KLUN - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KLUN - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Odg: Izpraševalec: KLUN

1. Kaj je EU? Na katerem zgodovinskem dejstvu je nastala? Druga svetovna vojna. Na kakšnih temeljih deluje? Tu sem omenila ustanovitvene pogodbe. Katere institucije jo predstavljajo? Katera je najvažnejša? Evropski svet. Kdo sestavlja Evropski svet? Voditelji držav oz. predsedniki vlad. Kdo vodi Evropski svet? Predsednik. Kako je sestavljen Evropski parlament? Sestavljajo ga poslanci. Kateri jeziki so uradni v EU? Sem rekla, jeziki držav članic. Je omenil, da ravno ne, ker recimo katalonščina je jezik Španije, a ni uradni jezik EU. Sem rekla, uradni jeziki držav članic in je bilo ok.
2. Volilna pravica (kdo, pasivna, aktivna pravica, splošna, enaka). Kje vse volimo? Lokalne, državnozborske, predsedniške volitve. Koga izvolimo? Župane, poslance, predsednika. Koga še poleg župana na lokalnih? Svetnike. Kaj nam zagotavlja volilno pravico? Ustava.
3. Kaj pomeni, da smo enaki pred zakonom? Želel je slišati, da ne sme prihajati do neenakosti na podlagi socialnega stanja, spola, vere, moralne, politične opredelitve, izobrazbe, rasne pripadnosti ..., ker sicer govorimo o diskriminaciji (to je dodal sam). Primer diskriminacije v šoli in primer pozitivne diskriminacije v šoli.

Prijazen gospod, če je potrebno, pomaga s podvprašanji in te usmeri k temu, kar želi slišati.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Izpraševalec: KLUN

1. Kje v Ustavi so opisane človekove pravice? (v Normativnem delu - 2. poglavje). Zakaj so zapisane tako na začetku Ustave? (zaradi njihove pomembnosti). Opiši človekove pravice (enakopravnost ne glede na raso, spol, vero itd.). Opiši nekaj osebnih pravic. Ali se lahko kdaj omejijo? (vojno stanje). Katere se ne morejo omejiti?
2. Katero pravico imamo samo državljani Slovenije? (volilno pravico). Opiši jo - kaj je aktivna in kaj pasivna pravica. Kakšne volitve poznaš? Koga vse volimo (na državni ravni predsednika, na lokalni župana in svetnike, na evropski pa poslance v Evropski parlament).
3. Zakonodajna veja oblasti - sestava, kaj v okviru te oblasti počneta DZ in DS (sprejemata zakone). Opiši sestavo DZ.

Zelo prijazen gospod, ki te hitro prekine, če ugotovi, da obvladaš. Če se ti zatakne, te usmerja s podvprašanji in ti pomaga.
 
katera poglavja so v ustavi(sem jih naštela ene par..ni blo treba vseh)
preambula in kdo je sprejel ustavo(hotel je slišat skupščina republike Slovenije, ker takrat še ni blo DZ)
verske skupnosti in država

Zelo prijazen gospod, ki išče znanje!
 
1. Ustava (kdaj je bila sprejeta, kako je sestavljena, našteti vseh 10. poglavij)
2. EU (zakaj se je ustanovila, organi EU)
3. Predsednik države (kdo lahko postane, kako, kakšne so njegove funkcije)
 
1. Delitev ustave na dva dela (preambula in normativni del); naštej poglavja v ustavi; kdo in kdaj je sprejel ustavo?
2. Predsednik države.
3. Načelo enakosti; negativna in pozitivna diskriminacija.
 
- Narodne manjšine v Sloveniji: katere so? (madžarska in italijanska) Kakšne politične in osebne pravice imajo?(imajo svojega predstavnika v DZ, imajo pravico do uporabe svojega jezika, pisave, narodnih simbolov, do vzgoje in izobraževanja v svojem jeziku, do ustanavljanja organizacij za ohranjanje narodne identitete itd.) Kje (geografsko) se nahajajo?
- Osebne pravice: za koga veljajo? v katerem poglavju ustave jih najdemo?(v 2.) Zakaj že v 2. poglavju?(zaradi pomembnosti) Naštej nekaj pravic, ki se ti zdijo najpomembnejše. (nedotakljivost človekovega življenja, prepoved mučenja, svoboda gibanja) Se lahko katera izmed teh omeji/razveljavi? (Da, svoboda gibanja - v izrednem ali vojnem stanju)
- volilna pravica? (pasivna, aktivna, splošna, enaka) Koga volimo? (na državni ravni predsednika RS, poslance v DZ, na lokalni ravni župana in svetnike, na evropski ravni poslance v Evropski parlament)
 
1. Kje bi našli zapisane človekove pravice? (Ustava, Konvencija) Kaj pomenijo človekove pravice? Izberite si 3 človekove pravice, jih naštejte in obrazložite.
3. Kakšna država je Slovenija (demokratična - demos (ljudstvo) - vlada ljudstvo, socialna, pravna - kaj vse to pomeni)?
3. Kaj so volitve? Koga volimo (na evropski, državni, lokalni ravni)? Zakaj volimo?

Gospod Klun je sicer zelo resen, vprašanja postavlja na malce nenavaden način ampak poskuša s tem tudi pomagati.

Učiteljica RP
 
G. Klun je izredno prijazen. Vsem, ki smo bili na vrsti ta dan, je postavljal osnovna, izredno enostavna vprašanja. :)

1. Kako je Republika Slovenija opredeljena v splošnem delu ustave?
(kot demokratična republika, pravna in socialna država)

Kaj to pomeni?
Demokratična: da ima oblast ljudstvo
Pravna: da pravice ljudstva ščitijo zakoni, nad katerimi je zagotovljen nadzor
Socialna: da država poskrbi za najšibkejše državljane, prispeva za zdravstvo, šolstvo, brezposelne...


2. O čem govori drugo poglavje ustave? O človekovih pravicah.
Zakaj so zapisane že v 2. poglavju? Zaradi svoje pomembnosti.

Naštej 3 pravice, ki se ti zdijo pomembne? Jaz sem začela naštevat osebnostne pravice in svoboščine

Katere od teh se lahko omejijo (pravica svobodne gibanja) in v
katerem primeru? (v primeru vojne in izrednega stanja)

Katere od teh se ne morejo omejiti? Nedotakljivost čl. življenja...

Kje so zapisane otrokove pravice (v konvenciji), kdo jih je prvi sprejel (Generalna skupščina Združenih narodov) in zakaj so napisane posebej? (Sem rekla, da zato, ker so otroci še posebej ranljivi in je bilo o.k.)


3. So kje v ustavi zapisane pravice manjšin? Da, pravice ita. in madž. narodne skupnosti.

Kakšne pravice imajo? Dva predstavnika v DZ, ohranjanje kulture, narodnih simbolov, tv oddaj, na območju kjer živijo je učni jezik ita. oz. madž. itd.

Kje živijo te manjšine? Ljutomer in Koper.

Kako pa je z romi? Imajo tudi posebne pravice, vendar pa so opredeljene z zakonom in ne z ustavo.
 
Na čem temelji ustava? Kako je sestavljena? Kdo lahko spremeni ustavo?

Predsednik republike (naloge, mandat, pogoji - kdo lahko postane, kako ga volimo)?

Koga še volimo na volitvah? Kaj pomeni splošna volilna pravica, komu pripada?
 
1. Delitev oblasti (našteti, kdo kam spada, kaj to pomeni/namen take delitve)
2. Avtohtone narodne skupnosti pri nas (povedati kje so, občine, njihove pravice, ali imamo še kakšno drugo skupnost in ali je tudi predstavnik v parlamentu (Romi).
3. Ustava (kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, našteti poglavja Ustave, kdo lahko spremeni ustavo)
 
1.kaj piše v ustavi o splošnih določbah (sem rekla da je parlamentarna, demokratična, socialna in pravna država) je rekel naj še malo razložim

2. Predsednik države in funkcije - res malo povem in me že prekine

3. EU kaj je to in naštej par inštitucij. (povem da je združenje članic in da imamo Svet EU, evropski svet, evropsko komisijo in evropski parlament) pa še reče naj povem za vsako kaj izvaja ampak res na kratko

Zelo resen,umirjen in prijazen gospod! Hoče da razumemo in ne da si napiflan. Hvala vsem za vprašanja,ker točno to sprašuje :)
 
1. Nacelo enakosti, pozitivna in negativna diskriminacija v soli
2. Delitev oblasti pri nas
3. Narodne manjsine pri nas
 
Pozdravljeni! Evo danes naredila :) Zelo prijazen gospod, pomaga in postavlja poduprašanja.
1. Enakost pred zakon (meni je rekel da bi jih morala vedeti vsaj 10, tko da naučte se jih! rasa,vera, ekonomski,socialni položaj,...)
2. pozitivna in negativna diskriminacija
3. vlada, naloge (zakoni, ustava, proračun!), komu je odgovorna
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.249
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
904
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.092
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.276
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
716
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
743
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.119

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu