KLOPČIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KLOPČIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Datum zagovora: 29. 5. 2014

1. Državni zbor (vse, kar veš). Kdo lahko vloži predlog zakona ali njegove spremembe? Kdo pa po vašem mnenju dejansko v praksi največkrat vloži predlog zakona?

2. V katerih institucijah EU je zastopana Slovenija? Naštej institucije. Opiši Evropski svet.

3. Svoboda gibanja. Ali jo lahko omejimo? Kdaj?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Delitev oblasti v RS. Podrobneje sodna veja oblasti.
2. Kako se uresničuje evropska zakonodaja v Sloveniji? (Vpliv sekundarne zakonodaje.)
3. Domneva nedolžnosti.

Gospa Klopčič je zelo prijazna, usmerja, spodbuja ...
 
Moja vprašanja 29. 5. 2014:

1. Na kakšen način lahko državljani sodelujejo pri sprejemanju zakonov? (nekaj v tem smislu, ne spomnim se točno vprašanja)

2. Naštet evropske institucije in za vsako povedat, kako funcijo opravlja, podrobneje Evropska komisija.

3. Svoboda izražanja in kako je ta pravica omejena.
 
Strokovni izpit sem opravljala za pomočnico vzgojiteljice.
- Kdo vlada ljudstvu in na kakšen način;
- Državni zbor (kako je sestavljen, za koliko časa, naloge, koga izvoli oz. imenuje);
- varuh človekovih pravic (kakšno vlogo ima, komu odgovarja).
 
1. Vse o Evropski komisiji.
2. Kdo ima oblast v RS in kakšno? (Ljudstvo, opišeš posredno in neposredno)
3. Državni zbor.
4. Pravica do izobraževanja
 
Izpit sem opravljala danes, 7. 10. 2014
Vprašanja:

1. Kako lahko mi vplivamo na demokracijo (neposredno in posredno), ali lahko sodelujemo tudi pri zakonih in sprejetju ustave; volilna pravica.
2. Vse o DZ-ju.
3. Pravica do nediskriminacije.

Izpit: 7. 10. 2014.
 
1. skladnost zakonov med Slovenijo in Unijo (so povezani, nekateri evropski imajo primat nad slovenskimi...vprašanje malo zavede, ampak govoriti moraš o primarni in sekundarni zakonodaji).
2.povezava med DZ in vlado (kdo je komu odgovoren, v čem se povezujeta).
3. pravica do izražanja
 
- Državna ureditev (sodna, izvršilna, zakonodajna)

- Koga volimo na volitvah? Kako volimo? Opiši mandat izvoljenih?

- Nekaj o pravicah (naštet si moral kakšne poznamo in opisat eno)
 
Super izpraševalka, zelo hitro je vse potekalo.

- Kaj je to ustava, poglavja v ustavi...
- Naštej nekaj človekovh pravic...
- pravica do svobodnega gibanja, kdaj je omejena
- kdo ti lahko vzame prostost
- naštej institucije EU, izberi si eno jo opiši

srečno!
 
1. Kako je Slovenija opredeljena v ustavi in kaj pomeni, da je pravna država?
2. Naštej institucije EU. Kaj počnejo skupaj Svet EU, Evropski parlament in Evropska komisija? Kdo jih nadzira? Kakšen organ je komisija?
3. Kaj je domneva nedolžnosti? Kaj pomeni, da je sodba pravnomočna?
 
1. Volivna pravica, koga volimo na volitvah, oblasti( zakonodajna, sodna, izvršilna).
2. Inštitucije Eu( naloge evropske komisije ter evropski svet opiši. )
3. Sodstvo - da ga DZ voli na predlog sodnega sveta
Gospa je prijazna, pomaga z podvprašanji.
 
-Razlika med posrednimi in neposrednimi volitvami in koga lahko vse volimo?
(Neposredna:referendum, odlocamo ali smo za ali proti nekemu zakonu, posredna: volimo osebe.
volimo poslance v dz, e-parlament in volimo predsednika drzave)

-pravica do svobode gibanja in kdaj se omeji?
(Vsak ima pravico do gibanja. Omeji se v primeru nalezljive bolezni, za obrambo drzave.)

-Kako se e- zakonodaja kazzakonodaja.Kako?
(Primarna, sekundarna zakonodaja. Opises malo)
 
1. Odnos med parlamentom in vlado.
2. Evropska komisija (med drugim tudi: kakšne ukrepe lahko izda? Denarno kazen za državo članico).
3. Deklaracija o otrokovih pravicah.

Če se ti kaj zalomi ali se česa ne spomniš, pomaga.

Srečno!
 
1. Na kakšen način lahko kot državljani sodelujemo pri odločanju? (peticija, referndum, volitve)
2. Varstvo osebnih podatkov? (dovoljenje, prikrita identiteta)
3. Delitev zakonodaje EU? Katere EU institucije so zakonodajne? (EU parlament, svet EU) Kdo nadzoruje izvrševanje predpisov EU v SLO?

P.S.: Zelo prijazna gospodična, pomaga s podvprašanji in ti da čas za premislek.
 
1. Vse o DZ.
2. Katera institucija nadzoruje pravilno izvajanje predpisov članic in institucij? Kakšne ukrepe lahko izda?
3. Konvencija o otrokovih pravicah.
 
Kaj pomeni pravica do svobodnega izražanja?

Kako lahko v Sloveniji sodeluješ pri odločanju? Volitve, referendum, peticije.

Kdo lahko v Sloveniji predlaga sprejem zakona? Kdaj je zakon sprejet in kdaj začne veljati? Razglasi ga predsednik republike.

Kateri so organi EU? Ali imamo Slovenci v vseh svoje predstavnike? Ne. V katerih jih imamo? Kateri od teh organov sodelujejo pri sprejemanju zakonodaje in kateri jo lahko predlagajo? Katere so še druge pristojnosti Sveta EU?
 
Kakšno moč imamo državljani? (Volitve, peticije, predlog zakona, predlog za spremembo ustave)
Človekove pravice, kje so zapisane, na koga se lahko obrnemo v primeru kršitve? (Tudi o Evr. sodišču za človekove pravice)
EU: sekundarno zakonodaja, kdo nadzoruje izvrševanje uredb, kakšen so kazni?
 
1. Razložiti pojem pravna država + podrobneje sodišča (ustavno sodišče)

2. Razložiti pristojnosti Evropske komisije; ter pojasniti primarno in sekundarno zakonodajo

3. Opisati pravico do izobraževanja
 
Nazadnje urejeno:
1. Volilna pravica. Koga volimo.
2. Pravica do izobrazevanja.
3. Nekaj v zvezi s podzakonskimi predpisi, kako jim recemo? Pravilniki!

Malo se ji ni dalo vec, ker sem bila koncu, ampak se je vseeno parkrat nasmehnila :) srecno vsem!
 
Pozdrav!
Včeraj uspešno opravila strokovni izpit. Izpraševalka je bila gospa Urška Klopčič. Zelo prijazna in korektna gospa. Če ne gre, pomaga s podvprašanji. Ne išče neznanja.
Moja vprašanja:
1. Kakšna je država Slovenija. Povedati sem morala vse kar vem.
2. Institucije EU. Podrobneje sem opisati Evropsko komisijo. Ali imamo v vseh E institucijah predstavnike? (DA...nekaj sem jih naštela).
3. Kako lahko vplivamo na spremembo zakonov in kdo.

Je pa vse potekalo v obliki pogovora.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.074
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu