Koronavirus in strokovni izpit

Trenutno berete:
Koronavirus in strokovni izpit

Kaj naj bi bil ustrezen in zadovoljiv odgovor na vprašanje: sklanjatve? Moška, ženska, srednja sklanjatev? Sem si že pogledala in vedno se zapletem, kaj povedati ... Prosim, če lahko kdo pomaga.
SKLANJATEV je pregibanje samostalnikov, pridevnikov, zaimkov in števnikov po sklonu, spolu in številu. Slovenščina pozna na podlagi spola in končnice v rodilniku ednine pri samostalniku ženske, moške in srednje sklanjatve.

Kaj pa SKLADNJA? Imate mogoče to? To pa mene zanima?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zdravo. Evo OPRAVLJENO! 😊 To se res ne more primerjat z nobeno diplomo, res ti odleže.
Preden sem šla not, sem imela občutek, da nimam pojma.
Res res nič groznega. Zelooo pomagajo in ti namignejo marsikaj. Opraviš res hitro (cca. 5 minut sem bila notri). Mene so kar prekinli, ko so slišali tisto, kar so hoteli.

Vprašanja:
Ustava:
Državni svet - kaj je in pristojnosti;
Svet Evropske unije - kaj je, koga predstavlja, pristojnosti;
Konvencija, otrok ne smemo ekonomsko izkoriščti, ali potem lahko od otrok zahtevaš, da pospravi za sabo - lahko, sam vedeti se mora kje so meje, dokler je vzgojno, lahko.

Zakonodaja:
Učni jezik - kaj je to, kater je, kako je z italijanščino in madžarščino;
Obveščanje staršev - glede ocen, po ocenjevalni konferenci, ob koncu leta;
Šola v naravi - kaj to je, če je del obveznega ali razširjenega programa, kako je s tistimi, ki ne grejo v ŠVN;

Slovenščina:
Učni jezik - kaj to pomeni, če se vse predmete uči v slovenščini;
Velika začetnica - kdaj jo pišemo;
Jezikovni priročniki in opisat pravopis.

Srečno vsem! 😊
 
Mene tukaj se nekaj zanima.

V Sloveniji imamo solo s slovenscino in predmetom italijanscino? V Italiji je pa ucni jezik italijanscina + slovescina? Al kako je s tem?
Tudi v Sloveniji so na obalnem - narodnostno mešanem območju osnovne in sredje šole, kjer je učni jezik italijanščina. Torej tudi matematika, zgodovina, kemija se razlagajo v italijanščini.
 
Tudi v Sloveniji so na obalnem - narodnostno mešanem območju osnovne in sredje šole, kjer je učni jezik italijanščina. Torej tudi matematika, zgodovina, kemija se razlagajo v italijanščini.
Ja, tudi jaz sem mislila tako ampak mi je rekla, da v Italiji italijanski, v Sloveniji slovenski.
 
Ja, tudi jaz sem mislila tako ampak mi je rekla, da v Italiji italijanski, v Sloveniji slovenski.
Tako piše v Zakonu o OŠ

6. člen

(učni jezik)

Učni jezik v osnovni šoli je slovenski.

Učni jezik v osnovnih šolah v jeziku narodne skupnosti je italijanski, v dvojezičnih osnovnih šolah pa slovenski in madžarski.

V osnovnih šolah na območjih, kjer prebivajo pripadniki slovenskega naroda in pripadniki italijanske narodne skupnosti in so opredeljena kot narodno mešana območja, se učenci v šolah s slovenskim učnim jezikom obvezno učijo italijanski jezik, učenci v šolah z italijanskim učnim jezikom pa obvezno slovenski jezik.
 
Imam še nekaj vprašanj. :)
Če kdo ve odgovore, lepo prosim ...

Študijski dopust (kdo ga ima?)
Koliko dni na leto je obvezno, da se izobražuje strokovni delavec? - 5 ???
Kdaj oz. zakaj ti lahko delodajalec odpove pogodbo? Kdaj se prepove sklepanje DR?
Ali lahko delaš v šoli po podnajemni pogodbi?
Kdo ustanovi OŠ na področju narodnih manjšin?
Učbeniki v zasebnih šolah? Kako je z njimi?
 
Mene pa zanima SKLADNJA. Sem zasledila na googlu več definicij in ne vem katera je prava...🤔
Skladnja je povezovanje besed v besedne zveze, stavke, povedi, besedila.
Skladenjska razmerja so npr. priredje (enakovredno razmerje - Šel sem v trgovino in si kupil kruh.) in podredje (neenakovredno razmerje - Šel sem v trgovino, da bi si kupil kruh). --> Skladenjska analiza povedi = grafični prikaz zgradbe povedi (priredij, podredij) s pomočjo S-struktur.
Lahko se naredi tudi stavčnočlensko analizo stavka (povedek, osebek, predmet, prislovna določila).
 
Imam še nekaj vprašanj. :)
Če kdo ve odgovore, lepo prosim ...

Študijski dopust (kdo ga ima?)
Koliko dni na leto je obvezno, da se izobražuje strokovni delavec? - 5 ???
Kdaj oz. zakaj ti lahko delodajalec odpove pogodbo? Kdaj se prepove sklepanje DR?
Ali lahko delaš v šoli po podnajemni pogodbi?
Kdo ustanovi OŠ na področju narodnih manjšin?
Učbeniki v zasebnih šolah? Kako je z njimi?

Študijski pripada vsem strokovnim delavcem šole.
Pripada 5 dni, obvezno mislim da ni.
Pogodbo odpove za sex, alko, droge in zapor nad 6 mes.
Šolo pomope ustanovi enak kot drugje - lokalna skupnost/država.
Učbeniki v ZŠ: če deluje po javno veljavnih programih morajo biti tisti, ki so potrjeni na strokovnem svetu, drugače ne.

Če se motim, me popravite :)
 
Imam še nekaj vprašanj. :)
Če kdo ve odgovore, lepo prosim ...

Študijski dopust (kdo ga ima?)
Koliko dni na leto je obvezno, da se izobražuje strokovni delavec? - 5 ???
Kdaj oz. zakaj ti lahko delodajalec odpove pogodbo? Kdaj se prepove sklepanje DR?
Ali lahko delaš v šoli po podnajemni pogodbi?
Kdo ustanovi OŠ na področju narodnih manjšin?
Učbeniki v zasebnih šolah? Kako je z njimi?

1. Za pripravo na strokovni izpit pripada pripravniku do V. stopnje strokovne izobrazbe 5 delovnih dni, pripravniku VI. in VII. stopnje strokovne izobrazbe pa 7 delovnih dni odsotnosti z dela z nadomestilom plače. To odsotnost lahko koristi le enkrat.
2.
Delavci imajo pravico do stalnega strokovnega izobraževanja, izpopolnjevanja in usposabljanja. V ta namen mora zavod delavcem na delovnih mestih za katere se zahteva najmanj srednja izobrazba omogočiti letno najmanj 5 dni strokovnega izobraževanja oziroma 15 dni na vsaka 3 leta, ostalim delavcem pa najmanj 2 dni letno oziroma 6 dni na vsaka tri leta.

4. Da, za največ 10 mesecev in za največ 1/3 delovne obremenitve.
 
še nekaj vprašanj iz foruma na katere nenznam odgovorit kdo ve? :innocent:
1. Evropska konvencija o človekovih pravicah - varstvo osebnih podatkov (sodno varstvo, kakšno je sodišče, kakšne so njegove pravice)
2. Temeljna ustavna listina
3. Evropska komisija - koliko različnih resorjev je?
 
Zasledila sem tako: prepovedana je uporaba osebnih podatkov, v nasprotju z namenom njihovega zbiranja.

Hvala!
še nekaj vprašanj iz foruma na katere nenznam odgovorit kdo ve? :innocent:
1. Evropska konvencija o človekovih pravicah - varstvo osebnih podatkov (sodno varstvo, kakšno je sodišče, kakšne so njegove pravice)
2. Temeljna ustavna listina
3. Evropska komisija - koliko različnih resorjev je?
3) 27
 
Mi lahko kdo pove katere institucije so si med seboj podobne? Naše in evropske. Npr Državni zbor - EU parlament
 
-> vlada - evropska komisija oz. lahko ji rečemo evropska vlada (obe imata izvršilno funkcijo, za EK to ne velja v celoti saj ima tudi še druge funkcije (zakonodajno, nadzorno, predstavniško)
-> državni zbor - evropski parlament in svet EU (vse imajo zakonodajno funkcijo - torej sprejemanje zakonov, potrjevanje proračuna; razlika v tem, da so v DZ, EP poslanci v svetu EU pa ministri)

Jst bi tkole odgovorila, če kdo še kej več ve, naj me dopolni :)
 
-> vlada - evropska komisija oz. lahko ji rečemo evropska vlada (obe imata izvršilno funkcijo, za EK to ne velja v celoti saj ima tudi še druge funkcije (zakonodajno, nadzorno, predstavniško)
-> državni zbor - evropski parlament in svet EU (vse imajo zakonodajno funkcijo - torej sprejemanje zakonov, potrjevanje proračuna; razlika v tem, da so v DZ, EP poslanci v svetu EU pa ministri)

Jst bi tkole odgovorila, če kdo še kej več ve, naj me dopolni :)
Jaz sem v eni tabeli s temi razloženimi instituacijami iz tega foruma zasledila takole:
Svet EU = slo. DZ
Evropski svet = slo. PREDSEDNIK
E komisija = slo. VLADA
E parlament = slo. DZ in DS
Kolikor je pa prav, pa ne vem :) Samo prepisala sem :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Vprašanje??? Trenutno delam kot učiteljica v OPB, ampak strokovnega pa moram narediti kot...
Odgovori
2
Ogledi
351
Pozdravljeni, zanima me ali je dovolj, da za prijavo na strokovni izpit pošljem samo potrdilo...
Odgovori
2
Ogledi
365
Pozdravljeni, trenutno sem zaposlena na delovnem mestu vzgojitelja v vzgojnem zavodu. Po...
Odgovori
0
Ogledi
330
Pozdravljeni! Kdaj se kot svetovalna delavka lahko prijavim na strokovni izpit? Katere pogoje...
Odgovori
4
Ogledi
296
  • Zaklenjeno
Živijo:) imam vprašanje. Ima kdo skupek vprašanj in odgovorov za strokovni izpit za pomočnika/co...
Odgovori
16
Ogledi
1.622
Pozdravljeni, zanima me, kako je sedaj v tem novoletnem času s čakanjem na datum izpita. Torej...
Odgovori
2
Ogledi
984

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu