Koronavirus in strokovni izpit

Trenutno berete:
Koronavirus in strokovni izpit

Pri slovenščini, bi potrebovala odgovor na naslednja vprašanja, ce mogoce kdo ve... 1. Tvorjenje razumljivih in nazornih besedil, 2. Strategija sprejemanja besedil, 3. Ravni razumevanja
Hvala 😊
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Mi lahko prosim pomagate pri vprašanju za LDN. Kaj se zgodi, če ga svet staršev ne sprejme?
 
čestitke! odgovor na vprasanje 2 pri ustavi? In zadnje vprasanje pri slo? Se je komisija menjala?
Otrokova pravica do nediskriminiranja (2. člen KOP)

Vsakemu otroku brez izjeme morajo biti jamčene vse pravice. Država mora ščititi vsakega otroka brez izjeme. Država mora ščititi otroka pred vsemi oblikami razlikovanja.

Lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju ... (5. člen KOP)

Država spoštuje vlogo staršev in družine pri vzgoji otroka, če pri tem ne kršijo ostalih pravic otrok.
 
Evo moja današnja vprašanja za pom.vzgojitelja.
Ustava:
- državni svet, koliko jih mora biti, da odločajo, mandat, kar natančno
- otrokova pravica do nediskriminiranja, ali lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju...
- eu parlament

Slovenščina: pika, kako se napiše datum, kje je vejica (za datumom); socialne zvrsti jezika (vse), predloh z/s, k/h, kaj pa predlogi na morje/z morja...

Zakonodaja: - strokovni aktiv v vrtcu, delo obeh, sestava, pristojnosti
- prostori vrtca
- publikacija

Pri Državnem svetu se že dalj časa sprašujem, ali je pravilno, da odločajo z večino glasov vseh poslancev ali dvotretinjsko večino vseh glasov poslancev? Tu imam nekaj pomislekov.
Pri naslednjem vprašanju (ustava) pa je odgovor pritrdilen, kajne? Starši lahko vzgajajo svoje otroke v svojem prepričanju skladno z zrelostjo in starostjo. Si morda povedala še kaj drugega?
 
Pri Državnem svetu se že dalj časa sprašujem, ali je pravilno, da odločajo z večino glasov vseh poslancev ali dvotretinjsko večino vseh glasov poslancev? Tu imam nekaj pomislekov.
Pri naslednjem vprašanju (ustava) pa je odgovor pritrdilen, kajne? Starši lahko vzgajajo svoje otroke v svojem prepričanju skladno z zrelostjo in starostjo. Si morda povedala še kaj drugega?
[/QUOTE
jaz bi še dodala, da morajo starši upoštevati tudi otrokove pravice
 
Otrokova pravica do nediskriminiranja (2. člen KOP)

Vsakemu otroku brez izjeme morajo biti jamčene vse pravice. Država mora ščititi vsakega otroka brez izjeme. Država mora ščititi otroka pred vsemi oblikami razlikovanja.

Lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju ... (5. člen KOP)

Država spoštuje vlogo staršev in družine pri vzgoji otroka, če pri tem ne kršijo ostalih pravic otrok.

Starši imajo pravico, da v skladu s svojim prepričanjem zagotavljajo svojim otrokom versko in moralno vzgojo. Usmerjanje otrok glede verske in moralne vzgoje mora biti v skladu z otrokovo starostjo in zrelostjo ter z njegovo svobodo vesti, verske in druge opredelitve ali prepričanja. (41. člen URS)
 
Prav imas, ja :)

Kako bi pa primarno in sekundarno razlozila? Meni se tukaj zatika ...
Jaz bi tako čisto na kratko: da primarno zakonodajo sestavljajo ustanovitvene POGODBE, je vedno rezultat neposrednih pogajanj med vladami držav članic in morajo biti ratificirane s strani vseh držav članic. Nato bi jih naštela. Za sekundarno zakonodajo pa bi povedala da izhaja iz primarne, da vključuje uredbe, direktive in sklepe in izhaja iz načel in ciljev zapisanih v teh pogodbah v primarni zakonodaji.
Seveda sem se naučila tudi bolj podrobno Lizbonsko pogodbo in opisati vire sekundarne zakonodaje.
 
Prav imas, ja :)

Kako bi pa primarno in sekundarno razlozila? Meni se tukaj zatika ...

Primarna zakonodaja (nadomešča Ustavo):
- Z ratifikacijo mednarodnih pogodb so se države članice EU zavezale spoštovati in upoštevati PRAVNI RED EU in druge pomembne dogovore,
- Primarno zakonodajo sestavljajo ustanovitvene pogodbe (Rimski pogodbi in Pogodba o ustanovitvi evropske skupnosti za premog in jeklo) in drugi dogovori (Lizbonska pogodba, Pogodba iz Nice, Amsterdamska pogodba, Enotni evropski akt...),
- Primarno zakonodaja je vedno rezultat pogajanj vlad držav članic. (Zato je pomembna ratifikacija pogodb iz strani držav vseh članic). Ponavadi je sprejeta v obliki pogodb.
- Pogodbe določajo temeljne elemente EU, pristojnosti posameznih akterjev EU, zakonodajne postopke, pooblastila.

Sekundarna zakonodaja (Isto kot zakonodaja pri nas):
- Temeljni na primarni zakonodaji,
- sprejemajo jo institucije EU,
- Najpomembnejši viri sekundarne zakonodaje so: Uredba, Direktiva, Odločbe in sklepi, Priporočila, Mnenja.

Kaj je pomembnejše? Uredba ali direktiva? Uredba! Ker se pri direktivi lahko članice same odločajo kako bodo dosegle cilj, izbirajo metodo dela. Pomembno je le da je cilj dosežen v določenem časovnem okvirju, ki ga je dolelila EU. Pri uredbi pa je "postopek" pri vseh enak. Direktivo je do določenega datuma potrebno vnesti v nacionalno zakonodajo in domače pravo, uredbe pa ne, ker je vpisana v Pravo EU.

Na hitro napisano s svojimi besedami, se mi zdi da gre nekako tako... ker že vse mešam, druga pa ne znam o tem:)
 
Jaz bi tako čisto na kratko: da primarno zakonodajo sestavljajo ustanovitvene POGODBE, je vedno rezultat neposrednih pogajanj med vladami držav članic in morajo biti ratificirane s strani vseh držav članic. Nato bi jih naštela. Za sekundarno zakonodajo pa bi povedala da izhaja iz primarne, da vključuje uredbe, direktive in sklepe in izhaja iz načel in ciljev zapisanih v teh pogodbah v primarni zakonodaji.
Seveda sem se naučila tudi bolj podrobno Lizbonsko pogodbo in opisati vire sekundarne zakonodaje.
Kaj pa bi povedala pri Lizbonski pogodbi?
 
Pozna kdo odgovore?
1) Nacionalni dokument PV in kdo ga sprejme? (To je zakon o vrtcih?)
2) Izobrazba strokovnih delavcev v vrtcu? (Kaj točno hočejo tu slišati? ali samo osnovne 3? Strokovni, izobrazba, znanje slo. jezika?)
3) Razlika med Zakonom o vrtcih in ZOFVI?
4) Oprema vrtca
5) Postopek prijave nasilja nad otrokom
6) Napredovanje javnih uslužbencev v VIZ? (Ali tukaj hočejo slišati mentor, svetovalec, svetnik? Je potrebno točno opredeliti kako po točkah?)
 
Pozna kdo odgovore?
1) Nacionalni dokument PV in kdo ga sprejme? (To je zakon o vrtcih?)
2) Izobrazba strokovnih delavcev v vrtcu? (Kaj točno hočejo tu slišati? ali samo osnovne 3? Strokovni, izobrazba, znanje slo. jezika?)
3) Razlika med Zakonom o vrtcih in ZOFVI?
4) Oprema vrtca
5) Postopek prijave nasilja nad otrokom
6) Napredovanje javnih uslužbencev v VIZ? (Ali tukaj hočejo slišati mentor, svetovalec, svetnik? Je potrebno točno opredeliti kako po točkah?)
2 - zagotovo še tudi kakšno izobrazbo moraš imeti
6 - meni so rekli podrobneje za vsak naziv
 
Kaj pa bi povedala pri Lizbonski pogodbi?
13.12.2007 so voditelji v Lizboni slovesno podpisali pogodbo o reformi, zato se imenuje Lizbonska pogodba. Spreminja pogodbo o Evropski uniji pa tudi pogodbo o Evropski skupnosti, ki se sedaj imenuje pogodba o delovanju Evropske unije. Podpisu je sledil proces ratifikacije v TAKRAT 28 članicah (sedaj jih je 27) in Evropskem parlamentu. Velja od 1.12.2009. Cilji: okrepiti demokracijo v EU, okrepiti vlogo v EU v svetu - stalen predstavnik Evropskega sveta zunanjega ministra za podpisovanje mednarodnih sporazumov, poenostaviti postopek odločanja (z večino in ne s soglasjem vseh), nove širitve EU.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Vprašanje??? Trenutno delam kot učiteljica v OPB, ampak strokovnega pa moram narediti kot...
Odgovori
2
Ogledi
350
Pozdravljeni, zanima me ali je dovolj, da za prijavo na strokovni izpit pošljem samo potrdilo...
Odgovori
2
Ogledi
365
Pozdravljeni, trenutno sem zaposlena na delovnem mestu vzgojitelja v vzgojnem zavodu. Po...
Odgovori
0
Ogledi
329
Pozdravljeni! Kdaj se kot svetovalna delavka lahko prijavim na strokovni izpit? Katere pogoje...
Odgovori
4
Ogledi
294
  • Zaklenjeno
Živijo:) imam vprašanje. Ima kdo skupek vprašanj in odgovorov za strokovni izpit za pomočnika/co...
Odgovori
16
Ogledi
1.616
Pozdravljeni, zanima me, kako je sedaj v tem novoletnem času s čakanjem na datum izpita. Torej...
Odgovori
2
Ogledi
983

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu