Inženir kot učitelj fizike, matematike, tehnike

Trenutno berete:
Inženir kot učitelj fizike, matematike, tehnike

Pridružen
7. okt 2017
Prispevki
3
Naziv
uni.dipl.inž.stroj
Področje
  1. Osnovna šola
Pozdravljeni,

sem čisto nov na tem forumu. Sem sem prišel z vprašanjem, ki se mi že kar nekaj časa mota po glavi.

Sem uni.dipl.inž.stroj, diplomiral še po starem UNI programu. Težav pri iskanju s službo po diplomi nisem imel in imam že 4 leta delovne dobe.

Na splošno lahko rečem, da imam dobro službo, vsaj po mnenju kolegov, tudi plača je solidna glede na to, da nisem še čisto izdelan v svoji stroki. Težava pa se pojavi, ker v svoji službi in lahko bi rekel tudi poklicu ne najdem svojega pravega poslanstva.

V zadnjem času vse bolj razmišljam, da bi se usmeril v učiteljske vode, predvsem imam v mislih Matematiko, Fiziko in morda še Tehniko.
Te predmete sem imel vedno zelo rad, prav tako, pa sem veliko tudi inštruiral skozi celotno obdobje šolanja. Sicer ne vem, zakaj se nisem že prej odločil za učiteljski poklic, ampak smatram, da pri svojem 29 letu še ni prepozno za preusmeritev.
Ko sem malo raziskoval v tej smeri sem zasledil tudi to, da naj bi v prihodnosti primanjkovalo tega kadra:

www.dnevnik.si/1042766954

Zamimajo me predvsem naslednje stvari:
-kaj bi moral dodati k svoji formalni izobrazbi, da bi lahko uspešno kandidiral na razpisih za delovna mesta, tako OŠ, kot SŠ (verjetno kakšne pedagoške izpite)
-kakšno je stanje na trgu delovne sile (območje Ljubljane)
-kakšne so dejansko moje možnosti pri kandidiranju, glede na to, da nisem pedagog
(škoda bi se mi zdelo veliko vložit v to, da se izpopolnem, potem pa nikakor ne pridem do zaposlitve)

Upam, da bom lahko dobil tukaj kak nasvet, da počasi začnem delati kaj v želeni smeri:)

Hvala in lep pozdrav,
Matej
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni, Matej,

najprej naj omenim, da me veseli vaše razmišljanje. Kljub solidni službi in zadovoljstvu vas žene v učiteljske vode. Takšnih je v učiteljskem poklicu premalo.

Vsekakor bi morali opraviti PAI (pedagoško-andragoške izpite), kasneje tudi strokovni izpit (SI). Vse to vam lahko samo koristi.

Stanje na trgu na območju Ljubljane je takšno kot povsod. Je in ni možnosti. Odvisno. Lahko, da nekaj let ne najdete ničesar, potem pa ... Poskusiti ni greh, če imate dovolj energije in časa. Ne čakati samo na razpis, najavite se tudi pri ravnateljih, če vas sprejmejo. Nekateri vam bodo morda dali možnost predstavitve, pogovora ...

Lahko se prijavite na prosto delovno mesto, vendar imate brez PAI in SI seveda bistveno manjše možnosti.

Nikoli ni prepozno, če nekaj radi počnete. Z vašim razmišljanjem boste vsekakor prišli daleč oz. vas bo enkrat opazil nek ravnatelj, ki vam bo ponudil priložnost.

Sledite srcu in še enkrat, nikoli ni prepozno in ne sme vam biti žal vloženega časa in truda.

Toliko vam lahko svetujem iz lastnih izkušenj v šolstvu.

Lep pozdrav,
Andrej
 
Pozdravljeni,

sem čisto nov na tem forumu. Sem sem prišel z vprašanjem, ki se mi že kar nekaj časa mota po glavi.

Sem uni.dipl.inž.stroj, diplomiral še po starem UNI programu. Težav pri iskanju s službo po diplomi nisem imel in imam že 4 leta delovne dobe.

Na splošno lahko rečem, da imam dobro službo, vsaj po mnenju kolegov, tudi plača je solidna glede na to, da nisem še čisto izdelan v svoji stroki. Težava pa se pojavi, ker v svoji službi in lahko bi rekel tudi poklicu ne najdem svojega pravega poslanstva.

V zadnjem času vse bolj razmišljam, da bi se usmeril v učiteljske vode, predvsem imam v mislih Matematiko, Fiziko in morda še Tehniko.
Te predmete sem imel vedno zelo rad, prav tako, pa sem veliko tudi inštruiral skozi celotno obdobje šolanja. Sicer ne vem, zakaj se nisem že prej odločil za učiteljski poklic, ampak smatram, da pri svojem 29 letu še ni prepozno za preusmeritev.
Ko sem malo raziskoval v tej smeri sem zasledil tudi to, da naj bi v prihodnosti primanjkovalo tega kadra:

www.dnevnik.si/1042766954

Zamimajo me predvsem naslednje stvari:
-kaj bi moral dodati k svoji formalni izobrazbi, da bi lahko uspešno kandidiral na razpisih za delovna mesta, tako OŠ, kot SŠ (verjetno kakšne pedagoške izpite)
-kakšno je stanje na trgu delovne sile (območje Ljubljane)
-kakšne so dejansko moje možnosti pri kandidiranju, glede na to, da nisem pedagog
(škoda bi se mi zdelo veliko vložit v to, da se izpopolnem, potem pa nikakor ne pridem do zaposlitve)

Upam, da bom lahko dobil tukaj kak nasvet, da počasi začnem delati kaj v želeni smeri:)

Hvala in lep pozdrav,
Matej


Živjo,

jaz sem dipl. inž. str. in poučujem na SŠ strokovne predmete. Za poučevanje potrebuješ PAI in SI, vendar je zaradi primankljaja kadra zaposlitev možna tudi brez tega. Kar pa se tiče poučevanja fizike in matematike pa ne vem če lahko z strojno usmeritvijo, mislim da moraš biti dipl. fizik oz. matematik, vsaj na SŠ je tako.
 
Predvidevam, da je za začetek potrebno najprej narediti PAI, potem pa še pozneje SI.
Ima kdo približno predstavo glede stroška in kje se to lahko opravi, ali je nujno čakati na začetek študijskega leta ali se lahko opravi tudi v drugih terminih.
Koliko obsežna je ta zadeva?

Ima kdo informacije, kako je z učenjem v OŠ z omenjeno izobrazbo?

LP, Matej
 
Predvidevam, da je za začetek potrebno najprej narediti PAI, potem pa še pozneje SI.
Ima kdo približno predstavo glede stroška in kje se to lahko opravi, ali je nujno čakati na začetek študijskega leta ali se lahko opravi tudi v drugih terminih.
Koliko obsežna je ta zadeva?

Ima kdo informacije, kako je z učenjem v OŠ z omenjeno izobrazbo?

LP, Matej
tudi PAI ni pogoj za začetek, ker nas je veliko,ki ga je delalo že med službo. Prav tako imajo pri vpisu (če je vpis velik) prednost tisti, ki so že zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Cena PAia se giblje med 1500-2000 eur. Vendar država vedno razpiše subvencije, tako da je plačilo potem polovično. Se pa izobrazevanja vedno zacnejo s studijskim letom, torej sep. oz. oktobra.... če je kaj vmes med letom moćno dvomim. Upam da sem vam vsaj malo pomagala z odgovori :)

lp
 
Vidim, da sem letošnji rok za vpis na program PAI zamudil. No imam vsaj čas, da še bolj podrobno preučim, pa spoznam delo učiteljev ;) Saj nekaj je že bilo napisano na tem forumu, pa tudi drugje na internetu.
A je res, da je za delo v šoli namenjenih 22 pedagoških ur, preostalo do polnega delavnika pa se naredi doma (popravljanje testov, priprava na ure...)?
A to je vedno tako, ali se sproti prilagaja glede na obdobje v letu, več testov manj testov?

Kolikšno vlogo pri zaposlitvi imajo izkušnje, bojim se, da po opravljenih PAI in SI nebi dobil službe, ker nimam ravno občutka koliko učiteljev mat / fiz / teh je brezposelnih in išče službo :-/

Pa še to, hvala vam za vse odgovore, res je lepo, da lahko človek dobi informacije iz prve roke.

LP, Matej
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Vprašanje??? Trenutno delam kot učiteljica v OPB, ampak strokovnega pa moram narediti kot...
Odgovori
2
Ogledi
466
  • Članek
Besedna zveza “Umetna inteligenca” (UI) nas spremlja na vsakem koraku. Prepogosto se uporablja...
Odgovori
0
Ogledi
172
  • Članek
Na strani Ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti v vzgoji in izobraževanju Ministrstva za...
Odgovori
0
Ogledi
190
  • Članek
Od 28 osnovnih šol s prilagojenim programom se jih vsaj 74 odstotkov spopada s prostorsko...
Odgovori
0
Ogledi
164
  • Članek
Iz 30. 11. 2023 predstavljenega letnega poročila Erasmus+za leto 2022 izhaja, da je program lani...
Odgovori
0
Ogledi
193
  • Članek
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič se je udeležil 18. Vrha...
Odgovori
0
Ogledi
105
  • Članek
Dosežki slovenskih osmošolk in osmošolcev na področju državljanske vednosti so po rezultatih...
Odgovori
0
Ogledi
135

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu