Mnenje o volonterskem pripravništvu

Trenutno berete:
Mnenje o volonterskem pripravništvu

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Če je tako, kot je napisala "violina", potem bi se moral spremeniti program študija, kar je v teh časih malo ali nič verjetno.

Bistvo je, da bi se moral status volonterskega pripravnika UKINITI in poiskati drugačno rešitev za tiste, ki želijo ali morajo opravljati pripravništvo.

Pa kaj je z vami ljudje? Oseba s tem statusom ne prejema dohodka, ne teče ji delovna doba, sama si plačuje vse stroške za življenje in celo osnovno zdravstveno zavarovanje. Ne more biti prijavljena na Zavodu za zaposlovanje kot aktivni iskalec zaposlitve (lahko je samo v evidenci iskalcev kot mrtva črka na papirju). Kaj tukaj ni jasno? Ob tem, da ima 40 urno delovno obveznost na teden, opravlja odgovorno in strokovno delo ter se jo običajo "ponuca" za vsak drek delat, kar se ga kdo spomni.

Se opravičujem, če se "sliši" nekoliko brutalno, ampak tako je.

Prvi, ki bi se morali upreti taki obliki novodobnega suženjskega izkoriščanja, so (poleg novopečenih diplomantov/kandidatov za pripravniška mesta) ravnatelji šol/vrtcev. Ampak kaj, ko jim pa zastonjska delovna sila tako prav pride.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Pod enim drugih naslovov sem že opisala tudi svojo situacijo, ki sem jo dožvela med opravljanjem pripravnišva...prostovoljstva v vrtcu...V lokalnem vrtcu sem se pozanimala glede pripravništva, rekli so da je to možno le volontersko, tako da sem se lansko leto prijavila, opravljala sem ga pol leta. Seveda le z enim in edinim ciljem, da bi opravila strokovni izpit in si tako povečala možnost za zaposlitev.Na lastni koži sem občutila raznoirazna izkoriščanja...zapolnila sem manjko kadarkoli je bila kakšna bolniška v raznih enotah, hodila na vse možne sestanke...ob tem sem bila na socialni, ker drugega vira za preživetje nisem imela.V začetku junija sem opravila strokovni izpit.
V tem letu sem dobila celo zaposlitev 2x za vsega skupaj 3.5 mesecev. V vrtcu so pomoč za 'flikanje' bolniških in ostalega rabili, vendar me poleti niso zaposlili...so raje manjko zaposlnili s prostovoljci. Čeprav mi je ravnateljica obljubljala, da če naredim strokovni izpit,m imam septembra zagotovljeno službo, sem to dobila le za 2 meseca. Tako da ne nasedajte raznim obljubam. Jaz sem zelo razočarana.
Poleti sem službo iskala tudi v drugih vrtcih po Sloveniji. Glede na trenutno situacijo zaradi novega zakona o javnih financah močno dvomim, da me bodo zaposlili izven moje občine, ker bi mi morali plačati preveč kilometrine.Poleg tega pa je veliko objav na zrsz le zaradi tega ker pač morajo biti. Tako da sem glede na moje 1 letno prizadevanje za iskanje službe, vso učenje, pisarijo zelo jezna in razočarana tako nad dotičnim vrtcem kot nad državo. Glede na to kako se trudimo, kaj vse damo skozi, bi država lahko pomagala pri tem da najdemo zaposlitev, zavod pa bi lahko poskrebel s svojimi programi npr.zaposli me tudi tako, da bi med delodajalce, ki bi prejeli 1 letno subvencijo, dodal tudi javne zavode in šole. Jaz sem bila po koncu pripravništva oz.po strokovnem izpitu vesela, ker mi je končno uspelo. Upam da se bodo razmere za nas, ki želimo delati, izboljšale in da zakon o povečanju števila otrok v oddelkih ne bo sprejet, ker so oddelki že zdaj prepolni in vzgojitelji bomo še v večjem strahu, da bi se zgodila kakšna nesreča.
V glavnem vsem nam želim veliko srečo pri iskanju zaposlitve.Vsem, ki boste oz.ki opravljate strokovni izpit pa veliko sreče.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Pozdravljeni!

Zanima me, ali je Združenje ravnateljev Slovenije kdajkoli doslej že zavzelo neko stališče do volonterskega pripravništva?
V medijih ga doslej ni bilo zaslediti.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Mislim, da ne.Njih itak briga samo to, da nekdo dela zastonj, da oni lah keš zase porabijo al pa za bedarije, ot swo opremljanje svoje pisarne.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Tudi jaz mislim,da se nihče ravno ne zavzema,da bi karkoli spremenil ali vsaj predlagal na področju volonterstva v šoli... Po svoji izkušnji sodeč (kljub dogovoru o skrajšanju volont.priprav.je ravnatelj na to "kar pozabil" po 6m) imam občutek,da je njim čisto prav tako kot je ... Da smo pač brezplačna delovna pomoč,ki kadarkoli prav pride! Je pa res,da niso vsi ravnatelji enaki - je pa skoraj vse odvisno od njih... Razlike od šole do šole pa so občutno velike!
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Z vsemi vami se ne bi mogla bolj strinjati...to kar se dogaja v naši državi je porazno in me je zelo zelo strah za moje nadaljno življenje. Razmišljam samo to, kako bi čim dlje podaljšala študentski staž, ker se sanje o tem, da bom nekoč učiteljica najbrž še doooolgo ne bodo uresničile.
Sem žalostna pa tudi zato, ker sem odšla nekaj časa nazaj k ravnateljici najbližje osnovne šole in ji ponudila svoje delo- kakršnokoli, ZASTONJ sem pripravljena pomagati otrokom...pa je rekla, da ne smejo sklepati nobenih novih pogodb, tudi če bi delala kot prostovolka. Pa kaj ni to žalostno?? Da človek, ki ljubi delo z otroki, ki je pripravljen zastonj (samo za izkušnje) delati na šoli, tega ne more početi.
Da o tem, da je pred menoj še boj za pripravništvo niti ne govorim... :( žalostno res...
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Vsekakor se strinjam z vsemi, ki menite, da je volontersko pripravništvo izkoriščanje, ker to tudi je!
In kam so nas pripeljali-sedaj smo lahko veseli že, da lahko delamo zastonj (glede na to, da so omejitve tudi za volontersko pripravništvo).
Sama delam kot volonterka že skoraj 5 mesecev in na trenutke ne vem, kako bom zdržala še 5 mesecev.
Problem je predvsem v tem, da sem zelo, ampak zelo zelo nezadovoljna z delom svoje mentorice. Popolnoma sama sem morala napisati načrt pripravništva; prevzemam učne pomoči in DSP-je svoje mentorice, dostikrat se zgodi, da to izvem zadnji hip; na začetku sem tudi veliko nadomeščala, ko je zbolel kakšen učitelj, vendar odkar sva bili na razgovoru pri ravnateljici, to ni več tako pogosto; se pa dogaja, da čeprav je moja mentorica in bi vsaj na začetku pričakovala več usmerjanja in vodenja, se to ni nikoli zgodilo-si predstavljate, da začnete delati na eni vam nepoznani šoli, dobite nadomeščanje, pa vam mentorica sploh ne zna povedati kje je npr. oddelek OPB-ja??? Kaj šele, kaj se od vas pričakuje, da boste počeli. Torej, skačete do drugih učiteljev in po celi šoli, da izveste, kateri oddelek imate in kje in kaj naj tisto uro počnete. Naj še napišem, da je moja mentorica pomočnica ravnateljice: ima torej odgovorno mesto, pa sploh ne ve, kje je kakšen oddelek, kdo dela v katerem oddelku...Takšne osebe imajo službo in jo bodo tudi obdržale, mi mladi, ki se pa trudimo in smo pripravljeni tudi zastonj delati, pa jo še nekaj časa ne bomo imeli. Veliko bi še lahko napisala, vendar ne bom. Ni vredno.

Tako da...ne vem, kam nas bo mlade pripeljal ta sistem. Mislim pa, da bi morali mladi resneje stopiti skupaj in na ta problem večkrat javno opozoriti. Saj vidite, nihče drug se ne bo zavzel za nas. Preveč smo pasivni, tudi jaz.

Na trenutke se me loti obup, a delček mene še vedno upa, da bo bolje.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Pozdravljeni!

V ponedeljek, 21. 1. je bil namreč v oddaji Tednik prispevek o volonterskem pripravništvu diplomantov medicine in je, če me spomin ne vara, predsednik Zdravniške zbornice, podal zelo jasno mnenje o tem "novodobnem suženjstvu".

In zdaj vas sprašujem, kdaj se bo na to obiko zastonjskega dela odzvalo naše združenje ravnateljev? Ha? Razumljivo, da se nihče izmed vol. pripravnikov ne želi javno izpostavljati, saj bi si s tem lahko zelo globoko jamo skopal.
Ampak, nekaj je pa treba narediti, al kako?
 
Nazadnje urejeno:
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Uporabnik cufek je napisal:
V ponedeljek, 21. 1. je bil namreč v oddaji Tednik prispevek o volonterskem pripravništvu diplomantov medicine in je, če me spomin ne vara, predsednik Zdravniške zbornice, podal zelo jasno mnenje o tem "novodobnem suženjstvu".
Mislim, da je ta posnetek: Multimedijski predvajalnik, MMC RTV Slovenija

Podobno je pri učiteljih.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Uporabnik cufek je napisal:
In zdaj vas sprašujem, kdaj se bo na to obiko zastonjskega dela odzvalo naše združenje ravnateljev? Ha? Razumljivo, da se nihče izmed vol. pripravnikov ne želi javno izpostavljati, saj bi si s tem lahko zelo globoko jamo skopal.
Ampak, nekaj je pa treba narediti, al kako?
Ne vem, če se ne želite izpostavljati pač nepodpisana pisma in seveda tudi navesti razlog, zakaj ni podpisa. Poslati medijem, Združenju ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenija, ..., tudi na MIZKŠ, ZRSŠ ipd. Tudi objava na našem forumu :)

Naj se čim več o tem piše in seveda bere. Mogoče pa kdo zazna klic na pomoč.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

V Sindikatu Mladi plus želijo ugotoviti število mladih, ki opravljajo oziroma so opravili pripravništvo ali prakso in kako so bili za opravljeno delo plačani. Zato so pripravili anketo, ki jo najdeš na tej povezavi: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dHBFV25mTFl4QlF3TDhmUkw1aGF6YVE6MQ .
Zahvaljujejo se ti za odgovore, s katerimi prispevaš k razjasnitvi in izboljšanju navedenega področja.
Vir: Sindikat Mladi plus
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Zame je že prepozno. To ni več moj boj, moj boj je končan. K... gleda ankete. Res ne vidim več pravega smisla, tud strokvca ne vem, če ima smisel delat. Dol mi visi.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Uporabnik makalonca je napisal:
V Sindikatu Mladi plus želijo ugotoviti število mladih, ki opravljajo oziroma so opravili pripravništvo ali prakso in kako so bili za opravljeno delo plačani. Zato so pripravili anketo, ki jo najdeš na tej povezavi: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dHBFV25mTFl4QlF3TDhmUkw1aGF6YVE6MQ .
Zahvaljujejo se ti za odgovore, s katerimi prispevaš k razjasnitvi in izboljšanju navedenega področja.
Vir: Sindikat Mladi plus

tudi jaz sem rešila in posredovala naprej bravo-gif
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Cufek...točn tko sm jz jz razmišljala...oz kadar mam tak dan...ko mi je nazadnje potekla pogodba za delo v vrtcu...ko sem spet iščem službo na vseh koncih...se mi zdi da ravnatelji v rtcih (za šole ne vem) ne cenijo tega, čemu se vse odrečemo, zato da bi prišli do tistega, kar želimo delati...da ne cenijo vsega truda, ki smo ga vložili v prakso, nastope, učenje za strokovca...jih ne zanima, v kakšnih razmerah živimo, že tako brez denarja, pa smo se za strokovca odpovedali oz.celo nismo imeli izbire, plačilu. Ne cenijo tega, da smo se bili pripravljani prilagoditi delu v vseh skupinah, v vseh enotah vrtca, kjer so nas rabili.
Nekako bi morali pokazati tem ravnateljem, da s takim ravnanjem ne bodo več uspeli. Ne vem, mogoče je blo pr men tud to, da sem tudi kdaj povedala svoje mnenje, in me dotična ravnateljica ni več gledala, kot na 'deklico' za štukat...pač ni se mi zdelo prav, da se ljudi, vključno z mano izkorišča na tak način...nisem le delala volonterskega pripravništva, amapk tudi kot prostovoljka...in med dvema zaposlitvama za mesec in pol in 2 meseca, so hoteli, da poleti delam zastonj...glede na trud, ki sem ga vložila v strokovca, pač nisem hotela spet delat zastonj...
Tukaj se gre za to, da nekateri ravnatelji na ljudi gledajo kot politiki, ne briga jih za ozadje, na socialno varnost, razmere v katerih živijo...verjamem da je še veliko takih, ki jim starši glede na majhne plače preprosto ne morejo pomagati, in so na socialni...nekateri mogoče sploh nič nimajo.In rezamem tega, da ravnatelji vse več zaposlujejo take ljudi, ki niti nimajo prave izobrazbe,ali šele delajo kake prekvalifikacije...tukaj sem videla, da je vse več novih zaposlenih s prekvalifikacijami, in se zdi da se z vodstvom od nekod poznajo. Saj ne pravim, da vsi prekvalificirani delavci niso strokovni in usposobljeni, moti me to, da notr pridejo le taki, ki se poznajo. Jaz sem sicer prišla, ampak za zelo kratek čas.
Lahko je reči, da naj ne obupamo...ampak glede na čase v katerih smo zdaj....ne vem...spremeniti bi morali cel način zaposlovanja, izvajat nadzor nad tem , koga se zaposluje, da ne bi bilo vsepovsod toliko sorodnikov, družinskih prijateljev in drugih zaposlenih.
Upam, da boste v Sindikatu mladi plus lahko kaj dosegli za naše zanamce...če bo treba kdaj podpisat kako peticijo li karkoli glede pripravništev v vrtcih ali tudi v drugih sektorjih javne uprave, se takoj podpišem.
Ker želim, da bo vsaj drugim malo lažje opravit pripravništvo.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Draga origirl in ostali!

Tudi mene so v času opravljanja volonterskega pripravništva izkoristili do konca. Preveč prostora bi zavzelo...

Kar zadeva zaposlovanje v vrtcih in šolah je povsod enako - zaposljuje se po načelu "kdo koga pozna". V času, ki sem ga tam preživel, sem videl take primere, ob katerih se mi je želodec obračal. In da bo jasno - ne bi prestali pregleda delovne in/ali šolske inšpekcije.

Pomembno: dokler bo pristojnost zaposlovanja v vzgojno-izobraževalnih institucijah v rokah enega samega človeka - to je ravnatelja, se takim brez "pedigreja" (beri: vez in poznanstev) slabo piše.

Vse reference priznanih strokovnjakov, pripravniško dobo in ure prostovoljnega dela si zaenkrat lahko nekam vtaknem(o).
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Ja očitno res. Najbolj me pa jezi to, da na zavodu pravijo, kot da so vse izkušnje pomembne...v resnici pa temu ni tako.Mi imamo napačne priimke, premal vplivne ljudi okoli sebe.
V naši občini se je o ravnateljici že začelo govort, da če bo tko delala naprej ( z napovedjo odpustitve 6 zaposlenih, seveda tistih, ki so zadnji prišli v vrtec, če bodo sprejete reforme o javnem sektorju), bo kmalu padla s prestola, niti starši je ne marajo...
Nekaj se bo moralo spremenit, drugače ne vem kako bomo.
Jaz vsem želim le najboljše, da vam uspe.
 
Odg: Mnenje o volonterskem pripravništvu

Tudi jaz opravljam vp, nad katerim sem čisto razočarana. Na šoli nas uporabijo za vse, nadomeščanja takšna in drugačna, spremstva. Za delo samo sploh nimam motivacije, saj se velikokrat vprašam, zakaj bi se trudila, če tako ali tako nimam nič od tega - torej če neko stvar odlično izpeljem ali pa ravno toliko da jo, je vseeno. Resnično sramota za državo ter na nek način vodstva šol, ki to še dodatno izkoriščajo in nalagajo dodatne, popolnoma nerelevantne obveznosti tistim, ki od tega že tako ali tako nič nimajo. ( In ja, če se slučajno najde kakšen, ki bi rekel, da imamo od tega (torej volonterskega pripravništva) izkušnje - da vas vidim - odklonite plačila za svoje delo in delajte za IZKUŠNJE, ter živite samo od zraka in izkušenj.)
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

  • Članek
Mnenje o tolmačenju Zakona o javni rabi slovenščine, ki ga je 13. januarja 2022, v času prejšnje...
Odgovori
0
Ogledi
549

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu