KURENT - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KURENT - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Vprašanja:

-Kako se izvoli predsednika vlade? (zelo natančno)
-Kaj o javnih financah piše v Ustavi?
-Kaj o pravici do osebne identitete piše v KOP?

Srečno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zelo prijazna gospa. Ko sva se začeli pogovarjati sem takoj pozabila, da imam tremo.
1. Simboli Slovenije,
2. Volitve DZ in vlade (zelo podrobno),
3. Kaj je odlok in kaj uredba, razlike.
 
Pri meni je delovala zelo strogo in želela natančne odgovore, na koncu sem vseeno naredila :). Vprašanja so bila:
Zakonodajni postopek (kdo lahko predlaga zakon, omeniti je bilo potrebno 3 obravnave v DZ, referendum, kdo razglasi zakon, odložilni veto DS)
Kaj v ustavi piše o javnih financah (vse o računskem sodišču, financiranje države in lokalnih skupnosti iz davkov, dohodkov od premoženja in drugih dajatev)
Ustavno sodišče
Zlato fiskalno pravilo?
kaj je napisano na koncu vsakega zakona? (kdaj začne zakon veljati)
 
1. Kaj vse v ustavi piše o predsedniku države. Kdo ga lahko razreši? Je lahko ista oseba večkrat predsednik?
2. Razlika med uredbo in direktivo.
 
1. Otrokova pravica do identitete. Zakaj je pomembno, da jo poznamo oz. zakaj je pomembno v primeru, da očeta ni? (Da se ve, kdo plača - v tem primeru država!)
2. Evropska komisija. S katerim državnim organom v Sloveniji jo lahko primerjamo? (Državni svet!)
3. Državni svet. Najpomembnejša funkcija (ODLOŽILNI VETO! Zelo pomembno!) Katera še polega veta? (PARLAMENTARNA PREISKAVA!)
Delovala je zelo strogo, tu in tam je prikimala in se malo nasmejala. Všeč ji je, če poveš tudi kakšne izjeme (npr. pri otrokovih pravicah je zelo pomembno upoštevanje otrokove koristi!!!). SREČNO!
 
Moja včerajšnja vprašanja:
- Temeljna ustavna listina (kaj je bilo v njej opredeljeno)
- predsednik republike (mandat, pristojnosti)
- kaj pomeni domneva nedolžnosti
 
DZ in vlada.
Nedotakljivost stanovanja.
2.člen ustave: pravna in socialna država-opiši
 
Prijazna je, faca
Ne zeli nakladanja. Vprasala me je predsednika drzave, in kolikokrat je lahko izvoljen (2x zaporedoma!!) ali je pahor lahko se kdaj izvoljen? (lahko ampak ne v naslednjem mandatu). Me je ful pohvalila da sem to vedla.
Racunsko sodisce? Ali na racunskem sodiscu delajo sodniki, glede na to da je sodiscw? (Ne)

Se nasmeji, se poheca, srecno!
 
1. Kdo lahko stavka? Kdaj se pravica do stavke lahko omeji? 2. Zakonodajni referendum + kdaj ga ni dopustno razpisati.
 
V redu gospa. Če kaj ne znaš, tudi pove.

Nedotakljivost stanovanja.
Pravica do indentitete.

Še nekaj, vendar se zaradi adrenalina, ne spomnem. :)
Srečno.
 
Še moja vprašanja včerajšnjega uspešno opravljenega izpita.
Po planu bi morala v komisiji imeti gospoda Dolenca, vendar sem na dan izpita izvedela, da bo v komisiji gospa Kurent.

Vprašanja:
- Kaj pomeni pravna država? Ali smo vsi enakopravni pred zakonom? (JA) Tudi poslanci? (tukej sem začela nekaj o poslanski imuniteti, ampak načeloma ja...)
- Opiši Državni svet (število, katerih predstavnikov je največ, kaj delajo - dajo mnenje na zakone, veto (s kakšno večino se veto potrjuje - sva se malce zapletli, nekako sva prišli še do parlamentarne preiskave, kjer sem rahlo zmrznila...)
- Interpelacija in Počivalšek...

Gospa je sicer zelo direktna, ne dovoljuje nakladanja in "razlage po domače". Zahteva znanje, strokovnost in natančnost izražanja. Vseeno pomaga in s podvprašanji vodi to pravega odgovora...
Me je pa razveselila predvsem s tem, da je takoj povedala, da sem njen del naredila, kar je odvalilo prve kamenčke z ramen ;)
Srečno!
 
Nasmejana gospa, ki pomaga in res išče znanje. Vprašanja:
-predsednik (naloge, ki so zapisane v ustavi. Dobila sem še podvprašanje o tem, kaj se zgodi, če ne razglasi zakona, ampak samo zaradi mojega govorjenja – rekla sem, da je zelo pomembno razglašanje zakonov),
-pravna pravila,
-koga vse izvoli državni zbor.
Veliko sreče :)
 
Nasmejana gospa, ki pomaga in res išče znanje. Vprašanja:
-predsednik (naloge, ki so zapisane v ustavi. Dobila sem še podvprašanje o tem, kaj se zgodi, če ne razglasi zakona, ampak samo zaradi mojega govorjenja – rekla sem, da je zelo pomembno razglašanje zakonov),
-pravna pravila,
-koga vse izvoli državni zbor.
Veliko sreče :)

Čestitke! :) Kaj je pa mišljeno pod pravnimi pravili? :)
 
Pozdravljeni!
Včeraj sem uspešno zagovarjala strokovni izpit. Gospa Kurent je imela zame naslednja vprašanja:
1. Temeljna ustavna listina
2. Varstvo osebnih podatkov
3. Domneva nedolžnosti.

Celotna izkušnja zelo pozitivna, so prijazni in pomagajo. Če vidijo, da znaš, ustavijo in takoj zastavijo naslednje vprašanje.
Srečno in pogumno!
LP, Mateja
 
Zelo sproščeno je potekal pogovor, ki smo ga začeli s pogovorom o državnem prazniku, ki je bil red kratkim.
1. Temeljna ustavna listina
2. Domneva nedolžnosti
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Vprašanja: Delitev oblasti? Kdo izvršilno in kdo zakonodajno oblast? Naloge predsednika države...
Odgovori
1
Ogledi
1.008
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 3. maj 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
964
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu