Kdo bo lahko izvajal DSP?

Trenutno berete:
Kdo bo lahko izvajal DSP?

Pridružen
12. sep 2017
Prispevki
7
Področje
  1. Osnovna šola
T. i. "nestrokovno delo" in pogoji za izvajanje DSP

Pozdravljeni!

Ravnateljica me je obvestila, da naj bi v naslednjem šolskem letu v osnovnem šolstvu zahtevali 0 % nestrokovnega dela. Kakor mi je bilo razloženo, naj bi v to kvoto "nestrokovnega dela" npr. štele ure dodatne strokovne pomoči, ki jih izvajajo učitelji, ki nimajo specialnopedagoške izobrazbe. Prosim vas, da mi odgovorite, kaj to pomeni zame.

Končala sem študij slovenistike in pedagogike (smer pedagogika) na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Pravilnik o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem programu osnovne šole pravi tako:

1. 6. Učitelj za dodatno strokovno pomoč

Učitelj za dodatno strokovno pomoč pri premagovanju primanjkljajev, ovir oziroma motenj je lahko, kdor je končal:

- univerzitetni študijski program defektologije, pedagogike (smer pedagogika), psihologije, socialne pedagogike ali specialne in rehabilitacijske pedagogike ali

- magistrski študijski program druge stopnje socialna pedagogika, specialna in rehabilitacijska pedagogika, psihologija, pedagogika, inkluzivna pedagogika ali inkluzija v vzgoji in izobraževanju.


Letos približno polovico moje pedagoške obveznosti zajema izvajanje dodatne strokovne pomoči. Na šoli imamo zaposleno tudi specialno pedagoginjo, ki pravi, da bi morali učenci s posebnimi potrebami imeti specialnega pedagoga. Priznam pa, da še nisem videla odločbe o usmeritvi, v kateri bi pisalo, naj dodatno strokovno pomoč izvaja pedagog. Z vsem spoštovanjem do specialnih pedagogov, njihovega dela in kompetenc pa se sprašujem: ali se torej jaz zaradi tega, ker komisija za usmerjanje v odločbo zapiše, naj DSP izvaja specialni pedagog, znajdem v bazenu tistih, ki opravljajo "nestrokovno delo", kljub temu da imam izobrazbo, ki jo zahteva pravilnik?


Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni,
učenci so si med seboj različni, prav tako se delo od učenca do učenca pri urah DSP močno razlikuje. Njihove posebne potrebe določajo, kako delati z njimi, kaj razvijati pri urah DSP (za premagovanje primanjkljajev) in predvsem kako. (*ni isto, kot učna pomoč v okviru ur DSP)
V pravilniku so (po moji interpretaciji :) ) našteti možni strokovni delavci, ki lahko opravljajo delo učitelja DSP, odločba pa je tista, ki pove, kdo točno naj izvaja DSP za posameznega učenca. Konkretno učenec z močno disleksijo potrebuje specialnega pedagoga, medtem ko je za učenca z vedenjskimi težavami bolj ustrezen socialni pedagog...
V odločbi tako po navadi piše kdo lahko izvaja DSP, komisija pošlje pred izdajo odločbe povpraševanje o kadru na šoli, šola odgovori, ali izpolnjujejo zahteve ... Neuradno, mislim, da lahko šola pove, koga imajo za DSP, in se potem v odločbi to spremeni. Vem, da so primeri, ko so naknadno, pri zamenjavi zaposlenih, ko niso dobili specialnega pedagoga, prosili za spremembo izvajalca DSP.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Potencialna grožnja z napadom na eno od šol je odprla vrsto vprašanj, med drugim tudi, kakšne...
Odgovori
0
Ogledi
53
  • Ne prezri
Predstavljamo vam glasbeno pravljico Kdo najlepše igra?. Avtorica besedila, glasbe in ilustracij...
Odgovori
0
Ogledi
326
  • Članek
Eurydice Slovenija Kdo so izobraževalci odraslih?
Na ACS so letos pripravili kratke promocijske filme o ključnih vlogah izobraževalcev odraslih...
Odgovori
0
Ogledi
181
  • Članek
Mladi imajo še danes možnost nabiranja informacij o nadaljnjem šolanju. Za lažjo odločitev so na...
Odgovori
0
Ogledi
80
  • Članek
Po še nerešenem zapletu ob glasovanju o dopolnilu k zakonu o izvrševanju proračuna bo DZ...
Odgovori
0
Ogledi
269
  • Članek
Vabljeni na srečanje iz serije spletnih dogodkov »Vključi (v)se v Erasmus+. Dogodek bo posvečen...
Odgovori
0
Ogledi
281
  • Članek
Priročnik o duševnem zdravju, ki ga učitelji te dni razdelujejo učenkam in učencem devetega...
Odgovori
0
Ogledi
320

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu