KOGOJ - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KOGOJ - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Ustava - Kogoj
Delitev oblasti v RS
Pristojnosti predsednika drzave
Ali je spremeniti ustavo tezko? (Da, ker je potrebno dvotretjinsko soglasje v drzavnem zboru.)
Evropsko drzavljanstvo
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Hierarhija pravnih aktov v RS (in kdo posamezne akte sprejema) - v vednost: mednarodne pogodbe so takoj za ustavo, uredbe sprejema vlada, odloke občina, pravilnik pa minister.
2. Lokalna samouprava (občina).
3. Pravica otrok do identitete (konvencija o otrokovih pravicah).

Gospod je bil korekten, izpit opravljen :)
 
1. Delitev oblasti (kdo ima katero oblast, ko sem rekla, da ima zakonodajno DZ, ga je zanimalo, kdo še ... --> Državni Svet. Enako za izvršilno oblast, Vlada RS in tudi Predsednik RS (to sem nekje na tem forumu zasledila, da naj ne bi bilo res, ampak je gospod rekel, da je ...)

2. Ustavnost in zakonitost, kateri akti so individualni (npr. obvestilo, da izpolnjuješ pogoje za pristop k strokovnemu izpitu) in kateri splošni (npr. Pravilnik o strokovnem izpitu).

3. Povezati glede na delitev oblasti v Sloveniji z organi EU, npr. če ima v Sloveniji izvršilno oblast Vlada, kateri organ jo ima v EU? In ker sem najprej omenila Evropsko komisijo, sem potem morala opisati Evropsko komisijo. Želel je vedeti, kdo jo sestavlja ... ne predstavniki držav ampak komisarji. :)
 
1. Kako Ustava deli človekove pravice in svoboščine?
2. Kaj je potrebno za spremembo Ustave? (2/3 večina!)
3. Organi EU.
 
1. delitev oblasti v RS in nosilci (zakonodajalna - državni zbor in državni svet; izvršilna - vlada oz. premier; sodna - sodišča)
2. lokalna samouprava (ter kako se financirajo občine)
2. viri primarne in sekundarne zakonodaje EU (pri sekundarnih virih še posebej razlika med uredbo in direktivo - uredba predpiše postopek, ki pripelje do cilja, direktiva predpiše cilj)
 
1. Človekove pravice v ustavi. Naštej politične pravice, podrobneje opiši volilno pravico.
2. Kaj je poslanska imuniteta?
3. Kako je opredeljena pravica do izobraževanja v konvenciji? Kako država to izvršuje na državni ravni?

Izpraševalec je izjemno korekten, če vidi, da znaš, te kar prekine, zahteva razumevanje in le osnove (poveš lahko po svoje, ni treba točno tako, kot piše), kar brez skrbi!:)
 
Ustava in EU
Kakšna država je SLO? (demokratična republika…. )
Kaj pomeni pravna država ?
Zakaj smo se združili z EU in kakšne posledice ima to na pravni red ( prenesli smo del suverenosti na EU…

Zelo korekten.
 
Pravica do izobraževanja v KOP

Kako je Slovenija opredeljena v Ustavi?

Kaj pomeni, da je Slovenija socialna država?
Kako se to kaže v izobraževanju?
 
1. Opredelitev oblasti v Sloveniji. Natančno razložiti zakonodajno oblast.
2. Definicija otroka v Konvenciji (otrok je vsak do dopolnjenega 18 leta). Ali je lahko to spremenjeno? (lahko, če država dovoli). Kdaj? (če se poroči pred 18. letom)
3. Lokalna samouprava (vse- kaj je, kako deluje (lokalno, pooblastila države), statut, od kod pridobiva sredstva ...)
Kako deluje lokalna skupnost - financiranje športa ...kaj financira, koga, pogoji? Ali lahko financira tudi društva, v katerih niso samo prebivalci občine?

Opravljala sem strokovni izpit za šport :).

Srečno,
Špela
 
Kako je Slovenija opredeljena v ustavi?
Kaj pomeni, da je pravna država?
Pravni akti v Sloveniji po pomembnosti?
Državljanstvo EU?

Opravljala sem izpit kot multiplikator.
 
1. Delitev oblasti in natančno državni svet.
2. Sprememba ustave (tudi postopek).
3. Pravica do izobraževanja.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.175
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
852
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
707

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu