FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Fele: ustava

Kaj pomeni, da je RS demokratična država?
DZ.
Svet EU.
Načelo otrokove koristi. Če to upoštevam pri svojem delu. Kako je s tem pri državnih organih. Če je v otrokovo korist, da se jih v primeru ločitve skoraj avtomatično dodeli mami.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

RADO FELE - USTAVA:
Kaj pomeni demokratična republika? Kako ljudstvo voli - posredno in neposredno. Kaj volimo posredno? Referendumi, stranke v DZ, predsednika. DZ - sestava, mandat, pristojnosti. Nadzorna funkcija - kako DZ nadzira delo vlade? Vsakomesečno s poslanskimi vprašanji (tega nisem vedela, ampak mi ni preveč zameril). Kaj je to interpelacija, zaupnica, nezaupnica.
Načelo otrokove koristi v KOP - Kaj to pomeni? Ali je to načelo upoštevano, če so pri ločitvi otroci apriori dodeljeni mami, razen če ona ni sposobna skrbeti zanje? Sem rekla, da ne, ker ne vemo, kdo je za otroka "boljši", oče ali mati, niti se tega ne preverja. Pa je bil zadovoljen.
Komisija EU - naloge, sestava.

Prijazen, pomaga. Vrta in hoče znanje, ampak ni nesramen, vodi do odgovora.

Ste prepričana, da posredno volimo referendume, stranke v dz in predsednika? V zapiskih, ki jih imam iz tega foruma piše, da posredno volimo na volitvah, in sicer predlog za sprejem zakona, spremembo ustave ali razpis referenduma. ???
 
Rado Fele

1. Kateri členi človekovih pravic veljajo tudi v izrednem/vojenm stanju?
2. Evropska komisija - naloge
3. Predsednik RS - mandat + kakšna je njegova funkcija v vojnem stanju?
 
Enaka vprašanja je postavil meni, 20. 9. 17.

1. Kateri členi človekovih pravic veljajo tudi v izrednem/vojenm stanju?
2. Evropska komisija - naloge
3. Predsednik RS - mandat + kakšna je njegova funkcija v vojnem stanju?[/QUOTE]
 
Zelo vodi in skoraj pol odgovora pove, ko postavlja vprašanje.

1. 1. člen ustave, kaj pomeni, da je Slovenija republika?
Predsednik republike, kako je voljen, za koliko časa, katere so pristojnosti v izrednem stanju, ali ima zakonodajno funkcijo, kaj je podelil košarkarski reprezentanci?
2. Izredno stanje: katere človekove pravice veljajo tudi takrat?
3. Evropska komisija
 
USTAVA, IZPIT: 23. 10. 2017 ob 16. 00 (pom. vzgojiteljice)
Izpraševalec Fele
1. Ali je naš parlament dvodomen? (Da.)
Kateri je sp. in kateri zg. dom?
Državni svet. Kateri predstavniki ga sestavljajo, koliko jih je (40), kako volimo državni svet (DZ ga izvoli z večino, oz. 46 poslancev). Naloge državnega sveta. Ali se DS voli enako kot predsednika? (NE.) (posredno - volilni možje oz. stranke)
2. Pravice otrok - kje veljajo in kje jih uresničujemo in kdo? (Vzgojitelji, učitelji, strokovni delavci, starši - vsi jih uresničujemo povsod, po vseh državah, vseh institucijah, vsi organi!!!)
Naštej nekaj temeljnih pravic otrok!
 
1. Vse o referendumu.
2. Katere človekove pravice imamo vsi in katere veljajo tudi v vojnem/izrednem stanju.
3. Evropska komisija.
 
Moja vprasanja, ustava Fele:
- pristojnosti predsednika drzave
- pravica do enakosti in nediskriminacije
- primarna zakonodaja (pravni vir EU)
 
1. Evropska komisija
2. Predsednik republike
3. Prve tri otrokove pravice, ki jih dobi takoj ob rojstvu.
 
Datum: 20. 6. 2018
Izpraševalec: Rado Fele
Področje: razredni pouk

Ta pa že na prvi pogled deluje simpatičen, nasmejan, dobre volje (ne garantiram, da je tak ves čas, pri meni pa je na srečo bil). Med spraševanjem ima odprto Ustavo, Konvencijo ... in gleda, če si naštel vse. Če kaj izpustiš, te pripelje do te informacije (če imaš seveda dovolj znanja, da si zmožen priti do informacije, ker namigi niso tako očitni, da bi lahko samo ugibal).
Ustavo sem kar dobro znala, ker sem se jo učila z razumevanjem; za piflarski del imamo pa itak svoje metode, če ne bi pa težko prišli do te izobrazbe. Kljub temu, je živčnost doprinesla k temu, da sem nekaj malega tudi zamešala.

1. Ustavno sodišče - vse! Koliko jih je, kako so izvoljeni, mandat ... Tukaj je postavil veliko podvprašanj, ki so nanesla samo na eno ali dve informaciji o državnem zboru, državnem svetu, predsedniku RS in o vladi.
2. Sekundarna zakonodaja: uredba, določba itd. ter kakšne pomembnosti imajo. Zamenjala sem uredbo in določbo, ter pozabila kako se imenuje "mnenje", ampak mu povedala, da vem, da se začne na črko M. Se je zasmejal in rekel, da imam prav ter mi on povedal.
3. Otrokove pravice in kdo mora upoštevati Konvencijo (vsi državljani držav podpisnic, javna uprava pa sploh).

Kot omenjeno je preverjal pomnjenje podatkov, hkrati pa tudi razumevanje povedanega. Ko je videl, da vem o čem govorim, da sem se učila (oz. sem znala naštevati podatke), mi je začel stvari podrobneje razlagati v debati (v stilu 'dodatno uporabno znanje', ne kot da nisem razumela). Meni se je zdel super!
 
Zelo v redu možakar, prijazen.
Delala sem izpit za zaposlene na področju OPP.

- vse o vladi
- kako državni zbor pokaže vladi, da z njo ni zadovoljen
- primarna zakonodaja EU, kdo jo sprejema.
 
Gospod Fele je prijeten možakar in meni se sploh ni zdel zahteven.

1. Glede na to, da je Slovenija v Ustavi opredeljena kot demokratična republika, ima Državni zbor. Vse kar veste.
2. Kako DZ pokaže vladi, da ni zadovoljen z njenim delom? (Zaupnica, nezaupnica, interpelacija in sproti mesečno poslanska vprašanja).
3. Pristojnosti komisije EU.
4. Nediskriminacija v konvenciji.

Verjamem, da ste pod velikim stresom, ker sem bil tudi sam, ampak res ni tako hudo. Jaz sem predelal vsa vprašanja po katalogu in znal veliko več kot se je od mene pričakovalo. Vprašal ni nič drugega kot to, kar je že vse zapisano na forumu. Veliko sreče!
 
Datum: 12. 12. 2018
Izpraševalec: Rado Fele
Področje: gimnazija

1. Ali je naš parlament enodomen ali dvodomen? Vse o DS (svetniki, mandat, kako jih volimo, kakšne so njihove pristojnosti). Potem je zajadral še na temo, kdo vse lahko daje pobudo o novih zakonih, koliko volilcev je potrebnih, da vložijo pobudo...
2. Katere človekove pravice veljajo tudi v izrednem stanju.
3. Evropski parlament (ti sem povedala samo, da je 751 poslancev, od tega 8 Slo, ker tako piše v Lizbonski pogodbi in da ima zakonodajno in proračunsko funkcijo)

Zelo simpatičen in prijazen gospod. Mene je predvsem skrbelo zaradi izražanja, pa sploh ni problema. Povejte s svojimi besedami, pokažite, da razumete o čem govorite pa bo vse vredu.
 
1. Tri veje oblasti in kako so povezane (kdo odgovarja komu v smislu da vlada odgovarja DZ-ju, da lahko DS zahteva ponovno glasovanje o zakonih, ipd.)
2. V katerih primerih so človekove pravice omejene? Naštej primere. (vojno in izredno stanje ter s pravicami drugih)
3. Evropski svet (kdo ga sestavlja, kakšne funkcije ima, koliko članov ima, kje in kdaj se sestane)
 
Rado Fele - ustava (prijazen, pomaga, ko vidi da znaš gre na naslednje vprašanje):
  • Svet EU
  • državni svet (mandat, kdo jih voli, pristojnosti),
  • ali ima otrok pravico vedeti kdo je darovalec pri umetni oploditvi.
 
  1. Ali imamo enodomen ali dvodoben parlament? Po odgovoru sem moral oba doma predstaviti, kako sta voljena in njuni pristojnosti. Ali ima državni svet zakonodajno pobudo? Kdo vse ima v SLO zakonodajno pobudo?
  2. Evropska komisija
  3. Pojasnitev principa pri otrokovih pravica - sprejemanje odločitev v korist otroka.
 
PODROČJE: Razredni pouk
DATUM IZPITA: 4. 4. 2019

Spraševalec g. FELE:

1. vprašanje: 1. člen naše ustave pravi, da je Slovenija republika. Razložite, kaj to pomeni.
2. vprašanje: Kdo je na čelu republike? Predsednik. Povejte, katere so njegove pristojnosti, kako dolgo traja njegov mandat.
3. vprašanje: Evropski svet - pristojnosti in kako je sestavljen.
 
Vzg.:
- Slovenija je republika. Razlozite kaj to pomeni.
- Predsednik drzave (Pristojnosti, mandat, zakonska moc)
- Evropska komisija (Pristojnosti)

Super izpraševalec (prijazen in pomaga,ce se ti kje zatakne)! :)
 
Pa še eno vprašanje, ki sem ga prej pozabila dopisat..

Katere človekove pravice veljajo tudi v vojnem oziroma izrednem stanju.
 
Ustavno sodišče (sestava, mandat), kdo se lahko pritoži in s čim (ustavna pritožba!)
Sekundarna evropska zakonodaja (razlika med direktivo in uredbo)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.173
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu