Nekaj dilem

Trenutno berete:
Nekaj dilem

Pridružen
18. jun 2013
Prispevki
95
Področje
  1. Osnovna šola
Pozdravljeni, prosila bi vas, če mi lahko pomagate z odgovori na naslednja vprašanja (vprašanja sem zasledila na forumu):
1. Kako se tujci naučijo besede - skupaj z naglasom?
2. Slovenščina kot učno načelo (kaj točno tu povedati, meni ni najbolj razumljivo, kar piše v zapiskih).
3. Kultiviran govor (spet - natančno, kaj tukaj povedati).
4. Katere slovnice poznamo?
5. Vrste kretenj in opis.

Za pomoč se vam lepo zahvaljujem!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zdravo,
jaz se učim slovenščino po skripti od Much in iz zapiskov na tem forumu kot dopolnilo: http://forum.mladiucitelj.si/attachments/slovenscina_po-katalogu-20-7-2010-pdf.194/?version=47.

Nisem 100% prepričana v svoje odgovore, ampak mogoče ti bo kaj v pomoč:
1. Bi se strinjala s tabo, da se naglasno mesto naučimo skupaj z besedo.
2. V zapiskih str. 6. Mogoče še za dodati, da je posameznik dolžan skrbeti za svoje jezikovno kulturo, tako da: obvlada knjižni jezik ter njegovo slovnično in pravopisno normo, zna uporabljati jezikovne pripomočke, zna glede na dane okoliščine uporabljati primerno socialno zvrst...
3. Zapiski str. 24.
4. To res ne bi vedla. Kot vem je samo Slovenska slovnica, ki jo je napisal Jože Toporišič. Mogoče je bilo vprašanje mišljeno: katere jezikovne priročnike poznamo?
5. Zapiski str. 34.

Lep dan
 
Po teh zapiskih se ucim tudi jaz,vendar so se mi zdeli nekateri odgovori prevec "revni". Katere pa so skripte od Much?hvala ti :)
 
Much ponuja priprave na strokovni izpit, kjer se dobi dve skripti. V eni je slovenščina in ustavna ureditev RS, v drugi pa šolska zakonodaja. Jaz nisem šla na te priprave, sem pa dobila skripto od prijateljice. Je pa zelo podobna kot zapiski tukaj, kje je kaj več napisano, kje malo manj... npr. kultiviran govor notri sploh ni omenjen.

Sem pa najdla kratek odgovor na 4. vprašanje: Poznamo znanstvene slovnice (Toporišič) in šolske slovnice (Žagar, Gomboc). Znanstvene slovnice so namenjene strokovnjakom in znanstvenikom, ki se ukvarjajo z jezikom, šolske slovnice pa uporabljamo v šolski in praktični rabi.

Ni problema, tudi sama sem se zraven nekaj naučila :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na jesenskemu roku splošne mature je bilo uspešnih 330 kandidatov, kar je 39,7 odstotka vseh, ki...
Odgovori
0
Ogledi
323
  • Članek
V šolah, kjer pouka zaradi sanacije po nedavnih ujmah še ne bo mogoče začeti 1. septembra, v...
Odgovori
0
Ogledi
306
  • Članek
Do 30. septembra 2023 je še čas, da se prijavite na razpis za sofinanciranje gostovanj...
Odgovori
0
Ogledi
271

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu