KURENT - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KURENT - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Prijazna gospa, spraševanje izgledalo kot pogovor o aktualni politični temi.

Vprašala je:
- sestavo vlade (vse o njej)
- državni svet

Glede evropskih zadev je pa v bistvu "morala" nekaj vprašat oz. je rekla, da ji očitajo da iz te teme nič ne vpraša in naj ji sama povem nekaj iz EU.
 
No, zgleda jaz nisem imela take sreče z gospo Kurent ... moja izkušnja zato tudi ni tako lepa - začudeni pogledi, nič nasmeha, ko sem glede Temeljne ustave listine izjavila besedo 'samobitnost' mi je pa rekla, naj ne bom 'poetična' ... kot da sem zares to besedo na svojem zeljniku pobrala in ne v Ustavi!

1. Temeljna ustavna listina - želela je imeti zelo točne odgovore in zelo natančno izražanje (torej ne poetičnega?) ... Kaj točno smo z njo dobili? In ko sem povedala, kar sem mislila, da je pravilno, se tukaj ni končalo ... kaj smo v Listini sprejeli glede ozemlja, prebivalcev ... je rekla 7. členov je, kaj TOČNO piše v njih... seveda sem bila popolnoma zmedena, ker same Listine nisem predelala med učenjem - sicer o njej ne boste našli v Ustavi nič, je pa v Uradnem listu RS natačen opis!

2. Postopek spremembe Ustave - ponovno, podrobnosti! Ni dovolj, da jo predlaga vlada, 20 poslancev ali 30.000 volivcev ... in da gre predlog na referendum, kjer o njem odločamo volivci! Tukaj sem povedala, da če spremembo predlaga vsaj 30 poslancev, gre predlog na referendum ... in na moje presenečenje s tem ni bila zadovoljna, čeprav tako piše v Ustavi! (tukaj mi je odgovorila v smislu, da gre predlog v vsakem primeru na referendum? ... in ne vem več ali sem jaz nesposobna razumeti ta člen ali je bila pa njena napaka oziroma nespretnost izražanja ...)
Želela je točen postopek, po korakih, koliko fazni je postopek, s kakšno večino odločajo o predlogu v določeni fazi, potem šele gre na referendum ... in je sprejeta, če zanjo glasuje večina volivcev IN pod pogojem, da se glasovanja udeleži večina volivcev (moja napaka je bila, da sem rekla, da mora biti volilna udeležba vsaj 20-odstotna ... tako sem nekje prebrala ampak priznam, moja napaka).

Skratka, hvala bogu sta imeli moji predhodnici lepšo in prijetnejšo izkušnjo ... ne iščem izgovorov, ampak lahko bi malce drugače reagirala na moje odgovore, četudi sem napačno povedala - človek se počuti grozno in popolnoma izgubi voljo! Bila sem kar malce jezna, saj ne maram ljudi, ki drezajo in kopljejo potem, ko je že jasno da pravega odgovora ne bo ... (n)

Nikogar nočem spravljati v slabo voljo, ampak povem kako sem jaz doživela Ustavo! Sta bili zato vsaj zakonodaja in slovenščina uspešno opravljeni! ;)
 
Seveda ... vprašala me je še kaj je uredba in kaj direktiva. Tukaj začuda ni bilo ustavljanja in težav, vendar prijaznega pogleda prav tako ne! :)
 
ANDREJA KURENT

1. DZ - vse o njem (mandat, kdo so to, volitve, kaj počnejo, imuniteta, mandat (je lahko manj/vec - ja (predsednik RS lahko razpusti DZ (mandatar), vojno/izredno stanje))
2. Interpelacija, zaupnica, nezaupnica - kaj pomeni konstruktivna zaupnica
3. se navezuje na prejšnje vprašanje: kaj je bilo s Pahorjevo vlado in vlado Bratuškove

Zelo natančno se izražajte. Gospa ima pred sabo odprto ustavo in bere sproti, kaj odgovarjate :)
Sicer se zna tudi nasmejati, če se malo pohecaš, ampak popravi pa vsako besedo in vrta.
 
1. Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti RS.
2. Kam se obrneš v primeru kršitve človekovih pravic?
3. Ustavno sodišče.
 
Sodna veja oblasti.
Vse o sodiščih: sodniki, najvišje sodišče, ustavno sodišče, računsko sodišče.
Kdo izvoli sodnike, njihove pristojnosti, o čem odloča vrhovno sodišče, o čem ustavno, kdo so lahko sodniki, kdaj lahko o neki zadevi odloča ustavno sodišče (tudi primer Janša).
 
1. Konvencija o otrokovnih pravicah: kaj obsega pravica do osebne identitete? Kdaj je ta pravica razveljavljena oz. v katerem primeru otrok nima pravice spoznati starše.
2. Predsednik države in njegove predstojnosti/funkcije. Ali ima tudi zakonodajno funkcijo? (ne, samo razglaša zakone). Če predsednik ne podpiše zakona ali ga ne razglasi, ali to pomeni, da ne velja? Ali to sploh lahko naredi (ne podpiše zakona). Kdaj točno razglasi zakon? (osmi dan!). Zakaj ne prej (zaradi možnosti odložilnega veta s strani DS).
 
Moja vprašanja na strokovnem izpitu:
1. Delitev oblasti.
2. Naloge, pristojnosti DZ.
3. Pravica do identitete.

Gospa je zelo prijazna, ni vrtala v podrobnosti, malo tudi pomaga.
 
1. Delitev oblasti
2. Ustavno sodišče
3. Sodišča
 
1. Sprejemanje novega zakona
2. Kdo ima pravico vstopa v stanovanje
3. Uradni jezik
Zelo prijazna gospa, ki pomaga.
 
1. Poslanci – kar veš o njih (90, neposredno voljeni, predstavniki ljudstva, imuniteta – kaj pomeni in kdaj jo lahko uveljavljajo…).

2. Varuh človekovih pravic – kaj je njegova vloga (varovanje človekovih pravic, da niso kršene z zakonodajo in uradnimi postopki), ali lahko kako ukrepa (ne, samo predlaga, 'se oglaša').

3. Domneva nedolžnosti.

Gospa Kurent daje strog vtis, vendar je zelo spodbudna (pokima, spodbudi z nasmehom, vliva zaupanje) in tudi pomaga z podvprašanji – išče znanje, vendar ne dopušča nakladanja in blefiranja. Sama sem imela popolno blokado, pa sem z njeno pomočjo vseeno odgovorila.
 
Izpit sem opravila za pomočnico vzgojiteljice.

1. Zakonodajni postopek (kdo predlaga sprejem zakonov, kdo ga sprejme, kdo ga razglasi)
2. Postopek za spremembo Ustave RS (kdo ga predlaga, kdo ga sprejme)

Kratko in jedrnato. Zelo prijazna in nasmejana izpraševalka, nič skrbet. :)
 
1.2.2018 Kurentova
Zelo sproščeno, bolj kot pogovor. Pomaga!
1. Načelo delitve oblasti, katere oblasti v Slo., naloge DZ..., ali lahko jaz predlagam spremembo zakona - da...
2. Ustavno sodišče, naloge, kdo izvoli sodnike, mandat...; ali se lahko jaz pritožim na ustavno sodišče, če mi je bila kršena pravica - da...
3. Pravica do osebne identitete

Hvala forumu in srečno vsem! Pa nič se bat!
 
Ga. Kurent me je vprašala naslednja vprašanja:
- kaj pomeni, da je Slovenija pravna država?
- kako poteka zakonodajni postopek?
- pravica do identitete.
Zelo prijazna, nasmejana, topla gospa.
 
1. Kako je v Ustavi opredeljena volilna pravica in kako se je to kazalo na volitvah (ne pozabit na ukrep za spodbujanje enakih možnosti moških in žensk).
2. Postopek za imenovanje predsednika vlade. Kaj se bo zgodilo če poslanci mandatarja ne bodo podprli? Ali je bila izjava Pahorja korektna (da je povedal koga bo predlagal, čeprav se še ni sestal s parlamentarnimi strankami)?
2. Domneva nedolžnosti.

Zelo prijazna izpraševalka.
 
Gospa Kurent je nasmejana, ko se zatakne pri odgovoru, ti pomaga.
1. Deli oblasti. Kateri kam spada in njegove pristojnosti.
2. Predsednik države. Mandat. Kaj pomeni ne več kot dvakrat zapored? Kaj se zgodi, če ne razglasi zakona.
3. Kaj pomeni nedotakljivost človeškega življenja?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Vprašanja: Delitev oblasti? Kdo izvršilno in kdo zakonodajno oblast? Naloge predsednika države...
Odgovori
1
Ogledi
1.010
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 3. maj 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
964
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu