KRIŽNAR - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KRIŽNAR - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Delala sem za pomočnico vzgojiteljice. Gospa je res ful prijazna, nasmejana in te pomaga usmerit, če nisi čisto prepričan.

1. razlika vezaj, pomišljaj (ker sem mela napako v pripravi)
2. kdaj so tri pike stične in kdaj nestične (tudi iz napake v pripravi)
3. končna ločila (naštej, in za piko sem dobila dva primera in sem mogla povedat po katerem pravilu je tam postavljena pika)
4. sklanjaj ČLOVEK v dvojini
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- Po kateri moški sklanjatvi lahko sklanjamo ime Luka. Izberi eno in sklanjaj v ednini.
- Z listka sem glasno prebrala dva stavka, vprasala pa me je, na kaj sem morala biti pozorna pri branju (pri enem na naslonski predlog v, pri drugem na intonacijo zaradi vejice).
- Pisanje besed skupaj in narazen.
 
1. Vse o vejici. (poudarek na vezniku kot)
2. Lastna imena.
3. Vprašalnica za svojilne in vrstne pridevnike (čigav, kateri).

pri vsakem vprašanju pa še podvprašanja, ki se jih pa ne spomnim :/
 
1. Delitev socialnih zvrsti jezika, opiši knjižni jezik, kam bi pogledala za pravilni zapis besed in sem rekla v SP - je dopolnila, da v jezikovne priročnike, ki sem jih morala potem našteti in malo več povedati o SP-ju, predvsem to, kar je razlika med njim in SSKJ-jem (SP pravilni zapis besede, SSKJ razlaga pomena ter njene uporabe).
2. Zemljepisna lastna imena, na primerih utemeljiti, kje je velika začetnica in zakaj (naselbinsko in nenaselbinsko ime), primera sta bila: Združeni arabski emirati (še sedaj ne vem, kako je pravilno :rolleyes:) ter Zmajski most in po katerem pravilu določimo veliko ali malo začetnico.
3. Vezaj in pomišljaj.

Izpit opravljala 7. 10. 2014.
 
Katere priročnike poznate? Sem naštela, nato pa me je vprašala kaj najdemo v pravopisu in v čem se razlikuje pravopis od SSKJ.
Nato sem bila vprašana o števnikih, kako jih pišemo in kako zapišemo dvestoprvi (skupaj s številom pa 201.)
Nato iz listka, zapis od 07. do 09. je pisalo pa sem mogla popravit in sicer brez ničle in brez pike ali pa zapis s stičnim pomišljajem.
Zadnje vprašanje pa je bilo kako sklanjamo OKO, kaj pa v množini. Kaj je tu posebnost? Da je v množini ženski spol, mislim da je bilo tako rečeno.
 
Oktober, 2014 – spraševalka Nives Križnar - zelo, zelo prijazna. Pomaga, razlaga … Mislim, da ta spraševalka ni še nobenega vrgla.

Vprašanja:
1. Prednosti/slabosti vidnega in slušnega prenosnika.

2. Pisanje besed skupaj
- povej en primer nerazdružljive besede
- dala mi je 3 primere iz listka = dvoinpolsobnostanovanje, 12-letni …
- kako se piše ničvreden in nič vreden? kdaj narazen in kdaj skupaj? = skupaj, če gre za pridevnik, drugače narazen (lahko si pomagaš z: ni nič vreden).

3. Mala ali velika začetnica.
- Kako se piše cerkev? Kdaj z malo, kdaj z veliko? Povej primera.
- Kako se piše 1. svetovna vojna? Z malo, ker gre za občno ime.
- Kako se piše aspirin v povedi: Vzela sem aspirin. = z malo.
Kdaj se piše z veliko? Pazi: če gre za stvarno lastno ime IN če izdelek OGLAŠUJEMO!
 
Vprašanja:
1. Razlika med nedoločnikom in namenilnikom.
2. Sklanjanje imen in priimkov za ženske in moške.
3. Prevzeta imena (katera so). Koliko let mora miniti, da je ime podomačeno (cca 200).
 
Izpraševalka KRIŽNAR:

1. Vprašanje se je nanašalo na učne priprave. Imela sem napake pri vejicah, zato me je vprašala, če lahko povem 3 pravila o vejici, katerakoli (odgovorila sem, kdaj vejice ne pišemo - ne ne, niti niti; da jo pišemo pred podrednimi vezniki - ki, ko ker, da če ter ko je vrinjen stavek). Vprašala me je še o vejici pred KOT (dala je primere, kdaj je vejica in kdaj ne pred kot).
2. Razlika med naglasom in poudarkom.
3. Okrajšave.

Križnar je zelo v redu, nasmejana, prikimava, išče znanje, nič se bati, tudi če se zmedeš, te popravi ;-) Srečno!
 
Slovenščina: Križnar
1. Kaj je namenilnik in nedoločnik, kakšne so konćnice (-t ali -ti, -či) ter razložit s primerom uporabo (ti da listek na katerih so primeri).
2. Kakšno ločilo je pika (levostično).
3. Socialne zvrsti jezika (našet sem morala samo delitve: knjižni (zborni, pogovorni) in neknjižni (pokrajinski pog, narečne skupine, interesne govorice)-pri tem vpr mi je rekla da sem se učila iz starih zapiskov, tako da ne vem kaj je pravilni odgovor.
 
Slovenščina

Dobil sem 3 podvprašanja o pravopisnih napakah iz priprav. Ko sem našteval kotičke za otroke sem imel napisano takole. Vprašala me je kako bi jaz to popravil? Še zdaj ne vem kako mora biti prav ;) Bolj sem imel tiskarske škrate kot ostalo (glej doma priprave tudi če jih daš lektorju)

- V kotičku za starše.

- V kotičku dom.

Imel sem stavek; Otroci so se igrali igro, ¨Jakec kje si?¨ Zanimalo jo je kaj je tukaj narobe. In pa pri datumu in levo stični piki je našla nekaj pa se več ne spomnim - mislim, da nekaj u vezi s presledkom.

2. vprašanje: Kaj je važno pri sklanjatvah? Tukaj sem začel vse naštevat (vsa pravila) pa me je prekinila in je dejala, da ji naj samo povem z eno besedo kaj bi to bilo? In sem z malo zamude pogruntal da išče od mene odgovor končnice :)

Sklanjaj mi ime v drugi moški sklanjatvi? Izbral sem ime Luka

3. vprašanje: dobil sem na listkih primere za predloge s/z in h/k

To je to opravil! :) :) moje sotrpinke in trpini. Nič bat Ga. Križnar je super mega prijazne nasmejana z očali.

Vso srečo!!!
 
Glasovi v slovenskem jeziku.

(samoglasniki - koliko fonemov in koliko znakov

soglasniki - zvočniki in nezvočniki-zveneči in nezveneči)


Predlog s/z in k/h.

(pred katerimi glasovi jih uporabljamo)


Predlog na - s/z

v - iz


Sklanjaj ime Luka.

(lahko po 1. moški sklanjatvi ali po 2. moški sklanjatvi)
 
Moram rečti, da je gospa Križnar zelo dobra,nasmejana izpraševalka. Sploh ni noben bav bav:)

Moja vprašanja so bila:
-pomišljaj in vezaj(razlika)
-katere jezikoslovne priročnike poznamo
-velika začetnica
-lastna imena
 
1.) FUNKCIJSKE ZVRSTI (naštej, podrobneje o publicističnih)

2.) DELJENJE BESED (pravila, kaj se ne deli)

3.) SKLANJANJE (sklanjala sem "mami", "hči", "NUK" - posebnosti)

Izjemno topla in prijazna gospa :)
 
Simpatična, prijazna gospa, ki se nasmehne in usmeri, če ne najdeš prave besede...

Vprašala me je v navezi s pripravami stičnost in nestičnost ločil; kako zapišemo 4 x oz. 4-krat; pomišljaj-vezaj...

Kaj je namenilnik in nedoločnik, kakšne so končnice (-t ali -ti, -či) ter razložit s primerom uporabo (ti da listek na katerih so primeri).

Na listku tudi imena in priimki, kako jih pregibamo (navesti v rodilniku).

Ne komplicira in zelo na hitro sva zaključili :)
 
- Zvočni prenosnik
- Zapisovanje besed
- Stvarna lastna in občna imena

Gospa je zelo prijazna.
 
Nazadnje urejeno:
Zares prijazna gospa ... spet se moram strinjati s tabo mala_buca ... se nasmehne, pomaga in četudi odgovoriš narobe te popravi z nasmehom!

1. V zvezi z napakami v pripravah - vejica. Kje, kdaj jo uporabljamo ... ustavili sva se pri uporabi vejice pred KOT ... povedala sem pravilo, na primeru malo mimo biksnila, ampak ni bilo nič usodnega! Malo se je nakremžila :D, ampak me takoj spodbudila, da sem pravilno povedala pravilo.

2. Kaj je poudarek in kaj naglas. Tukaj sem najprej rekla, da lahko spremenimo poudarek, če želimo povedati kaj drugega (Jana je moja najboljša prijateljica.), in da gre za celo besedo (za razliko od naglasa, kjer je poudarjen samo samoglasnik oz. del besede). Ampak me je preusmerila z vprašanjem, kdaj v razredu kaj poudarimo, kako izgovorimo? Sem povedala, da kadar posredujemo nove informacije oz. novo vsebino. In je bila zadovoljna.

3. Okrajšave in kratice - kako sklanjamo kratice (npr. OZN, po 3. m. skl.), kako pišemo okrajšave - primeri (pika, presledek, skupaj, narazen)

4. Z listka sem morala pravilno (v knjižnem jeziku) prebrati eno poved (Z vrha je lep razgled na okoliške hribe). Potem me je vprašala na kaj sem bila pozorna, me usmerjala s podvprašanji - pri predlogih (z in na, ki ju izgovarjamo skupaj z besedo, ki sledi), pri besedi razgled (naglas) pa tudi pri končem ločilu (piki) na intonacijo.

Simpatična in prijazna gospa, me je vmes pomirila, naj me ne bo tako strah ... glede na to, da predhodnici nista bili tako prijazni! :p:)
 
SLOVENŠČINA - Nives Križnar - 12.5.2015

1. Napaka pri učni pripravi!
(Pravilen zapis datuma, da gre za ločilo pike, ki je enostična; 12. 5. 2015).
2. Naštej socialne zvrsti jezika in katere uporabljamo v šoli (kako ta govor imenujemo)?
(knjižni jezik - zborni in knjižni pogovorni (ta dva sta pri pouku); neknjižni jezik - pokrajinsko pogovorni, narečje, interesne govorice; govor v šoli imenujemo pedagoški govor - spoznavni je zborni, odnosni pa je knjižno pogovorni)
3. Velika začetnica - zemljepisna lastna imena!
Katera so in na kaj jih delimo? - naselbinska in nenaselbinska (naselbinska imena vas, selo, trg, mesto je z malo začetnico).
Večbesedni zapis zemljepisnih imen! - prva beseda z veliko začetnico, druga pa z veliko če je lastno ime, če je obče pa z malo.
4. Naštej zvečne prvine govora in jih opiši!
(mašila, premor, intonacija, regiser, glasnost, hitrost, barva glasu)
Posebaj še vrste intonacije, kjer mi je dala primere stavkov - morala prebrat jih pravilno naglasit in povedat katere vrste je kater.

Tako kot pravijo ostali, tudi ta gospa je zelo prijazna in ti pomaga, te popravi, daje podvprašanja in te vodi v pravo smer. Pri meni je znanje šepalo, pa mi je res veliko pomagala.

Srečno!
 
1. Socialne zvrsti jezika

2. Pedagoški govor

3. Razlike med zbornim in knjižnim pogovornim jezikom

3. Nedoločnik, nemenilnik

5. Sklanjanje (gospa profesorica Doktorica Matilda Jakše) v rodilniku in mestniku
 
1. Kdaj pišemo vejico pred besedo kot in kdaj ne (neosebna in osebna oblika glagola).
2. Pika v datumu - levo stična (vprašanje iz priprav).
3. Dobil sem primer stavka in je bilo potrebno vpisati vejice (vrinjen stavek).
4. Naglas in poudarek (naglas je na samoglasnik, razlika med njima in povedat kašen primer)
5. Krajšave (kratice, okrajšave)
6. Moral sem prebrati stavek kjer je bilo potrebno pravilno prebrati besede, nekatere od njih je bilo pravilno prebrati skupaj in to je želela tudi slišati.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 6. maj 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
175
Datum izpita: 3. apr 2024 Ura izpita: 16.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
304
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.277
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
720
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.345
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.490
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu