GRMEK N. - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
GRMEK N. - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Ga. Nada Grmek
Razdelitev oblasti. Primer zakonodajne oblasti (DZ, DS.
Naštej EU inštitucije (samo naštej).
Naštej otrokove pravice. Pri izobrazbi me je vprašala, kaj je tu bistveno. Da se naučijo v šolah otroci pisati, brati in računati.

Gospa je prijazna in potrpežljiva. Če je potrebno te "pripelje" do odgovora s podpvrpašanji.
 
Predsednik republike (pristojnosti, mandat, kdo ga izvoli)
Pravica do izobraževanja
Kdo sprejema zakone v EU?
 
1. Slovenski in evropski državni simboli (zastava, grb, himna + opisati).
2. Otrokove pravice - pravica do identitete.
3. Evropski parlament.
 
1. Inštitucije EU (samo naštej)
2. Parlament (DZ, DS, veto)
3. Konvecija o otrokovih pravicah - glavno načelo

Potrebno samo našteti zadeve brez balasta.
 
1. Predsednik republike (vse kar veš)
2. Pravica do izobrazbe (Konvencija o otrokovih pravicah).

Tretjega vprašanja nisem imela, ker je gospa videla, da sem se učila.
 
1. Delitev oblasti ter zakaj ta delitev (da se medsebojno nadzorujejo in da se zagotavlja nepristranskost) 2. Pravica do izobrazbe. 3. Državni zbor
 
1. Predsednik RS (Kakšna je njegova vloga po ustavi? Ali lahko sprejema zakone, ko se DZ ne more sestati zaradi izrednih razmer - ne, želela je vedeti, kako se reče uredbi. Tukaj me je malo bolj namatrala, ne vem, kaj je želela od mene - verjetno katero od pristojnosti nisem naštela)
2. Pravica do izobrazbe po Konvenciji o otrokovih pravicah.
3. Naštej Evropske inštitucije (samo naštej).

Prijazna izpraševalka.
 
1. Načelo delitve oblasti.
2. Glavno vodilo Konvencije o otrokovih pravicah. Kako se uresničuje?
3. Katere pravice prinaša evropsko državljanstvo?

Zelo prijazna, dovolj je če poves samo osnovne stvari.

SREČNO!
 
- Vse o DZ, kdo ima zakonodajno funkcijo v EU in katere druge funkcije še opravljata
- Kaj se zgodi, če se DZ v vojnem stanju ne more sestati?
- S kakšno večino sprejemajo zakone in kdo jih razglaša?

Zelo vredu gospa. Je pa res, da sem znala :) srečno
 
1. Predsednik RS
2. Pravica do izobraževanja
3. Varuh človekovih pravic (naš in evropski-razlika)
 
Predsednik države (kakšna je njegova vloga; kako se ga izvoli; mandatna doba; pristojnosti, kakšne pristojnosti ima v vojnem ali izrednem stanju)
Varuh človekovih pravic (razlika med varuhom človekovih pravic RS in evropskim varuhom človekovih pravic)
Pravica do izobraževanja (Konvencija o varstvu otrokovih pravic in Kulturne pravice v ustavi RS - razlika!)
 
  • Razdelitev oblasti. Primer zakonodajne oblasti. Natančen in podroben opis DS (kdo, naloge, mandat, s kom je ta funkcija nezdružljiva)
  • Naštej EU inštitucije (samo naštej).
  • Naštej otrokove pravice. Podrobneje pravica do izobraževanja. Zakaj je pomembna osnovnošolska izobrazba.

Gospa je prijazna, potrpežljiva in dosledna. Želi slišati, kar si je zamislila.
 
Ga. Nada Grmek
* Katero oblast imamo in kdo jih izvršuje? (Zakonodajno - DZ, DS; izvršilno - vlada, predsednik RS; sodno - sodišča )
* Konvencija o otrokovih pravicah. (Mednarodna pogodba; Združeni narodi 1989; v Sloveniji sprejeta 1992; naštej nekaj pravic; Vprašala me je, kaj je najbolj pomembno pri tej konvenciji.. sama nisem znala točno utemeljiti, nekaj v tem smislu, da ima vsaka pravica svojo pomembno vlogo - še zdaj nevem točno kakšen odgovor bi morala podati.)
* Naštej EU inštitucije (samo naštej).

Izpraševalka je super, pomaga z podvprašanji. Glede na to, da sem čisto zmrznila na začetku je kar morala loviti znanje iz mene. Aja pa naredila sem. :)
 
Grmek
18. 10. sem opravljala strokovni izpit - vzgojiteljica

1. Državni zbor (sestava, pristojnosti, kako poslanci pridejo v državni zbor, s kakšno večino se zakon sprejme, kdo zakone razglaša in kdo sprejema, kakšne so volitve - tajne...)
2. kako je z zakoni med vojnim stanjem (uredba z zakonsko močjo)
3. veto (kaj je veto, kdo ga zahteva, od koga ga zahteva, postopek odložitve)
4. razlika med varuhom človekovih pravic in evropskim varuhom človekovih pravic
5. pravica do osebne identitete (kdaj - ob rojstvu, kje - v matični knjigi, kaj s tem pridobiš - ime in državljanstvo, kakšne so še pravice če sta starša ločena - pravica do stikov z obema)

zelo prijetna in prijazna gospa, če znaš :) bodite samozavestni in začnite govoriti, tudi če ne znate, vas bo že usmerila
 
Vprašanja danes

Predsednik republike
Konvencija o otrokovih pravicah, samo splošno
evropski simboli

zelo prijazna, sem pa res znala
 
Vprašanja danes:

1. Predsednik republike (pristojnosti, volitve ...)
2. Konvencija o otrokovih pravicah (glavno načelo & nekaj pravic - nujno se napiflajte tole: "Pri vseh dejavnostih v zvezi z otroki, bodisi da jih vodijo državne bodisi zasebne ustanove za socialno varstvo, sodišča, upravni organi ali zakonodajna telesa, morajo biti otrokove koristi glavno vodilo." Jaz sem nekako izpustila "koristi" in sem vse okoli govorila. Ni v redu. Koristi so glavna stvar!!)
3. Zakonodajna funkcija v EU (Svet EU + Evropski parlament)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 8. apr 2024 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
3
Ogledi
239
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 26. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
1
Ogledi
1.043
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 27. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
789
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu