LEHNER - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
LEHNER - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Izpraševalka: Lea Vrečič Lehner

1. Vidne prvine govora. Ali so lahko moteče (kdaj)?

2. Kdaj so tri pike stične?

3. Kako delimo lastna imena. Podrobneje zemljepisna imena (naselbinska, nenaselbinska). Kako jih pisemo. Dala mi je primere krajev, morala sem povedati kako se pišejo (z veliko ali malo).
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Naglasna znamenja naštej in opiši
2. Kaj sestavlja definicijo (pojem, nadpomenka in razlaga)
3. Slovenščina kot učno načelo
4. Državni jezik, uradni, učni, materni
 
Učiteljica športa, vprašanja iz dne 15.7.2019

1. Status slovenskega jezika, kakšna je razlika med državnim in uradnim jezikom
2. Glasovi slovenskega knjižnega jezika (tega nisem tako dobro vedela in mi je postavljala kup podvprašanj; delitev na soglasnike in samoglasnike, pri samoglasnikih me je ona dopolnila glede tega trikotnika, soglasniki pa se delijo na zvočnike in nezvočnike, morala bi jih našteti oziroma si pomagati s stavkom, ki ga nisem točno vedela, vedela sem samo stavek: ta suhi škafec pušča, in me je vprašala še nekaj glede tega stavka, odgovor je bil, da vemo kateri predlog s/z je pred temi črkami)
3. Socialne zvrsti slovenskega jezika (tudi tu mi je postavljala podvprašanja in me malo popravila, ko sem rekla namesto knjižno pogovorni jezik, pogovorno knjižni jezik 🤦‍♀️)

Je prijazna izpraševalka, postavlja podvprašanja, če se zatakne tudi pomaga ali kaj razloži oziroma dopolni.
 
- nestičnost pike
- krajšave
- velika začetnica (nasteti), podrobno s primeri opisati zemljepisna lastna imena

Super, zelo prijetna, ne vrta, pomaga s podvprašanji
 
- razlika med zbornim in knjižnim pogovornim jezikom (kakšnega uporabljamo v vrtcu - zbornega)
- kako delimo ločila (enodelna in dvodelna, stična in nestična) + pika (neskladenjska raba)
- našteti naglasna znamenja (ostrivec, krativec, strešica) + na katero črko v besedi NOGA bi dala strešico - NÔGA
 
Izpraševalka Lea Vrečič Lehner. Izpit opravljala za vzgojiteljico.
Zelo prijazna, pomaga, če se ti zatakne. SREČNO!

1. Vidne prvine govora. Katere so lahko moteče?
2. Razlika med naglasom in poudarkom in primer za vsakega.
3. Kaj je definicija? Vse o definiciji in primer definicije.
 
1. Delitev samoglasnikov in soglasnikov
2. Vezaj (raznorodnost pisnih sestavin - primeri, priredna zloženost - primeri)
3. Krajšave s primeri
4. Primeri besed s polglasnikom
 
1. Predlogi s, z, k, h, na/z, v/iz.
2. SSKJ kaj vsebuje.
3. Naglas, poudarek-primer
4. Naglasna znamenja, primeri.
Napaka v pripravi, namesto vezaja, stični pomišljaj.
 
1. Sporazumevalna nacela (zelo na kratko)
2. Velika zacetnica
3. Mejniki slo.jezika (opisala sem samo kdaj je izsla prva knjiga, kdo je bil avtor in kaj je s tem zelel za slovenski jezik)
Zelo hitro zadovoljna z odg. sva bile hitro konec🙂
 
1. Kako bi sklanjala svoje ime in priimek. Kako bi sklanjala, če bi mi bilo ime Matevž. Kaj se zgodi s priimkom v tem primeru? (moj priimek se konča na črko r; želela je slišati, da se v tem primeru osnova daljša s črko j).
Kako sklanjamo po 3. ženski sklanjatvi.
2. Glasovi in črke
3. Poročilo (kaj vse moramo vključiti vanj - kdo, kaj se je zgodilo, zakaj, kje, kdaj ...)
 
Status slovenskega jezika - razlika med drzavnim in uradnim jezikom (nastet 5 obcin narodnih manjsin)
Opisat slo.slovnico, slo.pravopis (katera poglavja vsebujeta),
Vezaj, pomisljaj
Kratice, okrajsave (kako bi zapisala ti., l.r., itd., npr.)
 
1. Status slovenskega jezika, SLO kot drugi jezik
2. Ločila, podrobneje pika
3. Definicija
 
1. Velika začetnica.

2. Zemljepisna naselbinska lastna imena (kje pišemo veliko začetnico in kje ne + primeri kako zapišemo Novo mesto, Murska Sobota, Višnja Gora)

3. Načela sporočanja
 
1. Samoglasniki, soglasniki
2. Temeljni mejniki slovenskega knjižnega jezika
3. Sklanjaj svoje ime. Sklanjaj Jože Novak. Kaj opaziš (osnova se podaljša s t). Posebnosti srednje sklanjatve na primeru Krško.
 
Prijetna gospa, hitro sva zaključili, je bila zadovoljna.

1. Katere priročnike uporabljam pri svojem delu (kako je sestavljen geselski članek v SSKJ, katera poglavja ima Slovenska slovnica, katera je edina veljavna znanstvena slovnica)?
2. Ločila (končna, nekončna, enodelna, dvodelna).
3. Latna imena (osebna, zemljepisna, stvarna). Ali se vzdevki pišejo z veliko začetnico?
 
Strokovni izpita učitelja športa.

1. Status slovenskega jezika (državni j., uradni j., učni j., učno načelo, učni predmet, materni j., drugi j., tuji j.) Podrobno državni jezik, materni jezik, tuji jezik in pa uradni jezik (+ 2 občini z madžarsko narodno manjšino)
2. Ločila (konča, nekončna in neskladenjska raba pike)
3. Zvočne prvine govora (intonacija, glasnost/jakost, tempo/hitrost, premori, register, barva glasu)

Super izpraševalka, pomaga, če se zatakne, in je tudi prijazna in za hece.
 
1. Neskladenjska raba pike.

2. Obdobje knjižnega jezika (podobdobja, letnice, protestanti – avtorji in njihova dela ter letnice del)

3. Definicija, kako je sestavljena (pojem, nadpomenka, razlaga), lastni primer definicije.
 
Strokovni izpit.

Izpraševala je prijazna, pomaga in usmerja. Srečno.

1. Status slovenskega jezika (državni, uradni in učni jezik)
2. Zvočne prvine
3. Definicija (kaj je in kako je sestavljena - pojem, nadpomenka in razlaga)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 22. feb 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
300
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu