješolsko izobrazbo oziroma 80 ur za strokovne delavce z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo.

Pedagoška praksa se uveljavlja na podlagi javne listine o končanem izobraževalnem oziroma študijskem programu in dokazila o obsegu pedagoške prakse izvajalca izobraževalnega oziroma študijskega programa. Organizirana neposredna aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja se uveljavlja na podlagi dokazila organizatorja, iz katerega je razviden obseg aktivnosti, in poročila drugega strokovnega delavca o opravljeni aktivnosti.

Drugi strokovni delavec, ki se prijavi k opravljanju strokovnega izpita za vzgojitelja, pomočnika vzgojitelja, učitelja, predavatelja višje strokovne šole, korepetitorja, inštruktorja oziroma laboranta, lahko pristopi k opravljanju strokovnega izpita, če ima uspešno opravljenih pet praktičnih nastopov v skladu s tem pravilnikom.

Svetovalni delavec, knjižničar, organizator zdravstveno-higienskega režima, organizator prehrane, organizator šolske prehrane, organizator ali drugi strokovni delavec v izobraževanju odraslih, organizator obveznih izbirnih vsebin, organizator praktičnega usposabljanja z delom, organizator praktičnega pouka ter računalnikar – organizator informacijskih dejavnosti lahko pristopijo k opravljanju strokovnega izpita, če so uspešno opravili pisno nalogo, ki se izvaja pod vodstvom mentorja.

Torej, ja, šest mesecev bo najbrž "po novem" premalo.
 
V Pravilniku o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja piše:

Drugi strokovni delavec s srednješolsko izobrazbo se lahko prijavi k opravljanju strokovnega izpita najprej po 560 urahopravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, drugi strokovni delavec z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo pa najprej po 840 urahopravljanja vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, če izpolnjuje z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje o izobrazbi. V tem času se s pridobivanjem kompetenc, ki so določene s pravilnikom, ki ureja pripravništvo strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, usposablja za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli.

Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko drugi strokovni delavec uveljavlja kot ustrezne delovne izkušnje za pristop k strokovnemu izpitu v skladu s tem pravilnikom tudi:

- pedagoško prakso v deležu največ ene tretjine obsega pedagoške prakse, določene z izobraževalnim oziroma študijskim programom,

- organizirano neposredno aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja največ v obsegu 55 ur za strokovne delavce s srednješolsko izobrazbo oziroma 80 ur za strokovne delavce z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo.

Pedagoška praksa se uveljavlja na podlagi javne listine o končanem izobraževalnem oziroma študijskem programu in dokazila o obsegu pedagoške prakse izvajalca izobraževalnega oziroma študijskega programa. Organizirana neposredna aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja se uveljavlja na podlagi dokazila organizatorja, iz katerega je razviden obseg aktivnosti, in poročila drugega strokovnega delavca o opravljeni aktivnosti.

Drugi strokovni delavec, ki se prijavi k opravljanju strokovnega izpita za vzgojitelja, pomočnika vzgojitelja, učitelja, predavatelja višje strokovne šole, korepetitorja, inštruktorja oziroma laboranta, lahko pristopi k opravljanju strokovnega izpita, če ima uspešno opravljenih pet praktičnih nastopov v skladu s tem pravilnikom.

Svetovalni delavec, knjižničar, organizator zdravstveno-higienskega režima, organizator prehrane, organizator šolske prehrane, organizator ali drugi strokovni delavec v izobraževanju odraslih, organizator obveznih izbirnih vsebin, organizator praktičnega usposabljanja z delom, organizator praktičnega pouka ter računalnikar – organizator informacijskih dejavnosti lahko pristopijo k opravljanju strokovnega izpita, če so uspešno opravili pisno nalogo, ki se izvaja pod vodstvom mentorja.

Torej, ja, šest mesecev bo najbrž "po novem" premalo.
Se pravi, klub temu, da imam pogodbo za eno leto??
 
Mene pa zanima kako so te lahko zaposlili, če pa niti strokovnega izpita nimaš opravljenega? Medtem ko nekateri še s strokovnim izpitom ne dobijo službe? Povrh vsega pa naj bi ti s strokovnim avtomatsko imeli prednost pred tistimi, ki ga še nimajo. Govorim za področje razrednega pouka, razen če si ti povsem druga smer?
 
Sem smer razredni pouk. Dobila sem službo za OPB in jutranje varstvo, kjer je možno, da me zaposlijo brez strokovnega izpita. Pač imela sem srečo, da obstajajo še ravnatelji, ki se ozirajo na mlade in vedo, da nekdo ti more dat možnost, da opraviš SI, če ministrstvo ne razpiše pripravništva.
 
Sem vesela zate, da si dobila to možnost. Vseeno pa mi ni jasno kako za OPB in jutranje varstvo ne rabiš SI? Sama sem namreč izvisela, ker takrat ko je bilo razpisano OPB na naši šoli še nisem imela SI.
 
Sem vesela zate, da si dobila to možnost. Vseeno pa mi ni jasno kako za OPB in jutranje varstvo ne rabiš SI? Sama sem namreč izvisela, ker takrat ko je bilo razpisano OPB na naši šoli še nisem imela SI :-S
Ravnatelj ima možnost zaposlitve osebe brez strokovnega izpita. Preberite: pogoji na razpisu za prosto delovno mesto

Potem so tukaj še izjeme, če gre za nadomeščanje npr. porodniškega dopusta.
 
Za bruhat sam to bom rekla! Pa jst se sploh ne bi "hvalila" s takimi zadevami, ce bi dobila siht na tak nacin brez vsega, pred drugimi, ker vse skup bi posteno do nas!!!!!
 
Nevem zakaj ni za vse enako ...zakaj eni ravnatelji gledajo na strokovni izpit, drugi ne? Letos je blo sploh povsod slisat, da ministrstvo ne dovoli vec, da bi zaposlili nekoga brez strokovnega, razen ce ostali kandidati prav tako nimajo strokovnega...je to potem to samo izgovor da te lazje skenslajo ali tudi ravnatelji niso seznanjeni z zakoni in delajo kakor jim pase?
 
Za bruhat sam to bom rekla! Pa jst se sploh ne bi "hvalila" s takimi zadevami, ce bi dobila siht na tak nacin brez vsega, pred drugimi, ker vse skup bi posteno do nas!!!!!
Oprosti, ampak nimaš pravice biti žaljiva!! SLućbo sem dobila, ker nadomeščam eno delavko, ki koristi porodniški dopust. In oprosti, ker nekateri nismo imeli priložnosti sploh opravljati pripravništva ins tem pridobiti SI. IN ne skrbi, ravnatelj je deloval v skladu z zakonom.
IN nisem dobila službe na tak način kot si očitno ti predstavljaš!! Pač kot sem že rekla, sem imela srečo, da obstajajo ravnatelji,ki dajejo tut nam mladim priložnost za službo ins tem pridobiteb SI.
 
Oprosti, ce sem te uzalila, poglej kaj sem se spodaj napisala....da ocitno ne veljajo zakoni za vse ravnatelje enako. Eni striktno povdarjajo, da krsijo zakone ministrstva, ce vzamejo nekoga brez SI tudi v primeru nadomescanja porodniske in tako avtomatsko odpades. Zakaj ne velja potem za vse enako?
 
Če nekdo dobi službo brez strokovnega izpita, je to stvar ravnatelja. Kot sem že omenil ravno za nadomeščanje porodniške to ni pogoj in noben v tem primeru ne izkorišča sistema, sistem takšen pač je. Da bi nekdo moral imeti slabo vest zaradi tega, ker je dobil službo brez ustreznih pogojev, se mi zdi nesmiselno.

Lahko razumem jezo tistih, ki imajo vse pogoje, ampak prosim, ne se besedno znašati nad drugimi, saj si vsak želi zaposlitve. "Kriv" je sistem oz. zakonodaja. Zakaj se to dopušča tudi s strani ministrstva, so seveda drugi razlogi.
 
Eni striktno povdarjajo, da krsijo zakone ministrstva, ce vzamejo nekoga brez SI tudi v primeru nadomescanja porodniske in tako avtomatsko odpades. Zakaj ne velja potem za vse enako?
Vse je mogoče in ni nujno, da se s tem kršijo zakoni. Močno dvomim, da je večina ravnateljev pripravljena kršiti zakon pri zaposlitvah, saj so v primeru prijave v hudem prekršku.
 
Inesitka 30 jaz sem mnenja, da nisi ti nič kriva in ti privoščim delovno mesto. Danes je odvisno od ravnateljev koga bo vzel v službo z in brez SI. Glede na stanje v naši državi, to več ne vodi nikamor. Sama sem namreč že obupala ter delam prekvalifikacijo, saj mi je jasno, da zaposlitev v šolstvu ni možna.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Vprašanje
Pozdravljeni, Izpit sem opravljala v mesecu juniju. Zakonodaje nisem opravila. Ker sem imela kar...
Odgovori
1
Ogledi
507
Pozdravljeni, sem spremljevalka otroku s PP ali ve kdo kako je s opravljanjem nastopov v...
Odgovori
4
Ogledi
181
  • Članek
Na spletnem podportalu E-demokracija je v rubriki Ministrstva za vzgojo in izobraževanje z dne...
Odgovori
0
Ogledi
400
  • Članek
205. seja Strokovnega sveta za poklicno in strokovno izobraževanje bo v petek, 22. marca 2024 v...
Odgovori
0
Ogledi
37
  • Članek
235. seja Strokovnega sveta za splošno izobraževanje bo v četrtek, 21. marca 2024 v Veliki...
Odgovori
0
Ogledi
24
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo vabilo na 204. sejo Strokovnega sveta...
Odgovori
0
Ogledi
140
  • Članek
119. seja Strokovnega sveta Republike Slovenije za izobraževanje odraslih bo v sredo, 15. 11...
Odgovori
0
Ogledi
214

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu