Odgovor na vprašanje SLO

Trenutno berete:
Odgovor na vprašanje SLO

Pridružen
27. avg 2021
Prispevki
2
Pozdravljeni, zanima me, če pozna kdo odgovor na "zapisovanje zvenečih nezvočnikov pred nezvenečimi nezvočniki (gibka) in nezvenečih nezvočnikov pred zvenečimi nezvočniki (prerokba, glasba)?

Hvala!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni, zanima me, če pozna kdo odgovor na "zapisovanje zvenečih nezvočnikov pred nezvenečimi nezvočniki (gibka) in nezvenečih nezvočnikov pred zvenečimi nezvočniki (prerokba, glasba)?

Hvala!
Pozdravljena,

to so PREMENA PO ZVENEČNOSTI (prilikovanje), ko skupaj stojita dva po zvenečnosti različna nezvočnika, se v govoru prvi po zvenečnosti prilagodi ("priliči") drugemu, tako, da se zamenja s svojim parom. Torej, če je drugi nezveneč, se tudi prvi izgovarja nezveneče in nasprotno. Velja pravilo, da jih zapisujemo tako, kot bi jih v drugih oblikah ali besedah iste besedne družine ob samoglasniku.

glaSBa (nezveneč in zveneč) --> [glaZBa] (zveneč in zveneč)
zveZKa (zveneč in nezveneč) --> [zveSKa] (nezveneč in nezveneč)
gibka: gibati-zato B, čeprav "B" v primerku gibka izgovarjamo kot P [giPka]
prerokba: prerokovati-zato K, čeprav "K" v primeru prerokba izgovarjamo kot G [preroGba]
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je posredovalo odgovor Sindikatu za vzgojo...
Odgovori
0
Ogledi
39
  • Vprašanje
Pozdravljeni, pri vprašanjih sem zasledila vprašanje glede razlike otrokovih pravic v ustavi in...
Odgovori
0
Ogledi
1.566
  • Članek
Pedagoški inštitut in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani v...
Odgovori
0
Ogledi
222
  • Članek
Kako najti digitalno ravnotežje? Kaj pomeni biti zmeren in preudaren v digitalnem svetu? V...
Odgovori
0
Ogledi
219
  • Članek
Na spletišču SIO bomo odslej z vami delili in objavljali povezave na izobraževalne vsebine TV...
Odgovori
0
Ogledi
481

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu