Koronavirus in strokovni izpit

Trenutno berete:
Koronavirus in strokovni izpit

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Ko berem te komentarje, me vsakic stisne, da imam premalo potrebnih zapiskov :worried:
Bilo je vprasanje kaj znas povedati o 18. in 19. stoletju.. hm, ok, jaz imam o zgodovini le temeljne mejnike. Ima kdo na kratko o tem 18., 19. stoletju oz zgodovini jezika? Zasledila sem neke datoteke, ampak mogoče bolj na kratko? o_O
PREKDNJIŽNO OBDOBJE:

Najstarejši ohranjeni latinični zapis v slovenščini izhaja iz 10. stoletja – BRIŽINSKI SPOMENIKI.

OBDOBJE KNJIŽNEGA JEZIKA

V 16. stoletju PRIMOŽ TRUBAR ustvari knjižni jezik.
Napisal je KATEKIZEM in ABECEDNIK, ki sta bila prvič natisnjena leta 1550 v gotici.
To pisavo sta izpopolnila SEBASTJAN KRALJ in ADAM BOHORIČ – slovnica ZIMSKE URICE (1584). Po njem se tudi imenuje pisava – bohorčica.
V tem stoletju dobimo tudi prvi slovar slovenskega jezika SLOVAR ŠTIRIH JEZIKOV - HIERONIM MEGISER.

Ta pisava se potem ohrani vse do 19. stoletja, kjer se pri nas uradno uveljavi gajica. LJUDIVIT GAJ po zgledu češke pisave uredi novo, preprostejšo pisavo - gajico. 1811 VALENTIN VODNIK napiše prvo slovnico v slovenskem jeziku za uporabo v šolah, FRANC LEVEC pa prvi slovenski pravopis (1899).

Krajše se mi zdi, da ne gre :D
 
Koliko otrok s PP je lahko v oddelku? Z vsakim otrokom s PP vključenim v oddelek se normativ manjša za 1? oz. je en otrok s PP enakovreden dvema mestoma v oddelku?
 
PREKDNJIŽNO OBDOBJE:

Najstarejši ohranjeni latinični zapis v slovenščini izhaja iz 10. stoletja – BRIŽINSKI SPOMENIKI.

OBDOBJE KNJIŽNEGA JEZIKA

V 16. stoletju PRIMOŽ TRUBAR ustvari knjižni jezik.
Napisal je KATEKIZEM in ABECEDNIK, ki sta bila prvič natisnjena leta 1550 v gotici.
To pisavo sta izpopolnila SEBASTJAN KRALJ in ADAM BOHORIČ – slovnica ZIMSKE URICE (1584). Po njem se tudi imenuje pisava – bohorčica.
V tem stoletju dobimo tudi prvi slovar slovenskega jezika SLOVAR ŠTIRIH JEZIKOV - HIERONIM MEGISER.

Ta pisava se potem ohrani vse do 19. stoletja, kjer se pri nas uradno uveljavi gajica. LJUDIVIT GAJ po zgledu češke pisave uredi novo, preprostejšo pisavo - gajico. 1811 VALENTIN VODNIK napiše prvo slovnico v slovenskem jeziku za uporabo v šolah, FRANC LEVEC pa prvi slovenski pravopis (1899).

Krajše se mi zdi, da ne gre :D

Top shit! hvala :)))))
 
Ola, da se razpišem, predenj grem zasluženo spat.
Torej uspešno sem opravila moj strokovni, tako da se mi je ogroooooomna skala zvalila z ramen.
Šlo je pa tako:

Najprej nas je koordinatorka poklicala v avlo, kjer smo podpisali potrdilo, da smo zdravi in bla bla bla...potem sem tam čakala svojo usodo. Potem me je koordinatorka peljala do sobe, kjer je bila komisija in sem morala počakati, da je kandidatka pred mano končala. Na mojo grozo, sem ugotovila, da sta bila 2 člana komisije zamenjana, tako da sem bila precej na tleh...
Ko sem končno prišla na vrsto, je začela ga. Kurent (ustava):
- kaj pomeni pravna država? Smo si res vsi enaki pred zakonom, tudi poslanci? (Tukaj sem sicer začela od poslanske imunitete) - ampak bistvo - vsi smo enaki.
- Potem sem morala povedati vse o Državnem svetu. Kaj dela - mnenje o zakonih, veto (večinsko glasovanje...),... Tukaj je bilo vprašanje tudi parlamentarna preiskava - nisem mela blage volje in sem neki bebljala v tri dni...čist me je zmedla...
- Interpelacija
Že takoj mi ja, hvala bogu, povedala, da sem njen del naredila. Ampak je teta zelo natančna in ni ravno zadovoljna, če poveš bolj po kmečko...
Potem me je ga. Šterbenc vprašala:
- strokovni aktiv šole
- Načrt ocenjevanja, ki ga naredi aktiv
- Kaj dela ravnatelj, s kom sodeluje in v katerem zakonu je to zapisano (ZOFVI seveda)
Tukej je šlo gladko in gospa res ni drezala v podrobnosti, ampak je hotela vedeti, kako je praksi.
Potem je prišel na vrsto g. Planinc:
- Slo. pravopis, SSKJ, Slovnica (pri prvih dveh me je že ustavil, da je uredu) in katere so angleške verzije (učim angleščino)
- Stvarna lastna imena - velika začetnica in kako je s tem v angleščini + prazniki (zelo na hitro)
- Črka vs glas (samo da sem povedala 25 vs 29 in kje so dodatki pri glasovih in je blo zadost, me je že ustavljal...)

Torej, ustava je mal škripala, ostalo pa je šlo gladko...Torej, če se učite in suvereno znate, potem gre gladko skozi!
Brez skrbi!
Srečno vsem!

Čestitke! Hvala, ker si delila z nami vprašanja. Kaj pa si povedala pri zadnjem vprašanju? Glede praznikov, kaj želijo slišati?
 
Koliko otrok s PP je lahko v oddelku? Z vsakim otrokom s PP vključenim v oddelek se normativ manjša za 1? oz. je en otrok s PP enakovreden dvema mestoma v oddelku?
V posamezni oddelek sta lahko vključena največ dva otroka s posebnimi potrebami na podlagi odločbe o usmeritvi. Če sta v oddelek že vključena dva otroka s posebnimi potrebami, med šolskim letom pa je usmerjen v program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo iz istega oddelka še en otrok s posebnimi potrebami, so lahko v oddelku do konca šolskega leta trije otroci s posebnimi potrebami.
Če so v oddelek vrtca vključeni otroci s posebnimi potrebami, se lahko najvišje število otrok v oddelku, določeno v 25. členu tega pravilnika, zmanjša za največ šest otrok.
Če je z odločbo o usmeritvi določeno, da se najvišji normativ števila otrok v oddelku zniža, odloči o številu znižanja strokovna skupina vrtca. Strokovno skupino vrtca imenuje ravnatelj vrtca v skladu z zakonom, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami.
 
Čestitke! Hvala, ker si delila z nami vprašanja. Kaj pa si povedala pri zadnjem vprašanju? Glede praznikov, kaj želijo slišati?

Hvala, upam, da sem vas malce pomirila :). Pri praznikih sem povedala, da se pišejo z malo začetnico, razen če je prva beseda osebno lastno ime (Prešernov dan, Marijino vnebovzetje) in da v ang pišejo praznike z veliko
 
Kaj je sklanjanje in na kakšne načine še pregibamo? jst bi rekla, da je to je pregibanje v sklonu, sklanjamo lahko samostalnike, ker se jim pregiba končnica. Kaj pa drugi del vprašanja, mogoče kdo vee? :innocent:
 
Eno vprašanje. Nisem ga še zasledil med vprašanji ampak me zanima osebno. Kam uvrščamo upravljanje kolesarskega izpita v OŠ? A je to obvezni program, razširjeni, nadstandard, ali kaj drugega?
 
PREKDNJIŽNO OBDOBJE:

Najstarejši ohranjeni latinični zapis v slovenščini izhaja iz 10. stoletja – BRIŽINSKI SPOMENIKI.

OBDOBJE KNJIŽNEGA JEZIKA

V 16. stoletju PRIMOŽ TRUBAR ustvari knjižni jezik.
Napisal je KATEKIZEM in ABECEDNIK, ki sta bila prvič natisnjena leta 1550 v gotici.
To pisavo sta izpopolnila SEBASTJAN KRALJ in ADAM BOHORIČ – slovnica ZIMSKE URICE (1584). Po njem se tudi imenuje pisava – bohorčica.
V tem stoletju dobimo tudi prvi slovar slovenskega jezika SLOVAR ŠTIRIH JEZIKOV - HIERONIM MEGISER.

Ta pisava se potem ohrani vse do 19. stoletja, kjer se pri nas uradno uveljavi gajica. LJUDIVIT GAJ po zgledu češke pisave uredi novo, preprostejšo pisavo - gajico. 1811 VALENTIN VODNIK napiše prvo slovnico v slovenskem jeziku za uporabo v šolah, FRANC LEVEC pa prvi slovenski pravopis (1899).

Krajše se mi zdi, da ne gre :D
Najlepša hvala!!! :) Je to dovolj, če vprašajo kaj o zgodovini jezika? Ker karkoli drugega, jaz pojma nimam..
 
Evo moja današnja vprašanja za pom.vzgojitelja.
Ustava:
- državni svet, koliko jih mora biti, da odločajo, mandat, kar natančno
- otrokova pravica do nediskriminiranja, ali lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju...
- eu parlament

Slovenščina: pika, kako se napiše datum, kje je vejica (za datumom); socialne zvrsti jezika (vse), predloh z/s, k/h, kaj pa predlogi na morje/z morja...

Zakonodaja: - strokovni aktiv v vrtcu, delo obeh, sestava, pristojnosti
- prostori vrtca
- publikacija
 
Evo moja današnja vprašanja za pom.vzgojitelja.
Ustava:
- državni svet, koliko jih mora biti, da odločajo, mandat, kar natančno
- otrokova pravica do nediskriminiranja, ali lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju...
- eu parlament

Slovenščina: pika, kako se napiše datum, kje je vejica (za datumom); socialne zvrsti jezika (vse), predloh z/s, k/h, kaj pa predlogi na morje/z morja...

Zakonodaja: - strokovni aktiv v vrtcu, delo obeh, sestava, pristojnosti
- prostori vrtca
- publikacija

čestitke! odgovor na vprasanje 2 pri ustavi? In zadnje vprasanje pri slo? Se je komisija menjala?
 
Evo moja današnja vprašanja za pom.vzgojitelja.
Ustava:
- državni svet, koliko jih mora biti, da odločajo, mandat, kar natančno
- otrokova pravica do nediskriminiranja, ali lahko starši vzgajajo otroka v svojem prepričanju...
- eu parlament

Slovenščina: pika, kako se napiše datum, kje je vejica (za datumom); socialne zvrsti jezika (vse), predloh z/s, k/h, kaj pa predlogi na morje/z morja...

Zakonodaja: - strokovni aktiv v vrtcu, delo obeh, sestava, pristojnosti
- prostori vrtca
- publikacija
Nam še prosim zaupaš izpraševalce?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Vprašanje??? Trenutno delam kot učiteljica v OPB, ampak strokovnega pa moram narediti kot...
Odgovori
2
Ogledi
350
Pozdravljeni, zanima me ali je dovolj, da za prijavo na strokovni izpit pošljem samo potrdilo...
Odgovori
2
Ogledi
365
Pozdravljeni, trenutno sem zaposlena na delovnem mestu vzgojitelja v vzgojnem zavodu. Po...
Odgovori
0
Ogledi
329
Pozdravljeni! Kdaj se kot svetovalna delavka lahko prijavim na strokovni izpit? Katere pogoje...
Odgovori
4
Ogledi
294
  • Zaklenjeno
Živijo:) imam vprašanje. Ima kdo skupek vprašanj in odgovorov za strokovni izpit za pomočnika/co...
Odgovori
16
Ogledi
1.615
Pozdravljeni, zanima me, kako je sedaj v tem novoletnem času s čakanjem na datum izpita. Torej...
Odgovori
2
Ogledi
983

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu