KEJŽAR - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KEJŽAR - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

(glejte naslednje prispevke)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa Katarina Kejžar je prijetna, korektna, pomaga s podvprašanji ... Počaka da se zbereš, skratka pomaga in išče znanje. ;)

Najprej me je vprašala, če vedno govorim tako potiho. (Seveda da ne, tam me je bilo strah ....)
1. Glasovne prvine slovenskega jezika?
2. Glede na to, da sem matematik mi je postavila vprašanje, kakšne števnike poznamo in kako jih pišemo.
3. Velika začetnica pri praznikih.

Na koncu mi je še pohvalila priprave, da so zelo urejene. :)
 
- glasovi (koliko, zakaj, delitev, kateri, posebnosti primorskega govora (sem Primorka) - izgovor polglasnika npr. Koper, široki glasovi ...;
- sklanjaj svoje ime (katera sklanjatev - neglasovna končnica, 3. ž, zakaj, ostale ženske sklanjatve, gl. značilnost - končnica v rod. ed., primere pri obeh, zakaj učimo sklanjatvene vzorce - si jih pogledamo, kadar smo v dvomih, razen posebnosti);
- sporazumevalna načela (naštet, na kratko opisat).

Zelo prijazna.
 
- Neverbalna komunikacija (mimika in gestika)
- Števniki (glavni in vrstni, razlika, kako jih zapisujemo)
- Naštela mi je par besed iz mojih priprav (tujke, ki sem jih zamenjala s primernejšimi - reagirati-odzvati se)
 
Vprašanja:
1. Jezikovni priročniki, natančneje SSKJ in pravopis
2. Predlogi, kdaj s/z
3. Glasovi in črke v slovenskem jeziku
 
1. Vse o končnem ločilu-pika (neskaldenjska raba -- presledek med številkami v datumu, npr. 22._ 11._ 2011),
2. napake iz priprav sem morala popraviti in utemeljiti (stičnost treh pik, valentinovo-z malo!),
3. naštej in opiši zate najpomembnejša mejnika SKJ.

Čisto vse je izhajalo iz priprave, zato vam svetujem, da dobro pregledate morebitne napake.
 
SLOVENSKI JEZIK: Katarina Kejžar
(vprašanja prilagodi vaši smeri, jaz sem likovna pedagoginja, zato sem tudi pričakovala vprašanja o barvah, umetniških delih, ...)

1. Pisanje skupaj/narazen – barve (kdaj se pišejo skupaj, kdaj narazen, kdaj z vezajem – konkretni primeri).

2. Katere priročnike poznaš?
Razlika med SSKJ in slovnico?

3. Stvarna lastna imena (kako se pišejo umetniška dela, razstave, …).
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

1. Neverbalna komunikacija... sm se malo štrikala in sm potem kar po primerih govorila pa je blo OK
2. Končna ločila - naštej, kje uporabljamo piko, stičnost treh pik...
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

1. glasovne prvine al neki tazga :) (intonacija, glasnost,hitrost,...)
2. razlika med naglasom in poudarkom, kako naglasim svoje ime in priimek
3. kako v vrtcu otroku razložiš nek pojem....z njeno pomočjo sem prišla do pravilnega odgovora, da poveš definicijo (kako je definicija sestavljena)
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Skloni in sklanjatve
Glasovi in črke
Končna ločila (naštet, v čem se tri pike razlikujejo od ostalih 3h ločil - je nestično ločilo)

Prijazna, išče znanje.
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

SLOVENŠČINA:
-zvočne+vidne prvine govora pri mojem govoru
-sklanjatve+ sklanjati eno besedo
-velika začetnica: naštevala je besede, kraje..povedati sem morala kaj se piše z veliko in kaj z malo začetnico

Prijazna gospa.
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Prijazna gospa Katarina Kejžar je žele vedeti:

SLOVENŠČINA:
- socialne zvrsti jezika (katerih je največ v telovadnici; pri tem je mislia na ŽARGON: banana, trica ...)
- števniki (glavni, vrstilni, ločiln ... Kako jih pišemo?)
- brižinski spomeniki
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Gospa se mi je zdela zelo nedostopna vendar mi je na koncu pri zadnjem vprasanju pogledala skozi prste in mi dala se dodatno vprasanje pa tudi tega nise znala v celoti pa sem vseeno naredila. Verjetno ker sem prvedva znala

1. neverbalna komunikacija
2. socialne zvrsti jezika, ko sem vse naštela me je vprašala kaj je žargon
3. Primož Trubar - zakaj je pomemben...nisem vedela da je knjigo napisal na nemškem ozemlju v gotici..pa poj je zato zacela zakaj je bil tam...seprau protestant in zakaj so ga izgnal
4. dodatno vprasanje o brizinskih spomenikih - na cem so napisani, kje jih hranijo, zakaj so pomembni
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Vse o krajšavi besed (npr., t. m. ipd. ), kako jih zapisujemo, po kakšnih pravilih
Sklanjanje besede
Velika začetnica (govorila je primere, morala sem povedati, ali je z veliko ali z malo)
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Meni se je zdela totalno nedostopna gospa, ves čas je tipkala po svojem iPadu, ampak se nisem pustila zmesti in jo gledala naravnost v oči :D

1. Sleng (ali ga govorijo tudi starejši - povedala sem ji, da ja, ampak je smešno in neprimerno slišati angleške popačenke, ki jih naredijo otroci, iz ust starejših. Se je nasmejala in rekla, da takega komentarja pa še ni slišala). Vprašala me je tudi, ali sem v literaturi kje zaznala pojav slenga ter kakšno imam mnenje o tem (sem rekla, da sem zaznala in da menim, da s tem želijo pisatelji približati branje otrokom, vendar se mi zdi vprašljiva kvaliteta literature in da menim, da kdor ne želi brati, ne bo bral zato, ker je v zgodbi sleng).
2. Načela sporazumevanja v razredu - tega nisem razumela (želela je slišati nekaj o tem, kakšna vprašanja postavljamo učencev itd., ampak se nisva dolgo ustavljali pri vprašanju, ker je videla, da sem se zmedla).
3. Velika in mala začetnica (govorila je primere, jaz pa sem ji govorila, ali je napisano z veliko ali z malo).
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Prijazna! Včasih zastavi tako vprašanje, da ne veš kaj bi moral odgovoriti :)

Vprašanja in odgovori:

1. Števniki
- kateri so (glavni - Koliko? eden, dva…; vrstilni - Kateri? prvi, drugi…)
- kako jih zapišemo (1, 1. – s stično piko)
- kako jih zapišemo z besedo npr. 8510 (osem tisoč petsto deset, osemtisočpetstodeseti – vrstilni se pišejo skupaj!)
- kje, pri katerem glasu je največja težava – osemsto devetdeset (glas td)

2. Napaka, ki sem se jo zavedala in sem jo naredila med ustnim preverjanjem (»Kaj ste me vprašal?«)
- kaj je pri tem tvorjenju narobe (uporabiti bi morala vikanje – »Kaj ste me vprašali?«)
- Kakšna napaka se še velikokrat pojavi? (»Kaj ste me vprašala?«)

3. Socialne zvrsti
- katere so (knjižne – zborni, pogovorni; neknjižne – pokrajinsko pogovorni, narečja, sleng, žargon, argo)
- katere uporabljaš pri pouku (knjižni pogovorni)
- kdaj pa knjižno zborno podzvrst (pri javnih nastopih, kjer je besedilo vnaprej pripravljeno – branje predlogov)

4. Sklanjaj besedo otroci v mn.
(otroci – otrok – otrokom – otroke – o otrocih – z otroki) – posebnost pri orodniku!

5. Svoje ime in priimek, vključi v pohvalo…
- pohvalo poklanjamo ... (Špeli Ravnik)
- kaj pa v primeru, da bi bil Andrej Ravnik (Andreju Ravniku)
- povej pravilo (moška imena sklanjamo skupaj s priimkom!)


p.s. Matematiki naučite se števnike - to si pri njen skor gotovo vprašan! :)

Srečno!
 
Odg: Izpraševalec: KEJŽAR

Prijazna gospa, ki posluša kako odgovarjate pri drugih delih.
Kako razložiti pomen besede (Tu nevem kaj je želela od mene, ampak je to zelo pomembno pri definiranju pojmov)
Števniki(vse)
Velika začetnica: slovenska zastava, Zidani most, Kranjska Gora, Novo mesto in še neki nemško

Srečno!
 
Izredno prijazna gospa, ki ne vrta išče znanje, če pa se ti slučajno zatakne, pomaga :) + daje vprašanje tvoje stroke, v mojem primeru - glasbena šola.

1. Neverbalna komunikacija? Sem začela naštevat: 'mimika oz. gestikulacija' pa me je takoj prekinila, da ne smem uporabit 'oziroma', da sta to 2 različna pojma! (seveda sta, samo sem bila malce živčna :)
1.1. Razlika med mimiko (obraz) in gestikulacijo (telo)? :)

2. Velika začetnica.
Kdaj napišemo opera z veliko in kdaj z malo?
Slovenska filharmonija
Tartinijev trg
Kranjska Gora (lastno ime)
Šmarna gora
Kateri kraj bi zapisala z malo? Novo mesto
Katere pripone, ki jih pišemo z malo še poznaš? Mesto, trg, vas, selo

3. Kakšna je vprašalnica za orodnik? Koga ali kaj označuje vprašalnica 's kom' in kaj označuje 's čim' ?
 
1. Končna ločila
2. Načela govora pri pouku (tukaj nisem točno vedela, kaj hoče od mene, ampak sem tako bolj na splošno govorila, kaj je pomembno pri govoru v šoli in je bilo dobro, pa še s podvprašnji me je usmerjala)
3. Napake iz priprave- datum (levo stične pike)

Gospa je zelo prijazna,(y) nasmejana, ti da vedeti, da si na pravi smeri k odgovoru, pomaga s podvprašanji :)

Brez skrbi!!! Srečno :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
586
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.037

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu