LEHNER - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
LEHNER - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. slušne prvine govora (eno opisat in povedat na primeru vzgojiteljice)
2. lastna imena (vrste)
dala mi je primer in sem povedala katera sestavina imena je z veliko in katera ne in sem ji še pojasnila svoj odgovor
3. priročniki (našteti), sestavek iz SSKJ (povedat vse kaj ga sestavlja-geslo, pomeni besed ...), po kakšnem vrstnem redu so razporejene besede? Abecednem vrstnem redu.

odgovarjala sem s celimi stavki saj sem mnenja, da je na to zelo pozorna. drugače pa pomaga s podvprašanji in razlago

srečno vsem :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Glasovi slovenskega knjižnega jezika? (kje jih uporabljamo in koliko imamo samoglasnikov (pišemo jih 5, drugače jih je 8 in kateri so)
2.Krajšave? (KRATICE- povedat neki primerov, OKRAJŠAVE- jih neki naštet, KRATICE- primeri)
3. Pravopis? ( leto izdaje in vsebina)
 
Lea Lehner:
- sporazumevanje kot družbeno dejanje (načela sporazumevanja oz. sporočanja, naštej in opiši)
- velika in mala začetnica pri stvarnih laatnih imenih
- končna in nekončna ločila (ne/skladenjska raba pike)
 
Prijetna, nasmejana gospa, pomaga s podvprašanji.
1. SSKJ (ponudi geselski članek, da na primeru obrazložiš kaj veš)
2. Status slovenskega jezika
3. Razlika med vezajem in pomišljajem (tega vprašanja sem si najmanj želela, sem pa začela s tistim, v kar sem bila prepričana, da sem si prav zapomnila.)
Zagnano in hitro sem govorila tisto v kar sem bila prepričana in zato mi je verjetno tudi rekla da sem dovolj povedala, preden bi nadaljevala s stvarmi v katere nisem bila tako prepričana ;)
 
Je resna gospa, vendar pomaga, če se zatakne.

  1. Priročniki
  2. Lastna imena
  3. Velika začetnica pri lastnih imenih
 
Lea Lehner: Mirna; zelo spoštljiva in razumevajoča; daje strog vtis, a je zelo prijazna, saj tudi pri odgovorih ne drega vate; ne išče neznanja; med odgovarjanjem te nekajkrat pogleda, drugače pa ves čas izpolnjuje obrazec; kdor jo dobi, je lahko srečen.

1. Načela sporazumevanja (sem jih naštela, pa mi je z roko nakazala, da vsako načelo podrobneje predstavim).
2. Priprava (napaka pri zapisu vezaja in pomišljaja, vpraša, kako bi bilo prav, povedati razliko med vezajem in pomišljajem).
3. Katera ločila uporabljamo med naštevanjem in kako?
 
1. KRATICE IN ZAPISOVANJE KRAJŠAV (želela je vedeti vse tri delitve in primere v vsaki skupini)
2. VELIKA ZAČETNICA (lastna imena - zemljepisna lastna imena, primeri)
3. OSNOVNA KOREKTURNA ZNAMENJA ( katera so in kako jih označimo)
 
13. 7. 2017, ga. Lea Lehner:
1. Nekončna ločila, potem natančneje razlika med pomišljajem in vezajem
2. Razvoj slovenskega knjižnega jezika (tu sem povedala vse o 16. stol., kdo, kaj, kdaj itd., potem pa me je kar ustavila, da greva na zadnje vprašanje, ker sem to očitno dobro znala)
3. Korekturna znamenja
Zelo prijazna gospa, pomaga s podvprašanji in če vidi, da nekaj dobro znaš, te prekine in nadaljuje z naslednjim vprašanjem.
Srečno!
 
1. Sporazumevalna načela ( načelo sodelovanja, načelo menjavanja v udeleženskoh vlogah, načelo vljudnosti)
2. SSKJ (kakšen slovar je, kaj vsebuje, razložiti geselski članek)
3. Vejica (kdaj je nestična vejica in primeri)
4. Krajšave (okrajšave, simboli in kratice)
 
1. Vezaj in pomišljaj
2. Neskladenjska raba pike
3. Socialne zvrsti jezika, narečje
 
Živjo. Včeraj sem opravila strokovni izpit za vzgojiteljico. Gospa je zelo pozitivna, ne išče neznanja. :)

Vprašanja:
- Velika začetnica pri lastnih imenih
- Socialne zvrsti jezika
- Katere priročnike uporavljam za svoje delo? Malo opisat Pravopis.

Srečno! :)
 
1. Skladenjska in neskladenjska raba pike
2. Vidne prvine govora
3. Državni in uradni jezik (razlika)
 
Izpraševalka Lea Lehtner


1. Socialne zvrsti slovenskega jezika (knjižni- zborni, knižni pogovorni, neknižji- pokrajinski pogovorni, interesne govorice- sleng, žargon, argo)

2. Razlika krajšava, okrajšava, kratica
Krajšava je ohranjeni del besede, delimo jih na
  • okrajšave, zapisane z malimi črkami in piko,
  • simbole, zapisane z malimi ali velikim črkami, brez pike,
  • kratice, zapisane z velikimi tiskanimi črkami iz začetnih črk besed, brez pike.
  • oznaka kar kaj označuje


3. Kaj so sičniki? (glasove delimo na sičnike in šumnike)
 
1. Razloži rabo pomišljaja v pripravi (skladenjska in neskladenjska raba)
2. Izbrati sem si morala moško ime in priimek ter ju sklanjati, nato mi je še sama podala dva primera: Maja Novak in Anemarie Novak. Zakaj ima Anemarie ne sklanja? (tuje žensko ime).

Prijazna, usmeri te v pravo smer, če se ti kje zatakne.
 
1. Jezikovni priročniki (opis). Pokazala mi je slovarski sestavek - iz katerega priročnika je?
2. Naglasna znamenja s primeri.
3. Vidne prvine govora, katere so lahko moteče?
 
Izpit 18. 12. 2018

1. Socialne zvrsti jezika
2. Razlika med knjižnim zbornim in kjižnim pogovornim jezikom? Kdaj se uporabljata?
3. Pravila za deljenje besed
4. Krajšave
 
18. 12 2018

1. Razlika med naglasom in poudarkom? Na podlagi izrečenega stavka sem morala dvakrat spremeniti poudarek.
2. SSKJ: kakšen slovar je, na podlagi slovarskega sestavka razložiti, kako je sestavljen; razložiti frazeološko ter terminološko gnezdo.
3. Krajšave: razložiti in navesti primere.
 
- SSKJ (vse o SSKJ iz kolkih delov je, vse podrobnosti o glavi, zaglavju, terminolosko, frazeolosko gnezdo)
- kaj je definicija? Vse o definiciji.
-okrajšave

Super izpraševalka, zelo prijazna!
 
1. Skladenjska in neskladenjska raba pike
2. Interesne zvrsti slovenskega jezika
3. Ne spomnim se točno, kako je zastavila vprašanje - opisovala sem samoglasnike in soglasnike (črke, fonemi, kako se delijo)

Zelo prijazna gospa, pomaga, če se ti zatakne. :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 22. feb 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
302
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.283
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu