VIDMAR MANDIČ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
VIDMAR MANDIČ - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Učiteljica RP:
1. Katere jezikovne priročnike uporabljate pri svojem delu? Kakšne so razlike med njimi? Vsebina Slovenskega pravopisa? Razlike med SSKJ in SP.
2. Kaj vse pišemo z veliko začetnico (vse od praznikov, nagrad, premi govor, začetek povedi, lastna imena ... + primeri). Tudi ona je dala nekaj
primerov in sem morala povedati ali je z veliko ali z malo (npr. Slovenec, slovenščina, slovenski, kristjan, Borštnikov prstan, oskar, Prešernov dan ... več
se ne spomnim).
3. Pravila o deljenju besed, potem pa je še sama povedala okoli sedem primerov in sem jih morala pravilno deliti in obrazložiti zakaj tako (npr. podpredsednik, Fischer ...).
 
Učiteljica zgodovine
1. Mejniki Skj: vse od Brizinskih spomenikov do 20.st. Tle je kr vrtala v mene.
2. Glasoslovje, raba predloga s, z, h, k. Dala mi je nekej primerov in sm mogla povedat kateri predlog gre zravn.
3. Pomisljaj, vezaj. Nekaj primerov.

Od vseh treh me je najbolj namučla 😂 amapk je pa zelo zelo vredu, sam deluje mal stroga 😉
 
Področje: predšolska vzgoja-vzgojiteljica
1. Kako delimo imena (lastna in občna) in delitev še naprej (imena bitij, zemljepisna, stvarna) in povsod sem morala dati en primer. Sklanjanje lastnih zemljepisnih naselbinskih sestavljenih imen (Šmarje - Sap) in male/velike začetnice pri zemljepisnih naselbinskih sestavljenih imenih (npr. Rogaška Slatina, Novo mesto).
2. Vrstni pridevnik in pripona -ski, -ški (kdaj je katera, začetnica) in svojilni pridevnik ter pripona -ev, -ov (kdaj je katera).
4. Vidne prvine govora in koliko jih pri svojem delu uporabljam.
5. Velelnik glagolov teči in vreči (teci, vrzi).

Gospa je prijazna, zahteva pa kar podrobne odgovore s podanimi primeri. 🙂
 
  1. kdaj uporabljamo vejico
  2. s/z in k/h
  3. razlika med podpičjem in vejico pri alinejah
  4. katere priročnike uporabljaš pri svojem delu
  5. kako napišemo besedo vzgojno-izobraževalni in zakaj
  6. slika izpisa iz slovarja, želela je vedeti iz katerega slovarja je izpis
 
  1. Socialne zvrsti jezika (opiši neknjižne).
  2. Posebnosti prve ženske sklanjatve. Sklanjaj mati, gospa, breskev.
  3. Na listku sem dobila zapisanih približno 15 besed: povej kateri glas je naglašen (ozek/širok).
 
1. Temeljni mejniki SSKJ.
2. Pravilen zapis prevzetih besed.
3. Predlogi.

Sem geografinja in zgodovinarka. Zelo prijazna gospa, če vidi da znaš, te prekine in postavi naslednje vprašanje.
 
1. Sklanjatve. Sklanjaj in razloži posebnosti: otrok (pri otrocih, z otroki), koš (s košem - ker se konča na š), Marko (Marka). France, Franci, Franc (razlika v podaljševanju osnove s -t, -j).
2. Zemljepisna lastna imena (naštej, kako jih ločimo, posebnosti, razloži na primerih).
3. Nebesedne prvine govora. Nato še slušne. Katere so nebesedne prvine v besedilu?

Prijazna gospa, ki podrobno sprašuje, a tudi pomaga, če se ti malo zaplete.
 
1. glasoslovje - delitev glasov (podroben opis)
2. predlog s/z in k/g
3. izgovorjava in pravilni zapis besed (glasba, enačba..več se ne spomnim)
4. vidne in slušne prvine govora. - in kako jih uporabljam pri svojem delu
5. zahvala
 
Zelo prijazna gospa.. Pomaga, če se zatakne..

1. Zemljepisna lastna imena (delitev in primeri)
2. Socialne zvrsti jezika (delitev, razlike, raba)
3. Primer za 1. moško sklanjatev (primeri)

Dejansko je vse temeljilo na njenih primerih, jaz sem pa samo odgovarjal..

Sem naredil... :) Jeeeeeeej
 
VIDMAR MANDIČ
Področje: glasbena umetnost

1. Deljenje besed (domače, privzete ...)
- primeri besed iz glasbenega področja
- katere besede domačimo? Kako je z glasbenimi izrazi? Npr. andante ...
- pravilo za pisanje besed kot so glasba
- najdi slovenske izraze za besede (npr. kontrast ...)

2. Glasoslovje
- samoglasniki, soglasniki: delitev, kaj spada kam, zakaj (delo glasilk)
- predlog s/z (primeri)

3. Vejica
- popravi napake v pripravi, zakaj (pravilo)
- na listu napisani primeri, povej pravila (naštevanje, pastavek, polstavek, odvisni stavek ...)
 
1. Veznik in pomišljaj (razlika in opis uporabe vsakega posebej)
2. V kakšnem razmerju so lahko med seboj besede (sopomenke, protipomenke, nadpomenke ter nekaj primerov).
3. Kaj so enakozvočnice in enakopisnice (in primer)
4. Kaj je besedna družina (in en primer)
5. Kaj je glagolski naklon, katere poznamo? V velelni naklon postavi glagola peči in postreči.
 
Prijazna gospa, vendar (vsaj pod masko) deluje stroga.
1. Glasoslovje: delitev glasov (vse od samoglasnikov do vseh soglasnikov) in kateri glasovi spadajo pod katero kategorijo.
2. Predlogi s/z; k/h
3. Premene po zvenečnosti (tukaj nisem vedela kaj to je pa mi je razložila, po tepa dajala primere: gozd, glasba, svatba, ... jaz pa sem mogla povedati kako se zapišejo).
4. Jezikovni priročniki. Razlika med slovarjem in pravopisom. Opiši SSKJ (tu sem naštela zgradbo geselseka članka in je bila zadovoljna). Vsebina slovnice. Katero slovnico uporabljamo.
5. uradno vabilo, kako jo napišeš, kam daš kaj, pisanje vas/ vam z veliko ali malo.
Sicer izgleda strogo, ampak ti kar pomaga, daje primere in po tem je zadovoljna s slišanim.... Srečno!
 
1. 1. moška sklanjatev (samo primer),
- sklanjaj otrok (posebnost), Janez Korošec, Franc, Franci in France
2. Socialne zvrsti jezika
3. Velika začetnica za osebna lastna imena - naštej primere. Kako bi napisala h/Haložan in t/Turk, s/Slovenec in kako ne/Neslovenec.

Gospa deluje stroga, vendar daje primere in postavlja podvprašanja.
 
1. Delitev glasov - zakaj je pomembno, da imamo delitev na nezvočnike in zvočnike? (=zaradi rabe predlogov s/z, k/h - obrazložiti, kdaj se kateri uporablja, potem pa mi je dala še nekaj primerov). Kaj so premena po zvenečnosti in primer.
2. Kako delimo besede po pomenu? Ali imamo v slovenskem jeziku več enopomenk ali več večpomenk? Kaj so enakozvočnice in potem nekaj primerov za enakoglasnice in enakopisnice. Kaj je besedna družina in en pimer.
3. Kako delimo lastna imena? Zakaj lahko zapišemo besedo HALOŽAN enkrat z veliko in enkrat z malo začetnico? (=enkrat gre za prebivalca Haloz, drugič pa za ime vina). Ali lahko zapišemo besedo SLOVENKA tudi z malo? (=ja, lahko, ker je slovenka ime rože), kaj pa besedi JURČEK in TUREK? (=turek in jurček sta imeni gob, zato sta lahko zapisani tudi z malo začetnico). Kako pišemo besedo Neslovenec in zakaj z veliko začetnico (=ker s, ki bi bil sicer z veliko začetnico, vpliva na prvo črko n).
 
Gospa je meni osebno delovala izredno prijazna in dostopna (nekateri predhodniki na dan spraševanja so jo sicer opredelili kot strogo - verjetno stvar trenutka)

1. Vidne in glasovne prvine sporočanja (ustnega in pisnega pri vidnih)
2. Prva zenska sklanjatev (primeri, sklanjaj: mati, hči, breskev)
3. Uporaba vejice - dobila njene primere in sem morala pojasniti rabo vejice, enako za "kot" in datum (v vabilu).

Strokovni izpit za poučevanje v SŠ (prof. biol.)
 
Vzgojiteljica
1. Vejica, kje jo pišemo
2. Vrste števnikov, kako pišemo glavne in kako vrstilne števnike. Primer kako bi napisala glavni števnik 101 in kako stoprvi.
3. Domače in prevzete besede. Govorila mi je besedo prevzeto jaz pa sem morala dati domačo besedo (koncentracija - zbranost)
 

Izpraševalka Mandič Vidmar
Področje: svetovalno delo

1. Katere priročnike uporabljam pri svojem delu? (Našteješ vse in je okej.)
Kaj je etimološki slovar?
Kakšna je razlika med SSKJ in pravopisom? In kdaj bi katerega uporabila? (SSKJ ima tudi razlago besed/pomena)

2. Kaj vem o vejici? (Povedala nekaj primerov, če bi jo uporabila ali ne)

3. Kaj vem o glasnikih? In iz tega delitev soglasnikov in katere povedi nam pomagajo za ločitev zvenečih in nezvenečih.

Prijetna in topla gospa. Primeri so precej preprosti, prav tako sama ob vprašanjih tudi že veliko pove - tako da lahko odgovoriš čisto na kratko.
 
1. Prva moška sklanjatev (pravila in posebnosti. Skalnjati sem moral več primerov
2. Jezikovni priročniki in razlike med njimi. Katere jezikovne priročnike uporabljaš pri delu.
3. Raba S/Z ik K/H

Super izpraševalka ;-)
 
Knjižničarka OŠ:

Predlog s/z, k/h.
Socialne zvrsti jezika. Katere uporabljam pri svojem delu.
Katere jezikovne priročnike poznaš, uporabljaš? Razlika med SSKJ in pravopisom.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu