MAHNIČ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
MAHNIČ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni,
opravljala sem strokovni izpit pri gospe Nataši Mahnič, ker o njej ni še nič zapisano delim z vami svoja vprašanja. Gospa je izjemno prijazna, pomaga in vodi. Medtem ko sem odgovarjala na ustavo in zakonodajo je pregledovala priprave. Priprave je pohvalila in vprašala, če so lektorirane. Ker ni našla napak me je vprašala razliko med pomišljajem in vezajem (v pripravi sem imela velikokrat vzgojno-izobraževalni). Sem podala samo po en primer rabe vsakega in povedala, da je pomišljaj daljši od vezaja pa je bilo dovolj. Če bi našla napake bi me verjetno vprašala o napakah. Nato me je vprašala kaj pomeni, da je slovenščina uradni oz. državni jezik. Na koncu mi je dala za prebrat poved kjer je pisalo hrbed in je želela vedeti zakaj prihaja do te napake- asimilacija oz. prilikovanje. Nič bat res zelo prijazna gospa in ne komplicira, če ti udide kakšna narečna beseda ali hmmm.
Srečno!
 
Datum zagovora 9.1.2019
Izpraševalka: ga. Nataša Mahnič
Gospa je bila zelo prijazna, vmes me je dopolnila če se česa nisem mogla spomnit. Pregledala je učne priprave in me vprašala, če so lektorirane.
Vprašanja, ki mi jih je zastaivila:
*Velika in mala začetnica, kako ju uporabljamo- opisat
*Lastna imena
*Postavitev vejice v besedilu. Primer besedila, kjer sem preverjala pravilno rabo vejice. Ena ni bila pravilno postavljena in sva se o tem pogovarjali
*Pomišljaj in vezaj, razlika

Srečno vsem! :)
 
1. Naštej jezikovne priročnike (kam bi pogledala, če nekatere besede ne bi razumela, kaj najdemo v SP)
2. Razlika med naglasom in poudarkom
3. Kako se naglasi moj priimek
 
Nazadnje urejeno:
27. 5. 2020
Dvopredmetni učitelj

1. Besedilo iz moje priprave... Kaj manjka (- vejica)... Kdaj uporabimo vejico?
2. Zapis stevnikov - glavnih, vrstilnih (z besedo kako jih zapisemo, kako pa, ce bi jih zapisali s stevkami...)
3. Kako bi zapisala V petek, 17. 5. 2020...
4. Ozki, široki e - primer... Kako Štajerci izgovorijo e... Primer
 
Opredeli zargon in strokovni jezik. Nastej naglasna znamenja (kaksni so lahko naglaseni samoglasniki, kako izgovarjamo naglasen e v besedi konferenca, na katerih crkah je lahko stresica)
 
27. 5. 2020 - razredni pouk
Izpraševalka je super, prijazna, hitro prekine, če vidi, da znaš.
- glasovi slovenskega knjižnega jezika (+ kako zapisujemo polglasnik (z e in pa ga ne zapisujemo pred R)
- socialne zvrsti jezika (kdaj uporabljamo zborni, kdaj knjižni pogovorni; dvosmerno/enosmerno sporazumevanje; kateri jezik uporabljamo v šoli)
 
- Satus slovenskega jezika v RS,
- razlika med poudarkom in naglasom in primer za poudarek.
- koliko glasov oz. črk je v slovenščini.
 
Vprašanja:
  • velika začetnica (zemljepisna imena),
  • glasovi črke e (za vsakega primer besede),
  • govor v pedagoškem procesu (kdaj uporabimo knjižni jezik in kdaj lahko pogovornega).
Zelo prijazna gospa, pomaga, če se česa ne moreš spomniti.
 
1. Števniki (glavni in vrstilni)
2. Naglasna znamenja
3. Napake iz priprave - stično sem napisala nekaj česar ne bi smela.
 
1. Razlika med glasom in črko. Našteti primere za glas e.
2. Razlika med strokovnim jezikom in žargonom.
3. Opredeli slovenski jezik. ( uraden, državni...opisati)
 
1. Kako zapisujemo števnike (glavne, vrstilne)
2. Glasovi in črke. Razlika. Kako delimo glasove. Našteti samoglasnike (tukaj je potrebno paziti, da poveš tudi polgasnik, široki e in široki o)
3. Vizualne prvine govora

Zelo prijazna gospa, ki pomaga, če se zatakne.
 
1. Jezikovni priročniki
2. Uradni jezik
3. Vrste neknjižnega jezika. Razlika med žargonom in strokovnim jezikom.
 
Napake iz priprave (takoj sem ugotovila, da imam tri pike pisane brez presledkov, morajo biti nestične)
Uradni in državni jezik (predvsem, da je uradni jezik na področjih manjšin tudi ITA in MAD)
Vizualne prvine govora

Zelo prijazna, pomaga, te umiri in hitro zaključi, išče znanje. SREČNO!
 
  • Uradni jezik. Ali sta ITA oz. MAD tudi naša državna jezika?
  • Števniki (tudi primeri).
  • Prebrati odstavek iz priprave in najti napako (manjkala je vejica).
Zelo prijazna gospa, ki pomaga in hitro zaključi.
 
1. Napaka iz moje učne priprave: pomišljaj/vezaj. Kdaj se uporablja en, kdaj drug; kdaj se piše stično/nestično.
2. Kako se delijo glasovi slo. jezika, kako se delijo soglasniki, kateri so nezveneči, zakaj je več glasov kot črk.
3. Kako se zapišejo števniki: s številko ter z besedo, deljenje besede dva tisoč tristo dvanajsti.
 
1. Status slovenščine; v katerih mestih je uradni jezik tudi italjanščina in madžarščina (za italjanščino je želela, da naštejem mesta, ni bilo dovolj le primorska).
2. Žargon in strokovni jezik - kaj je to, v čem se razlikujera, primer.
3. Pedagoški govor.

Gospa ne komplicira. Mest nisem vedela, pa ni bilo problema, sem vseeno naredila. Hitro zaključi, ne vrta.
Srečno! ;)
 
1. Naštej vrste lastnih imen. Potem mi je povedala nekaj imen iz moje priprave in sem jih morala razvrstit v skupine + za zemljepisna opisat uporabo velike začetnice. Potem pa še zapisat in utemeljit Kranjska Gora, Šmarna gora, Črna gora.
2. Raba vejice
3. Temeljni mejniki SKJ - naštej, enega izberi in opiši.

Potem pa me je še na koncu vprašala, kdo so moji vzorniki pri mojem poklicu, na katero literaturo se obračam, kaj mi je temelj.. preverja tudi malo splošno razgledanost, je pa zelo prijazna, pogovor je bolj skozi klepet. :)
 
25.5.2023, za predmetno učiteljico
Nataša Mahnič

1. Glasovi v slovenščini. Naštej samoglasnike. Naštej nezveneče nezvočnike.
2. Velika začetnica v stvarnih lastnih imenih.
3. Števniki, kako pišemo velika števila - kaj je skupaj, kaj narazen.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 10. apr 2024 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
3
Ogledi
238
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 25. maj 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
500
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu