DERNOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
DERNOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Izpit 16.12.2019
1. vejica (skladenjska in neskladenjska raba+primeri)
2. kje so zapisana jezikovna pravila in katere priročnike poznas + poglavja slovnice (oblikoslovje, glasoslovje, besedotvorje, besedoslovje....
3. pravila za pisanje s/z in v-iz.
4. Ločila (skladenjska in neskladenjska raba)
Ni me vprašala nič iz priprav (imela sem dve napaki, čeprav so bile priprave lektorirane).
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Področje: pomočnica vzgojitelja, 1.6.2020

- Poglavja slovnice
- Štajersko narečje (ker sem iz štajerske)
- Stičnost ločil
- Pedagoški govor (odnosni in spoznavni)

Meni je bila gospa neverjetno prijazna, ne zahteva podrobnosti, hoče samo vedet da veš o čem se gre in sva zato zelo hitro končali, res super.
 
Pomočnica vzgojiteljica 1.6.2020

- raba vejice in primeri
- Po čem bi sklepala da obladaš slovenski jezik (da znaš razlokavat med narečjem, se popravit,...)
- pripročniki in podrobno SSKJ
- Socialne zvrsti jezika in narečja (samo naštet kateri so in katera narečja poznamo)
zeelo prijazna gospa, ki si res želi da narediš
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico
Izpraševalka za slovenščino gospa Dernovšek:
- iz priprave: uporabila sem besedo ''zamišljati'' ker ni bila prepričana da je beseda ustreznega pomena je preverila, zato me je vprašala v katerem priročniku bi preverila. Odgovorila sem da v pravopisu, vendar je ona mislila v smilsu pomena, zato sem se popravila da v slovarju
- nato sem morala povedati kako je sestavljen SSKJ, na koncu je dodala še vprašanje, kako vemo kaj pomenijo vse kratice, odgovorila sem da je določeno kaj je kje označeno pa ni bila čisto zadovoljna, zato sem povedala še, da če se na spletnem SSKJ-ju z miško pomaknemo na oznako, se tam izpiše kaj pomeni. Sama je nato dodala še, da je v knjižni obliki to razloženo na začetku
- stvarna lastna imena - katera so in s kakšno začetnico jih zapisujemo
Zelo prijazna, pomaga s podvprašanji :)
 
Izpit sem opravila 7. 1. 2021 - ORGANIZATOR ŠOLSKE PREHRANE
1. SKLANJATEV
2. SOCIALNE ZVRSTI (NAREČJE) - kaj moramo popraviti pri pouku (naglas in besedišče). Slišala je moj naglas.
3. PEDAGOŠKI GOVOR
4. PRAVOPIS
5. LOČILA (kako jih delimo)

Izpraševalka je zelo prijazna in išče znanje. Gre pa to zelo hitro čez. Srečno vsem.
 
1. Razlika naglas in poudarek. Kako poudarek uporabljam pri pouku?
2. Naglasna znamenja: kje jih postavimo, kako bi prebrala ostrivec (dolgo in ozko)
3. SSKJ: kako je sestavljen? Čemu je namenjen? Kako je označeno, da ima beseda več pomenov? Kaj je na koncu geselskega članka (frazeološko in terminološko gnezdo).

Izpit je potekal zelo hitro. Ko sem hotela razložiti terminološko in frazeološko gnezdo, me je tudi prekinila in sva hitro zaključili.
 
Nazadnje urejeno:
Področje: razredni pouk

Vprašanja:
1) Ker prihajam iz Prekmurja, me je vprašala, v čem se moje narečje razlikuje od knjižnega jezika. Katere druge neknjižne zvrsti še poznamo?
2) Kje najdemo podatke o ustreznem naglasu? (SSKJ) Kako veš kako se naglasi? (nad besedo so naglasna znamenja) Katera naglasna znamenja poznaš, kako izgledajo in kako jih izgovarjamo?
3) Kateri priročniki so norma knjižnega jezika? Kaj pa besednega? (SSKJ)
4) Geselski članek.

Srečno!
 
1. Uporaba velike/male začetnice in ločil pri naštevanju po alinejah
2. Socialne zvrsti
3. Naglas in poudarek

Pogumno, saj bo šlo!
 
1. Podrobno opiši SSKJ
2. Kako pišemo praznike, katere pišemo z veliko začetnico?
3. Vrste pridevnikov, samo naštet in kako se po njih vprašamo
 
1. Jezikovni priročniki in opiši zakaj se uporabljajo.
2. Pedagoški govor in pa kako ga uresničuješ v vrtcu.
3. S kakšno začetnico pišemo praznike.
 
Izpit sem opravljala za pomočnico vzgojiteljice. :)

1. Pedagoški govor (Spoznavni, odnosni in primeri v obeh).
2. Raba velike začetnice.
3. Jezikovni priročniki in podrobneje SSKJ.
4. Socialne zvrsti.

Izpraševalka je zelo prijetna in prijazna. Če se zmotiš, te popravi in počaka, da poveš pravi odgovor. Izpit poteka kot sproščen pogovor.
Srečno in uspešno vsem! (y):giggle:
 
Danes sem opravila strokovni izpit in dobila sledeca vprasanja:
1. Slisala je moje narecje (primorsko) in vprasala kam spada narecje pri socialnih zvrsteh, katere so ostale dve in kaj je razlika med narecji in pok. zvrstjo.
2. Nadaljevala je da povem se v cem se moje narecje razlikuje od zbornega jezika, torej kaj ni po pravopisu oz slovnici? Povedala sem, da ne uporabljamo dvojine, da imamo veliko prevzetih besed iz italijanscine, izgovorjava g-ja, siroki e, dodajamo s (npr. namesto date--daste)...
3. Uporaba veznikov - zakaj se jih uporablja (da povezemo besede in stavke in zaradi uporabe vejice), potem je navezala na to kdaj uporabljamo vejico, torej pred katerimi vezniki in kdaj ne, kaj je razlika med in in ter (in uporabljamo prvic ko nastevamo, naslednjic uporabljamo ter -izhajala je iz strokovne naloge, kjer sem uporabila ter namesto in).
4. Zapisala si je stavek, ko sem govorila, da napacno uporabljam mestnik (namesto i dam u - znacilno za nase narecje). Povedala mi je omenjen stavek in sem morala se popravit. Vidila je da se zavedam napak in da jih znam popravit in takrat je rekla, ce se tega zavedate ste opravili z odliko.
5. Na zadnje je rekla da vidi da rada govorim pa naj ji povem se kaj o pedagoskem govoru. Povedala sem kako ga delimo in kdaj vsakega uporabljamo, torej kdaj spoznavni in kdaj odnosni.
6. Vprasala je se kaj je norma SKJ. Povedala sem da pravopis, slovnica, besedneha pa SSKJ.

Bila je prijazna, vse je potekalo kot sproscen pogovor, navdusena je bial ce se zavedas svojih napak in jih znas popravit.
Srecno vsem
 
Vezaj in pomišljaj - natančno opredelit kdaj se uporablja enega in drugega.
Pedagoški govor.
Kaj pomeni skladenjska raba in kaj pomeni neskladenjska raba in primer za vsako rabo.

Zelo prijetna izpraševalka. Pri pomišljaju in vezaju sem se zmedla in najprej opisovala pomišljaj, vendar ker se nisem takoj spomnila sem si premislila in raje začela z razlago alineje, na kar se je spodbudno nasmejala.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 6. maj 2024 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
147
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
620
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
721
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.345
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.491
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.966

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu