Koronavirus in strokovni izpit

Trenutno berete:
Koronavirus in strokovni izpit

USTANAVLJANJE ŠOLE (Kdo je ustanovitelj javne osnovne šole in s katerim dokumentom to naredi ;Kako imenujemo zakon o ustanovitvi javne šole, Kdo ustanovi javno OŠ, pogoji za ustanovitev; Kriteriji za ustanovitev javne šole; Kdaj kriteriji ne veljajo; Ustanovitveni akt, pogoji, si ga videl, medtem ko si delal?)



JAVNE OSNOVNE ŠOLE USTANAVLJA LOKALNA SKUPNOST;

NARODNO MEŠANIH OBMOČJIH JE SOUSTANOVITELJ TUDI SAMOUPRAVNA NARODNA SKUPNOST.


(javne poklicne šole, srednje tehniške in strokovne šole, višje strokovne šole, zavode za vzgojo in izobraževanje otrok s PP ter dijaške domove pa ustanavlja država).



KRITERIJI ZA USTANOVITEV:

  • če je zagotovljen vpis VSAJ ZA 2 ODDELKA UČENCEV. Podrobnejše pogoje določi MINISTER.
Kdaj kriteriji ne veljajo?

- za narodno mešana območja

-
Na območjih s posebnimi razvojnimi problemi

- če se ustanavlja edina šola za izvajanje določenega programa v državi.



- za podružnice (pravilnik o pogojih za ustanavljanje javnih OŠ,

glasbenih šol in zavodov za otroke in mladino s PP)



AKT O USTANOVITVI – z njim se uredi notranja organizacija in določi šolski okoliš.



V skladu z merili za organizacijo javne mreže se določi:

  • OBMOČJE, na katerem imajo starši PRAVICO VPISATI OTROKA V TO OSNOVNO ŠOLO,
  • Financiranje spremljajočih dejavnosti (računovodstvo, pravno-kadrovske dejavnosti, organiziranje prehrane, čiščenje prostorov in podobno)
POGOJI ZA OPRAVLJANJE:



  • Zagotovljeni strokovni delavci s primerno izobrazbo
  • Prostor in oprema (določi minister)
  • VPIS V RAZVID: šolo se vpiše v razvid, če je zagotovljeno izpolnjevanje pogojev (strokovni kader, oprema) in ima javno veljavni program. Predlog za vpis v razvid vloži poslovodni organ šole/občina.
Hvala 😊 zakon o ustanovitvi imenujemo Akt o ustanovitvi?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Navajam vprašanja, ki sem jih dobila na strokovnem izpitu:
Ustava: kaj pomeni, da smo enaki pred zakonom? Natančno opiši? Našteje še ostale človekove pravice? Ali se pravico-pravna jamstva v kazenskem postopku lahko kdaj krši oz. omeji? Kaj pa ostale človekove pravice? Kdaj jih lahko omejimo? Konvencija o otrokovih pravicah. Kaj je cilj, glavno načelo konvencije? Kaj pravi konvencija o otroku v 1.členu. Naštej otrokove pravice? Kaj pomeni pravica otroka do zasebnosti?

Zakonodaja: Organi šole, strokovni organi šole. Programski učiteljski zbor. Opisati svet šole (vse). Učni načrt in predmetnik, kaj zajemata? Kje so zapisane tedenske obveznosti učitelja? Kaj je še zapisano poleg tega?

Slovenščina: Lastna imena (podroben opis). Priročniki. Katero slovnico uporabljamo danes? Zvočne prvine govora. Na katero ne moramo vplivati?

Upam, da sem zajela vse. Je bilo kar veliko podvprašanj. Srečno vsem!
 
Navajam vprašanja, ki sem jih dobila na strokovnem izpitu:
Ustava: kaj pomeni, da smo enaki pred zakonom? Natančno opiši? Našteje še ostale človekove pravice? Ali se pravico-pravna jamstva v kazenskem postopku lahko kdaj krši oz. omeji? Kaj pa ostale človekove pravice? Kdaj jih lahko omejimo? Konvencija o otrokovih pravicah. Kaj je cilj, glavno načelo konvencije? Kaj pravi konvencija o otroku v 1.členu. Naštej otrokove pravice? Kaj pomeni pravica otroka do zasebnosti?

Zakonodaja: Organi šole, strokovni organi šole. Programski učiteljski zbor. Opisati svet šole (vse). Učni načrt in predmetnik, kaj zajemata? Kje so zapisane tedenske obveznosti učitelja? Kaj je še zapisano poleg tega?

Slovenščina: Lastna imena (podroben opis). Priročniki. Katero slovnico uporabljamo danes? Zvočne prvine govora. Na katero ne moramo vplivati?

Upam, da sem zajela vse. Je bilo kar veliko podvprašanj. Srečno vsem!
Čestitke! :)

Kaj si odgovrila pri pravnih jamstvih?

Kje je pa zapisana tedenska obveznost? V ZDR? ZOFVI? ZoOS?
 
Hvala! Pravna jamstva v kazenskem postopku se ne smejo nikoli kršiti. Pri tedenski obveznosti je v tem primeru mislila na to, kje je to zapisano in v kakšni obliki. Na e-asistenta misli. In če je to enotno za vse OŠ v Sloveniji.
Sicer pa je tedenska obveznost zapisana v pravilniku o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole.
 
Moja danasnja vprasanja na izpitu (uciteljica DSP)
Ustava: Kaj pise v ustavi o pravicah in dolznostih starsev in kaj o pravicah otrok? Opisi ustavno sodisce (mandat, stevilo sodnikov, naloge ustavnega sodica). Opisi zakonodajni postopek (kdo lahko da predlog, kaj se lahko zgodi preden je zakon razglasen, kdo ga razglasi, kdaj zacne veljati, kje je zapisan).

Predpisi VI: Kdo so otroci s posebnimi potrebami? Opisi postopek usmerjanja. Nastej oblike DSP (razlike med njimi).

Slj: Opredeli zargon in strokovni jezik. Nastej naglasna znamenja (kaksni so lahko naglaseni samoglasniki, kako izgovarjamo naglasen e v besedi konferenca, na katerih crkah je lahko stresica)

Izprasevalke zelo prijazne. Bilo je prijetno vzdusje, zato je zacetna trema hitro minila. Vse je potekalo zelo hitro, izpit je trajal priblizno 10-15minut :)
 
A mogoče veš, kje bi to lahko prebrala?
Učenci z učnimi težavami so učenci, ki brez prilagoditev metod in oblik dela pri pouku težko dosegajo standarde znanja. Šole tem učencem prilagodijo metode in oblike dela pri pouku ter jim omogočijo vključitev v dopolnilni pouk in druge oblike individualne in skupinske pomoči. Tole je iz ZOsn. To NISO učenci, ki imajo DSP, saj nimajo odločbe.
 
Mene pa zanima ce se res čaka na vpoklic komisije prav zunaj pred vhodom kot piše na obvestilu o strokovnem izpitu, ali lahko greš sam not pa počakaš not pred vrati? Kako je mišljeno?
 
Kaj je prav pri nazivih? Sem nasla dvoje pogojev za napredovanje...
 

Priponke

  • Screenshot_20200528-065630_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20200528-065630_Samsung Internet.jpg
    89,9 KB · Ogledi: 102
  • Screenshot_20200528-065656_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20200528-065656_Samsung Internet.jpg
    155 KB · Ogledi: 109
Tisti, ki ste šli še 1x, kako je s pošto po tistem, ko ne narediš in pošlješ še 1x...pa kak dolgo čakaš za datum?
 
Mene pa zanima ce se res čaka na vpoklic komisije prav zunaj pred vhodom kot piše na obvestilu o strokovnem izpitu, ali lahko greš sam not pa počakaš not pred vrati? Kako je mišljeno?
Cakas pred vhodom. Te varnostnik naprej poklice kakih 10 min prej, da podpises izjavo, in potem cakas noter. Ampak jih pomoje ne sme bit prevec na enkrat noter.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Vprašanje??? Trenutno delam kot učiteljica v OPB, ampak strokovnega pa moram narediti kot...
Odgovori
2
Ogledi
350
Pozdravljeni, zanima me ali je dovolj, da za prijavo na strokovni izpit pošljem samo potrdilo...
Odgovori
2
Ogledi
365
Pozdravljeni, trenutno sem zaposlena na delovnem mestu vzgojitelja v vzgojnem zavodu. Po...
Odgovori
0
Ogledi
330
Pozdravljeni! Kdaj se kot svetovalna delavka lahko prijavim na strokovni izpit? Katere pogoje...
Odgovori
4
Ogledi
294
  • Zaklenjeno
Živijo:) imam vprašanje. Ima kdo skupek vprašanj in odgovorov za strokovni izpit za pomočnika/co...
Odgovori
16
Ogledi
1.622
Pozdravljeni, zanima me, kako je sedaj v tem novoletnem času s čakanjem na datum izpita. Torej...
Odgovori
2
Ogledi
983

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu