KLOPČIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KLOPČIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Kdo predstavlja izvršilno vejo oblasti?
2. Opiši vlado ali predsednika.
3. Zakonodaja EU (samo našteti je bilo treba: primarna (ustanovitvene pogodbe - brez imen) in sekundarna zakonodaja (uredbe, direktive ...)

- izvršilna oblast
- predsednik podrobno
- človekove pravice, ki se jih ne da omejiti

delitev oblasti v Slo
varovanje človekovih pravic v Slo in kam se lahko pritožiš
institucije EU

1. Kako je v ustavi opredeljena Slovenija (demokratična republika, pravna in socialna država - vse tri na kratko opisati)
2. Zakonodaja v EU (primarna zakonodaja - razložiti in našteti nekaj pogodb; sekundarna zakonodaja - razložiti in katera so zakonodajne institucije v EU + opisati vsako s tega vidika, razlika med uredbo in direktivo)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Evropske institucije in katere so potrebne za zakonodajni postopek?
2. Kaj pomeni, da je država pravna?
3. Nekaj o sekundarni zakonodaji!
 
Zelo prijazna mlada gospa, ki ne vrta, če vidi da nekaj ne znaš, ampak pa jo bolj zanima razumevanje kandidata, kar se ustave tiče.
Evropska komisija, kakšne so njene pristojnosti, koga nadzira.
Delitev oblasti pri nas in kdo predstavlja izvršilno oblast in kdo jo nadzira.
Pravica do izobraževanja.
 
Res prijazna gospa, pomaga s podvprašanji, primeri,...

1. Kako je Slovenija opredeljena v splošnih odločbah ustave? (demokratična, pravna, parlamentarna, socialna republika)
2. Kje vse je zastopana Slovenija v EU? (našteti sem morala vse glavne institucije EU)
3. Kaj pomeni človekava pravica do svodobe izražanja, kako je omejena?
 
1.
* delitev državne oblasti
* kdo ima oblast (ljudstvo)
* kako volimo neposredno in posredno (neposredno = preds. RS in poslance v DZ; posredno = ker lahko podamo
predlog za sprejem zakona, spremembo ustave ali razpis referenduma)
* kakšna je SLO država (pravna, socialna...)

2. Katere pravice smo dobili z vstopom v EU

3.
* svoboda izražanja
* kdaj je omejena (žalitev)
* kako se ukrepa? (sodišča)
 
1. Delitev oblasti v Sloveniji

2. Komisija, parlament, evropski svet - EU

3. Sekundarna zakonodaja - EU.
 
Tole so moja vprašanja; 30.5.2011

1.Katera je prva temeljna pravica v ustavi - opiši!
2.Kakšna je razlika med temeljnimi in socialnimi pravicami, naštet oboje!(Temeljne so za vse ljudi na slovenskem območju, socialne pa samo za državljane Slovenije)
3. Kako je zastopana Slovenija v EU in s katerimi pogodbami (direktive, uredbe, odločbe in mnenja-priporočila)!

Je bila ful prijazna in je tudi pomagala.

Vso srečo!!
 
razlika med referendumom in volitvami
institucije eu, katera ima zaokonodajno, katera izvršilno funkcijo
varuh človekovih pravic
 
Vprašanja 2.6.2011 (ga. Urška Klopčič)

Predšolska vzgoja...

1. Veje oblasti v Slo (kdo ima oblast, koga volimo na volitvah, kdo je na vrhu posamezne veje oblasti)
2. Pravni viri EU (kdo sprejema zakone-svet EU in E parlament; kdo zagotavlja izvajanje zakonov-E komisija)
Nič o človekovih pravicah... Ali pa se ne spomnim :)
 
Vprašanja:
1. Predsednik - kaj veš o njem
2. Hierarhija listin (ustava, zakoni), povezava z evropskimi listinami
3. Omejevanje pravic, kdaj se jih lahko omeji in katerih se ne sme omejiti (naštej dve)
 
Moja današnja vprašanja:
1. Vlada: kdo jo sestavlja, kdo voli predsednika, kdo ministre, s kolikšno večino?
2. Kdo predlaga zakone?
3. Kdo izvaja zakonodajo v EU? (Eu. Komisija) Zakonodaja EU - opiši, naštej vire (uredba, direktiva). Kateri viri zakonodaje EU zavezujejo Slovenijo? Na kakšen način nas zavezujejo direktive? (samo glede cilja...)
 
Končno sem našla čas, da napišem vprašanja, ki sem jih imela na strokovnem izpitu 13. 2. 2012 in tako pomagam tistim, ki ga morate še opraviti.

1. Načelo delitve oblasti, zakaj je pomembno in kateri organi spadajo kam
2. pravica do svobode govora, kako je omejena in pravica do svobode vesti
3. naštet evropske institucije in organe ter kakšno funkcijo ima vsaka, kdo sestavlja Evropski svet

Veliko je vmesnih podvprašanj in ti s tem pomaga, da se spomniš, kar si pozabil povedati in lahko še dodatno obrazložiš. Jaz sem veliko s svojimi besedami povedala in pokazala, da stvar tudi razumem, ne samo znam na pamet.
 
Odg: Izpraševalec: KLOPČIČ

ustava: veje oblasti in v kakem razmerju so si med sabo (ne me vprašat kako, ker nisem slišala odgovora, ki mi ga je povedala..sem ji vse na primerih povedala, ampak končnega odgovora pa nisem vedela)...
sodstvo
evropska zakonodaja
vso srečo :) meni je uspelo ;)
 
Odg: Izpraševalec: KLOPČIČ

Danes sem imela zagovor.
Zelo resna gospa, občutek mi je dala, da je že vsega naveličana. Če nekaj ne znaš, ne vrta naprej.
Vprašanja:
Naštej evropske institucije!
Opiši Evropski svet, kdo od naših politikih zaseda na sejah ES?
Kaj je poslanska imuniteta?
Pravica do izobraževanja.
 
Odg: Izpraševalec: KLOPČIČ

ustava: urška klopčič

1. veje oblasti
2. sodna oblast ( vrste sodišč, kam bi se pritožila v primeru kršenja človekovih pravic- ustavno sodišče...evropsko sodišče za človekove pravice, za kaj bi se pritožila na upravno sodišče)
3. kako izvolimo predsednika vlade, države.
4. svoboda gibanja

odgovori so bili kratki, zato je bilo tudi več podvprašanj.
 
Odg: Izpraševalec: KLOPČIČ

Vprašanja (ki so se kar navezovala eno k drugemu):
1. USTAVA - kaj sploh je to
2.KAJ NAJDEMO V NJEJ - hotela je normativni del
3. DRŽAVNA UREDITEV - ko sem povedala sodišča, je želela vedeti kam pa spada Ustavno sodišče, za kaj se zavzema (člo. pravice)
4. KONVENCIJA - sem samo povedala, za koga so, glavni cilj, pravica in načelo.

In to je bilo to!
 
Odg: Izpraševalec: KLOPČIČ

Ustava-kaj to je(kaj najdemo v njej-prambulo,normativni del)
kaj najdemo v normativnem delu(našteješ po poglavjih, ki so opredeljena v katalogu znanj od splošnega do tega kaj je potrebno, da spremenimo ustavo)
ustavnost, zakonitost
institucije EU(za našteti, kje ima Slovenija svoje predstavnike-odg. v vseh institucijah)

prijazna, ne zadrži se dolgo pri enem vprašanju, če vidi da znaš dobiš hitro še drugo vprašanje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.074
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu