PEM - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PEM - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

1) Našteti institucije EU
2) Državni svet - predstavniki, funkcija, veto
3) Ustava - uvod, sprejetje, plebiscit


Zelo prijazna gospa, ki pomaga. Ne komplicira :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Kdo ima oblast v Sloveniji?

Delitev oblasti (zakonodajna -DZ in DS, slednji ima le svetovalno vlogo, izvrsilna - vlada, predsednik RS, sodna - sodisca).

Nastej sodisca (okrozno, okrajno, visje, vrhovno), kdo voli sodnike (sodni svet, pa tudi povedati, da imajo imuniteto, mandat ...)

Otrokove pravice po Konvenciji.

Lp
Lucija
 
Temeljne človekove pravice, katere vedno veljajo, kdaj se lahko razveljavijo-v primeru izrednega stanja
Sodišča, kdaj je sodba pravnomočna?
Otrokove pravice

Zelo prijazna gospa, zelo pomaga, ne zanimajo je podrobnosti

Lp, Ana
 
1. Delitev oblasti, podrobneje opiši sodstvo (vsa sodišča, kdaj je sodba pravnomočna).
2. Državni zbor, pristojnosti.
3. Otrokove pravice - temeljne.

Prijazna, usmeri, dopolni, če ti kaj zmanjka.
 
Kaj je svoboda vesti? Ali velja tudi v izrednih razmerah? Kje to piše? (tu sem najprej jaz zamešal z ugovorom vesti, nato pa, mislim, da še izpraševalka ...)
Kako se izvoli vlada, kdo jo nadzoruje in kako lahko pade.
Naštej otrokove pravice. Kaj je glavno načelo?

Sicer prijazna, a počutil sem se pod pritiskom, če sem si vzel čas za razmislek preden sem začel odgovarjati (ni izgledala navdušena nad tem, da nisem začel hitro govoriti).
 
Zelo prijazna, vse skupaj je bilo bolj kot pogovor - pomaga in vodi ter pove še kakšno zanimivost.

1. Kako se deli oblast v Sloveniji? Kaj spada v posamezno vejo? Kam spada Ustavno sodišče? (odg.: nikamor)
2. Ustavno sodišče - funkcija.
3. Otrokove pravice iz konvencije (našteti osnovne).
 
11.1.2017

1. Temeljna ustavna listina, kje je zapisana, kdaj je bila sprejeta, kaj je v njej zapisano. Najdete jo na internetu, zapisana je v preambuli.
2. Kje so zapisane človekove pravice, kako veljajo, ali se jih lahko omeji?
3. Našteti institucije EU.
 
1. Naštej tri mejnike RS. Kaj je temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnost in zakaj jo je bilo potrebno sprejeti? Zakaj jo je potrebno sprejeti pred ustavo? Kje v ustavi je omenjena temeljna ustavna listina?
2. Naštej temeljne človekove pravice. V katerem aktu so zapisane? Kaj pomeni enakost pred zakonom? V čem je bistvo domneve nedolžnosti?
3. Naštej institucije EU.
 
Področje: šole za otroke s PP

1. Svoboda gibanja: Kaj veste povedati o svobodi gibanja? V katerih primerih je omejena? (tu sem naštela 3, pa sem preko usmeritev mogla priklicati tudi 4.)
2. Volilna pravica: Ponovno, kaj vem povedati o njej? Ko sem prišla do tega, da jo ima vsak, ki je dopolnil 18, me je vprašala kako je še tudi omejena? (osebe z težjo in težko motnjo v duš. razvoju je nimajo, ti majo tudi podaljšano roditeljsko pravico - tega, žal nisem znala)
3. Evropska zakonodaja: (se mi je rahlo zameglilo), ko se mi je odmeglila, sem začela naštevati: res zelo na splošna: da je primarna in sekundarna, da pod primarno spadajo pogodbe, pod sekundarno pa odločbe, deklaracije ..., pa me je vprašala, kateri dve sekundarni sta najbolj pomembni? ?? nisem vedal:( direktive in ... ne vem a so konvencije. Nadalje ni vrtala - še dobro.
Ustavo sem se veliko učila, tudi evropsko zakonodajo, tik pred vrati sem upala samo, da mi ne pade to vprašanje, pa je. Ma sem nardila. Ufaaa

Toplosrčna, prijetna, dobronamerna, varno se počutiš, ko ji pogledaš v oči in ostalo se zgodi v hipu. Če dobite to gospo, se vam ni česa bati.
 
Izpraševalec Pem:

1. Kako je Slovenija opredeljena v ustavi?
2. Kdo ima oblast v državi? Našteti vse veje oblasti.
3. Otrokove pravice
4. Kako moramo delovati pri uresničevanju otrokovih pravic? V njegovo korist.
 
Izpraševalec Pem:

1. Kako je Slovenija opredeljena v ustavi?
2. Kdo ima oblast v državi? Našteti vse veje oblasti.
3. Otrokove pravice
4. Kako moramo delovati pri uresničevanju otrokovih pravic? V njegovo korist.
 
1. Kako je Slovenija opredeljena v splošnih določbah Ustave?
2. Domneva nedolžnosti.
3. Naštej institucije EU.
 
1. Vprašanje:
Institucije EU, natančneje svet evropske unije. Kateri predstavnik nas v njem zastopa? Kje imamo še predstavnike?

2. Vprašanje:
Človekove pravice, naštej kdaj jih lahko omejimo? Katere so pravice, ki jih ne moremo omejiti?

3. Vprašanje:
Temeljna ustavna listina.

Gospa je zelo OK, zaključi hitro, tudi sama naredi uvod in predstavi malo okoli tvoje teme, da se hitreje znajdeš in že malo namigne.
 
1. opiši državni zbor, sestava, poslovnik, o čem odloča (o zakonih in ustavi --> 2. vprašanje)
2. ustavno sodišče, kdo izbere sodnike, za koliko časa
3. evropska zakonodaja - primarna in sekundarna
 
1. Temeljne in splošne določbe o človekovih pravicah in svoboščinah: Je najprej naredila kratek uvod in potem vprašala, katere so tiste tri določbe, ki potem veljajo za vse pravice (enakost pred zakonom, človekove pravice in temeljne svoboščine se uresničujejo na podlagi ustave, z ustavo določene človekove pravice in temeljne svoboščine je izjemoma dopustno začasno razveljaviti ali omejiti v vojnem in izrednem stanju)
2. Kako delimo oblast? Opiši zakonodajno, podrobneje državni zbor (kaj so njegove naloge)
3. Našteti institucije EU (Ko sem jih naštela 5, me je kar ustavila in mi ni bilo treba naprej naštevati.

Zelo prijazna gospa, ne gre v podrobnosti :)
 
Razredni pouk

1. Veje oblasti v Sloveniji (kdo je v kateri).
2. Otrokove pravice.
3. Domneva nedolznosti (kdaj je sodba pravnomocna).

Rees prijazna in nasmejana gospa! :)
 
Učitelj športa

1. Kakšna je Slovenija določena v Ustavi?
2. Pravica do pravnega sredstva
3. Naštej EU institucije - pri 5. me je prekinila in nisem rabil več.

Z gospo sem opravili v minuti ali dveh. Zelo osnovna vprašanja in ne vrta. Zelo prijetna gospa za začetek strokovnega izpita, da izgubiš tremo :)
 
Učiteljica RP:
1. Kako je Slovenija opredeljena v splošnih določbah Ustave?
2. Otrokove pravice.
3. Kako delimo oblast? Kdo izvaja katero?
4. Kdo predlaga zakone?

Z gospo sva končali v 3 minutah, verjetno še prej ... pri naštevanju me je kar prekinila in šla na drugo vprašanje.
 
Učiteljica zgodovine

1. Kaj je preambola in kaj je v njej zapisano?
2. Mejniki Republike Slovenije.
3. Otrokove pravice. In kaksno je glavno vodilo konvencije.
4. Pravica do pravnega sredstva.

Ne vem, če je vse skupaj trajalo 2 minuti. Zelo zelo prijetna izprasevalka, pa ko vidi da ti gre, ti kar naslednje vprasanje postavi. 😃
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 8. apr 2024 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
3
Ogledi
245
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 18. dec 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: Strokovni naziv: pomočnik...
Odgovori
0
Ogledi
612
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 25. maj 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
496
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. apr 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
10
Ogledi
1.179
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu