KOŠIR - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KOŠIR - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1.Temeljne določbe (1.-11. člen, naštej, ni treba po vrstnem redu)
2. Ali imam kot državljanka RS oblast?
3. Konvencija o otrokovih pravicah (kdaj sestavljena oz. podpisana, kdaj jo je podpisala SLO, katero je glavno načelo in glede na kaj se izvaja)

1. Pravice in dolžnosti staršev.
2. Otrokova pravica do identitete.
3. Svet Evropske unije

1. Politične pravice (volilna: splošna, enaka, neenaka...našteješ in opišeš. do peticije in po zbiranja in združevanja samo sem ju naštela in nič drugo)
2. Otrokova pravica do izražanja, kako (ustno-besedno, pisno-tudi preko staršev, s slikami, risbami, pri glasbi), to je vse.
3. Evropska komisija - opisati (sem začela, ker je videl, da vem, niti nisem rabila vsega povedat do konca)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kje so navedene otrokove pravice v ustavi? Ali so enake kot pri odraslih? (pogojene so s starostjo in zrelostjo otroka)
2.Pravica otrok do svobodnega združevanja. Ali je lahko ta pravica omejena? ( da v vojnem in izrednem stanju ter če je otrok bolan)
3.Evropski parlament, evropksa komisija, veje oblasi pri nas.
 
Vprašanja na strokovnem

1. Meni full nejasno vprašanje, nekaj v zvezi z ustavo, potem sva prišla do tega kdo v vojnem stanju sprejema zakone, da je to predsednik na pobudo vlade,...in še kar nekaj...nisem razumela bistva vprašanja, a je nekako šlo,..

2. 7 osnovnih pravic + pri otrocih pravica vesti, ugovora vesti in verske vzgoje, kako se izvaja,...

3. Primarna zakonodaja, naštet vse ustanovitvene pogodbe EU + baje da zraven spadajo tudi pogodbe o priključitvi držav članic...:)


Veliko sreče, vsem, ki vas strokovni še čaka...upam da bodo vam vprašanja v pomoč,...:)
 
• Naštej inštitucije EU
• Izberi eno in jo opiši
• Katere pravice v Ustavi se še posebej nanašajo na vaše področje?
(Likovna pedagogika –-> povezane so s kulturo –-> avtorske pravice)

Dost prijazen mladenič :D
V tistem ''underpresure'' stanju sem kar nekaj stvari (pri podvprašanjih) pomešala,
ampak me je uspešno vodil do odgovorov.
 
Moja vprašanja na SI 20. 6.:
- sodna veja oblasti (samo naštej - tudi tožilstvo, odvetništvo in notariat)
- razložiti otrokovo pravico do svobode misli, vesti in veroizpovedi
- uredba (kam spada, v katero zakonodajo in kaj vem o njej).

Zelo prijeten mladenič, je šlo kot po tekočem traku.
 
19.9.2011 Vprašanja :
1. Kulturne pravice iz ustave (+ podvprašanje: Kdo financira OŠ, visoke šole?)
2. KOP- Pravica otroka do izražanja lastnega mnenja (s čim jo otrok izraža, kdaj je pravica omejena)
3. Svet evropke unije (+ podvprašanje: S kom sodeluje pri potrjevanju nove zakonodaje, pri potrjevanju proračuna)

LP MB
 
Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična republika?
Veje oblasti pri nas.
Veje oblasti v EU, povezati s prejšnjim vprašanjem. Eno izmed institucij opisati.
Našteti otrokove pravice, razložiti pravico do svobode misli, vesti in veroizpovedi.
 
1. Volilna pravica (kaj to pomeni, kaj so enake volitve, splošne, tajne ... potem me je še spraševal kaj pomenijo javne volitve, kjer bi te lahko potekale ...)
2. Otrokova pravica do identitete, kdaj jo lahko omejijo.
3. Sekundarna zakonodaja (EU)

Zelo prijazen človek, pomaga, če vidi da znaš, je ok, te ne poskuša zmesti.
 
izpraševalec: Košir

Hej!

Na področju ustave RS, ureditve evropskih inštirucij ter človekovih in otrokovih pravic sem dobila naslednja vprašanja:

1.: Kako je pri nas razdeljena oblast? (So 3 veje oblasti, našteti sem morala tudi predstavnike vsake od teh vej oblasti. Ker sem pozabila na predsednika, me je g. Košir s podvprašanjem spomnil nanj).
2.: Kakšno funkcijo opravlja predsednik oz. katere so njegove naloge? (to vprašanje je bilo posledica oz. nadaljevanje prejšnjega)
3.: konvencija o otrokovih pravicah; kaj pravi v zvezi z izobraževanjem (ali je namenjeno vsakomur: oš obvezno, druge st. izobr. niso obvezne, je pa izobraževanje brezplačno-javno izobr. mora biti brezplačno...)
4.: Kaj pomeni ustavnost in zakonitost? (morala sem razložiti, s podvprašanjem me je spomnil na "hierarhično piramido"-ustava, zakoni, podzakonski akti... priznam, bila sem nekoliko zmedena ;) )
5.: Zadnje vprašanje se je nanašalo na dva izraza, morala sem razložiti kaj pomenita, s tem da je prvi izraz zvenel nekoliko latinsko (in ga še nikjer nisem zasledila-to sem mu tudi povedala), drug izraz pa je bil "retro..." (se ne spomnim točno, gre pa za to, da zakoni ne veljajo za nazaj, temveč vedno za naprej, od takrat ko so napisani oz. objavljeni dalje...oz. ko je to v zakonu določeno: ponavadi začenjajo veljati 15 dni od objave, razen če ni drugače določeno v zakonu).

Vprašanja so pravzaprav 3, odvisno od tega koliko znaš oz. ne znaš, ti postavlja še podvprašanja (zato je tukaj 5 vprašanj; bilo jih je še več, a se ne spomnim več katera vse so bila). G. Košir išče znanje, ne neznanja, je zelo ok, ti pomaga in je - z eno besedo - človeški.

Srečno, pa brez strahu! l_googd_luck.gif
 
1. Otrokove pravice do identitete; kaj pomeni biti državljan, kaj s tem pridobimo
2. Kaj ustav govori o starših (vse pravice in dolžnoati)
3. Naštej evropske institucije, eno opiši, imenuj kakšen odbor
 
1. Otrokove pravice, podrobneje pravica do svobodnega izražanja ...
2. Financiranje šolstva, po ustavi
3. Komisija EU
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

1. Kdo izdaja uredbe z zakonsko močjo (po slovenski ustavi)
2. Naštejte nekaj otrokovih pravic, podrobneje svoboda misli, vesti in veroizpovedi (kakšno vlogo imajo tukaj starši ter da je odvisno od zrelosti in starosti otroka)
3. Evropska komisija

Prijazen gospod, potrpežljiv:) Pri prvem vprašanju sem rabila nekaj časa in podvprašanj da se mi je posvetilo da misli na izredno/vojno stanje, predsednika republike,....
Drugače pa poveš vse kar se spomniš, če pa kaj pomembnega izpustiš, pa te še konkretno vpraša, ni treba sam vsega vsega povedat kar imaš v zapiskih.
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

Moja vprašanja:
1. Načelo ustavnosti in zakonitosti
2. Konvencija o otrokovih pravicah natančneje pravica do zasebnosti
3. Našteti pravne vire EU (primarna, sekundarna zakonodaja in sodna praksa). Potem se podvprašanje v katerih primerih odloča sodišče v EU.

Zelo prijazen gospod, pomaga in usmerja s podvprašanji in če vidi da stvar razumeš je vse OK.
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

1.Sekundarna zakonodaja v EU?
2. Konvencija o otrokovih pravicah?
3. Pravica do izražanja?
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

Prijazen, pomaga, ne išče neznanja ...
1. Konvencija - pravica do zasebnosti
2. Sodišče EU
3. Volivna pravica
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

Vprašanja z dne, 29.5.2012:

1. Kako delimo človekove pravice
2. Katere so politične pravice
3. Poslanska imuniteta (kdo, kaj je in namen imunitete!)

Pri vprašanjih pomaga, da dodatna podvprašanja, če je potrebno. Želi videti, če razumete povedano! NI RAZLOGA ZA STRAH!
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

Vprašanja (Košir):

- volilna pravica
- pravica do svobode misli, vesti in veroizpovedi
- sodna praksa (tu sicer najprej nisem vedela kja reči, pa sem začela da je ena izmed pravnih virov EU in da sodne stvari obravnava sodišče Evropske unije in je bilo že dovolj ;)

Vprašanja so šla ZELOOO hitro. Ne poskuša te zmesti in je korekten in človeški. :cool:
Očitno daje ogromen poudarek na človekove pravice in konvencijo o otrokovih pravicah! ;)
 
Odg: Izpraševalec: KOŠIR

Vprašanja g.Košir za pom.vzg.
USTAVA:
1. Vse o Vladi(sestava,pristojnosti,katere akte, predpise ureja,kdo izvoli pred.vlade, kdo pa ministre)
2.Izberi si eno od institucij EU in jo opiši.
3. Konvencija o otrokovih pravicah,podrobno pravica o izobraževanju!
VELIKO SREČE VSEM!ZELO PRIJAZEN GOSPOD.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.173
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu