KOGOJ - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KOGOJ - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Načelo ustavnosti in zakonitosti
2. Državni simboli + opisat
3. Katere ugodnosti imamo kot državljani EU.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. kako je slovenija opredeljena v ustavi (pravna, socialna, demokratična....) in kaj pomeni, da je socialna država
2. kako je sestavljena vlada (predsednik in ministri), kakšno oblast ima vlada (izvršilno), kdo jo izvoli (DZ), kdo voli predsednika vlade (DZ), ministre (DZ na predlog predsednika vlade), kaj morajo narediti ministri preden prevzamejo svoje resorje (odgovarjati na vprašanja DZ), glavne naloge vlade (izvajanje politike, ki jo določi DZ, izvajanje zakonov in drugih predpisov, ki jih DZ sprejme)
3. Institucije EU (našteti vse) - podrobneje Svet EU - sestava (ministri držav članic EU po vseh resorjih) in funkcije Sveta EU (zakonodajna in proračunska, oblikuje politiko in usklajevanje politike s pogodbama o delovanju EU in Lizbonsko pogodbo, sprejemajo sekundarno zakonodajo)
_____________________________________________
Vroče je bilo, vroče!!!! Na koncu mi sploh ni šlo slabo.
Če vidijo, da si se učil, potem kar pomagajo. Ko me je vprašal Svet EU je videl, da ga malo mešam z Evropskim svetom, pa me je z vprašanji pripeljal na pravo pot. JC_ThankYou.gif
 
1. kako je slo. opredeljena v splošnih določbah ustave
2.kaj pomeni, da je slo. pravna država
3. otrokove pravice, kaj pomeni, da je potrebno otrokom zagotovit osebne pravice
4. o katerih otrocih govori Konvencija (o polnoletnih, pa pol razložiš kateri so polnoletni)

Fejst gospod :))
 
Fajn gospod išče znanje

1. Delitev oblasti in potem posebej opisati zakonodajno vejo in državni svet
2. Zaupnica, nezaupnica vladi ter interpelacija. Ali je bil kateri šolski minister že v interpelaciji (Da, Lukšič je bil lani oktobra)
3. EU državljenstvo
 
Pri g. Kogoju sem imel naslednja vprašanjna iz ustave:
1. Groba delitev človekovih pravic (v smislu: osebnostne, politične, socialno-ekonomske, pravice narodnih skupnosti, varstvo pravic). Nato pa sem moral natančneje našteti še pravice v kazenskem postopku (drugače spadajo pod osebnostne). Od teh pa sem moral natančneje povedati o načelu zakonitosti v kazenskem pravu, osebnostne pravice in omejitev gibanja.
2. Načelo ustavnosti in zakonitosti.
3. Naštej institucije EU. Potem pa sem moral natančneje opisati evropski parlament.

Vso srečo!
 
1. načelo delitve oblasti
2. vse od predsednika države, kakšne prednosti- pravice imamo če smo državljani EU
3. državni simboli
 
Simpatičen, malo te nasmeji, prav prijeten! :)

USTAVA:
1. Primarna ter sekundarna zakonodaja (našteti, letnice ...);
2. Veje državne oblasti (osnovno vse veje, podrobneje izvršilna, in še podrobneje predsednik republike);
3. Kako si po pomembnosti sledijo akti v državi (Ustava, Zakoni, Podzakonski predpisi ... itd.) ter jih primerjaj s pomembnostjo aktov na področju VI (npr.: Zakon o organizaciji in financiranju, sledi Pravilnik o standardih in normativih, itd.)

Lp in l_googd_luck.gif
 
1. Opredelite Slovenijo po ustavi (demokratična rep., socialna in pravna država). Pol sem pa kr sama začela razlagat, kaj pomenik demokratična, pravna in socialna. Potem me je še vprašal: Kje se socialnost države kaže v mojem poklicnem področju? (sistematični zdravstveni pregledi učencev, cepljenje, zobozdravstvena služba, brezplačno OŠ izobraževanje).

2. Konvencija o otrokovih pravicah: kakšna je njena definicija otroka, kdo in kdaj - približno jo je podpisal? (otrok=človeško bitje staro manj kot 18 let, ki ni polnoletno, tu me je vprašal, če se lahko polnoletnost doseže že prej - DA, če to določi zakon glede na otrokovo zrelost, podpisala jo je Generalna skupščina združenih narodov, novembra 1989)

3. Kakšen je bil postopek vključitve SLO v EU? (po opravljenem referendumu, vstopila je 1.5.2004). Kaj smo Slovenci s tem dobili? Tu sem začela naštevati pravice. Vprašal me je, kaj pa valuta? To pa smo dobili šele 1.1.2007 in NE z vključitvijo v EU
 
1.Kako so razdeljene človekove pravice in svoboščine v ustavi? naštet in za vsak del en primer.
Ko sem omenila volilno pravico, sem jo morala podrobneje razložit in še kaj pomeni, da je enaka(vsak glas enako velja) in kaj pomeni, da je tajna(prostori, kjer izpolnjuješ lističe so zagrajeni).
2. Našteti sem morala evropske institucije in podrobneje opisati SVET EVROPE.omenila sem da članice predsedujejo vsaka 6 mesecev in je bil zelo zadovoljen!
3. delitev oblasti v državi-naštet in naštet kdo spada v vsako, nato opisat vse o vladi, kdo predlaga in kdo imenuje predsednika vlade(predlaga predsednik republike imenuje DZ) in kdo predlaga in imenuje ministre(predsednik vlade predlaga, imenuje DZ) in kakšen je postopek imenovanja ministrov.
In še kaj pomeni nezaupnica vladi(sproti sem omenila še interpelacijo in zaupnico in je bil zelo zadovoljen).
 
* kako je slo opredeljena v ustavi in kje? potem m ej eše vprašal , kaj pomeni socialna, demokratična...?
*delitev čl. pravi in temeljnih svoboščin v grobem, podrobno opisat svobodo dela ter kam spada pravica do lastnine in dedovanja?
*institucije EU podrobno vse o komisiji'?
 
Fajn gospod :)

1. Načelo delitve oblasti
2. Predsednik republike
3. Konvencija o otrokovih pravicah- pravica do izobrazbe

Tut pomaga, če se ti ustavi :)
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

Temeljne pravice v grobem...naštet
Opiši pravico svoboda gibanja
Državljanstvo EU
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

1. Temeljne pravice v grobem (le našteti tipe), podrobneje našteti politične pravice, nato pa opisati volilno pravico. Tu je treba razložiti pojme spločna v.p., enaka v.p., skupna v.p., tajnost v.p., pasivna in aktivna volilna pravica.

2. Razloži kaj veš o vladi. Podrobneje o sestavi vlade (od imenovanaj DZ, do predsednikovega imenovanja predsednika vlade, nato pa imenovanje ministrov (lista ministrov), potrditev liste v DZ - ne pozabite povedati, da se mora vsak minister predstaviti komisiji...). O vsaki stopnji sem povedala kar sem znala - npr. da lahko predsednik razpusti DZ, če ne izglasujejo predsednika....

3. Vse o vstopu Slovenije v EU. Povedala sem kdaj smo se vključili, da smo sklenili pogodbo, 3 leta kasneje valuto, ter navezala na pravice, ki smo jih ob podpisu pogodbe dobili (prosto gibanje po EU ..., vendar je dejal da so pravice posledica vstopa. Zanimalo ga je, kaj smo dobili direktno s podpisom --> pravico sodelovanja pri inštitucijah (poslance v parlamentu, komisarje v komisiji ...).
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

1. Kako je opredeljena Slovenija v ustavi? Kaj pomeni, da je pravna država? Hirarhija pravnih aktov.
2. Interpelacija, zaupnica in nezaupnica.
3. Otrokove pravice - enakopravnost, nediskriminacija otrok. Nekaj takšnega
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

1. Načelo delitve oblasti
2. Predsednik republike
3. Otrokove pravice- enakopravnost
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

Vprašanja:

- poslanska imuniteta,
- politične pravice (podrobneje volilna pravica),
- našteti institucije EU, podrobneje opisati Evropski parlament.

Prijeten gospod. Najprej sem imela v komisiji gospoda Koširja, nato pa so mi dodelili gospoda Kogoja.

Strah je odveč.
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

Vprašanja:

- naštet pravice v ustavi v grobem, kako se delijo (svoboda gibanja - omejitve)
- sprememba ustave, postopek za spremembo ustave
- evropske institucije za naštet

Fajn gospod, te usmreja in ti pomaga...kr brez strahu
 
Odg: Izpraševalec: KOGOJ

1. Naštejte sklope človekovih pravic (temeljne, osebnostne, politične … ). Naštejte nekaj osebnostnih in povejte kaj o svobodi gibanja (kaj je in kdaj je lahko omejena – 4 primeri: širjenje bolezni, potek kazenskega postopka …).
2. Povejte kaj o Državnem svetu (sestava in pristojnosti).
3. Katera je glavna razlika med Svetom Evropske unije in Evropskim svetom (prvi je zakonodajno telo, drugi pa politično telo).

Lp, Mateja
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.175
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
852
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
707

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu