MATE - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
MATE - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


(Bilka Mate v komisiji za PP (zamenjala gospo Kozinc). Meni osebno skrajno nesimpatična oseba, ne preveč prijazna, ob napačnih odgovorih pa že skoraj vzkipljiva
Me je kar zmedla že pri prvem vprašanju, ne pusti niti 10sekund, da bi si človek pobrskal po spominu in izvlekel ustrezno temo)

1.zaradi nepostavljenih vejic v delovnih listih (ki, presneto, niso bili vsi zlektorirani) sem pri prvem vprašanju postavljala vejice v moje primere, se spraševala po odvisnikih in glavnih stavkih, jih določevala, poimenovala, naštevala kje pišemo vejico, katera so stična ločila, katera so končna ločila (tu je mogoče dobro povedati (ker jaz nisem znala), da so vsa končna ločila stična, razen treh pik), katera so dvojna ločila in katera enojna...pa še kaj samo se ne spomnim, ker je bila zmeda res prevelika)
2.poudarek in naglas
3.funkcijske zvrsti jezika
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

JC_goody.gif meni je uspelo narediti strokovni. Bilko Mate sem imela v komisiji, in je zelo prijetna ter zelo pomaga. Priprave so bile zlektorirane in so bile brez napak, tako da smo šle takoj na vprašanja;
-velika mala začetnica
-vidne prvine govora in slušne prvine govora
-končna ločila, nekončna
-katera so dvodelna in enodelna ločila.

Če imaš priprave brez napak in, če si siguren v znanje 100% narediš.

BREZ ZNANJA PA VSEKAKOR NE GRE!!!
 
Gospa je bila zelo prijazna in je tudi pomagala!

1. Dobila besedilo in sem mogla poiskat vejice. Povedat kdaj je podredni in priredni stavek in kdaj pred ali pišemo vejico, kdaj ne!
2. Zvočniki, zapis in izgovorjava črk v in l. Kdaj je v zvočna in kdaj ne?
3. Slušne prvine govora, kaj moti pri pedagoškem procesu!
 
ločila
funkcijske zvrsti
kaj je poved, dobiš besedilo in ga moraš uredit, vstaviti vejice, povedati ali je priredje ali podredje, kakšno?
 
Prijazna in simpatična gospa..vsaj meni :)
Vse o veliki začetnici (lastna zemljepisna podrobno nas in nenas.)
dobla list in sem mogla povedat kakšno ime je in kako se piše
vidne prvine govora,
lp, velik sreče vsem za manoooo:)
 
Obnovljen prispevek uporabnika Šengen, ki je napisal:

Gospa Mate je prijetna in pomaga. Sprašuje na splošno in nič ni nestrpna ali kaj podobnega. Uspešno sem opravila za pom.vzg. in nisem imela posebnih težav.
Vpr. so naslednja:
1. Velika začetnica (kje jo uporabljamo - osebna, zemljepisna in stvarna, kakšen primer za stvarna imena iz priprav in na splošno, nato sva prešle na zemljepisna. Katere pišemo z veliko in kje so izjeme - pri lastnih imenih ki niso krajevna imena, vedar jih pišemo z veliko samo tiste ki so same po sebi naselbinska. Tu je podala list, kjer sem morala pravilno uporabiti veliko začetnico - Kranjska Gora, Bele Vode, Julijske Alpe, Gorenja vas ... Če nisi bil siguren ali je naselbinsko ali ne, si jo vprašal in ti je povedala. Tako si vedel kako pravilno povedati ali je velika ali mala).
2. Nato sva prešle na zvrsti jezika....kakšno sama uporabljam pri svojem delu (knj.pogovorni in knj. zborni), kdaj enega in kdaj drugega.
3. Kaj je poudrek in kaj naglas? Katere besede zveze uporabljamo in katere poznaš? Navedi primer.
4. Katere so pregibne in nepregibne. Po čem se razlikujejo (da jih lahko sklanjamo)
5. Katera besed. vrsta je "nad" - predlog.
In to je to...gospa je res umirjena in če vidi da znaš, te lepo vodi in lepo komuniciraš. Preglej si priprave, lektoriraj si jih in če niso, potem išči napake in se nauči kako popraviti.

Glavo gor, saj bo šlo! ;)
 
Bilka Mate-slovenščina (zamenjala je Katjo Arzenšek)
velika začetnica?
povedat na primerih kje se piše z veliko in kje z malo?
nekončna ločila?
neskladenjska raba vejice?

Starejša gospa, mrkega pogleda. Ampak je bila potem ko me je spraševala kar vredu.
 
1. NPZ (namen, organizacija, ...)
2. pravilnik o normativih in standardih
3. dokumentacija v šoli (vrste, primeri, shranjevanje)

Toplo priporocam spodnji seznam vprasanj. Verjamem, da sem naredil, ker sem ta obvladal. Sicer pa meni zelo prijetna komisija.

MATE – SLOVENŠČINA - Najpogostejša vprašanja do 12. 10. 2011:

Velika mala začetnica 5x
Ločila (dvodelna, enodelna; končna, nekončna; stična, nestična) 5x
Vejice (priredja, podredja, poved; neskladenjska raba) 4x
Poudarek in naglas (naglasna znamenja) 4x
Socialne in funkcijske zvrsti jezika 4x
Vidne prvine govora in slušne prvine govora 3x
Zvočniki 1x
Besedne zveze 1x
Besedne vrste 1x
Mejniki v razvoju slovenskega knjižnega jezika do Prešerna 1x
Razvoj slov. knjižnega jezika od Trubarja do Toporišiča 1x
Katera so novejša dela o knjižnem jeziku 1x
Ali se slovenska slovnica še spreminja 1x
Kaj pomeni glasoslovje 1x
 
1. Nastanek slovenskega knjižnega jezika (od Trubarja naprej)
2. Pregibne/nepregibne besede
3. Povdarek

Izredno poštena in korektna izpraševalka.
 
1. Preberi svoj priimek (zelo redek) iz osebne izkaznite s pravilnim naglasom...na kateri črki je naglas, kakšen. Katera naglasna znamenja poznamo,kaj označujejo(ozke/široke, dolge/kratke), katere črke označujejo.

2. Grafem - Fonem- kaj je, koliko grafemov, koliko fonemov, zakaj več fonemov, kateri so.

3. Socialne zvrsti- naštej, katerega uporabljamo v šoli; pri pouku -knj. pogovorni, zakaj; katerega ko beremo učbenike, knjige -zbornega. Neknjižne našteti, kaj je sleng.

Prijazna gospa, išče znanje, zelo poštena.
JC_goody.gif veliko uspeha!
 
1. Skladenjska in neskladenjska raba pike.
2. Izgovorjava v.
3. Slušne prvine govora.
 
Zelo prijazna, prijetna in ne zahteva podrobnosti.

Moja vprašanja:
1. Kdaj pišemo Pitagorov izrek z veliko začetnico in kdaj z malo.
2. Kako pišemo imena rastlin, kaj pa če je ime podano v latinščini.
3. Funkcijske zvrsti jezika.
4. Kako delimo lastna imena. Kaj vse spada pod stvarna lastna imena.
 
Moja vprašanja 9. 1. 2012

1. Katere priročnike poznam? Ali vem kaj je geslo in geselski članek? Kdaj je izšla prva slovnica?
2. Glasovi? Kako se delijo? Črka V kako jo izgovarjamo- mi je dala primer veverica-sem samo rekla pred pa je blo ok!

Gospa je prijazna, zelo veliko pomaga in ne sprašuje podrobnosti!!!!!!
 
Zelo prijazna in prijetna gospa, ki zelo pomaga!!!

Vprašanja:
1. geselski članekiz sskj (dobiš na listu in sledijo vprašanja - kako je sestavljen...)
2. Pregibne, nepregibne besede oz. besedne zveze, poudarek
3. temeljni priročniki - samo naštet
 
super prijazna gospa in če imaš priprave brez napak skoraj 100 % narediš :)

Vprašanja:
1. zemljepisna imena ( naselbinska nenaselbinska) potem mi je nastevala razna mesta, vasi in gore po Sloveniji pa sem mogla govoriti kje je mala in kje velika začetnica ( v glavnem velika in mala začetnica),

2. glasoslovje fonemi in grafemi in naglaševanje (kako naglašujemo črko e- tu je želela vedeti to da je e lahko dolgi in široki, kratki,...itd),
3. vprašala me je še kateri jezik uporabljam pri svojem delu ( sem rekla da knjižno pogovorni) vprašala me je kateri knjižni jezik pa še uporabljam in kdaj ( sem rekla da zborni jezik takrat ko jim berem slikanice, knjige) nato me je še vprašala kaj pa spada pod neknjižni jezik sem rekla da sleng, žargon, argo, narečja,..) in to je bilo to :) res nič težkega :)
 
Odg: Izpraševalec: MATE

Vprašanja na izpitu:
  • Funkcijske zvrsti jezika; želi slišat tudi primere, da vidi, če stvar razumeš.
  • Vejica v priredjih.
  • Naglas - kaj je to; naštej naglasna znamenja; ali lahko naredimo strešico nad a, i; nad katerimi črkami jo lahko naredimo; s katero črko zapišemo polglasnik; pa še nekaj primerov za določitev dolgih/kratkih glasov.

    Gospa je zelo prijazna. Svetujem, da govorite počasi, saj se želi z vami pogovarjati. :)
 
Odg: Izpraševalec: MATE

Prijazna gospa (skupaj v komisiji še s Košir in Brank) - vsi trije zelo korektni, iščejo znanje ...

1. V pripravi sem morala popraviti vejico s podpičjem in utemeljiti
2. Priročniki, ki jih uporabljamo pri pouku (SSKJ, slovar, pravopis) in podrobneje predstavit SSKJ (glava, zaglavje ...)
3. Skladenjska in neskladenjska raba pike.
4. Stvarna lastna imena
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.074
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu