GUBENŠEK BEZGOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
GUBENŠEK BEZGOVŠEK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

- Kakšna obvestila piše šolski svetovalni delavec (strokovni izpit sem opravljala za šolskega svetovalnega delavca v SŠ) - odgovor: za starše, dijake, učitelje; pisna in ustna obvestila (okrožnica)
- Kakšen je evropski življenjepis? (europass CV - rubrike; najdemo ga na internetu)
- Velika začetnica - zemljepisna imena. Kako napišemo Črna gora? (gora z malo, ker ni naselbinsko; Kranjska Gora z veliko, ker je naselbinsko)
- Zvočne prvine govora, katere so še posebej pomembne v šolski svetovalni službi? Register, barva.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Razlika med neumetnostnim in umetnostnim besedilom.
2. Vse o veliki začetnici.
3. Končna ločila in njihova intonacija.

lp

Andreja
 
1. Katere jezikovne priročnike uporabljate pri svojem delu?
2. Kaj želite izvedeti, če greste pogledat v SSKJ + obe gnezdi (opis)
3. Naglas in poudarek

sun_bespectacled.gif

Še nekaj sem pozabila: poročilo (kaj vsebuje, oblika)
 
1. Zapis glavnih in vrstilnih števnikov.
2. Pedagoški govor (odnosni in spoznavni govor, nebesedna komunikacija).
3. Funkcijske zvrsti (našteti, posebej umetnostni jezik).
 
Odg: Izpraševalec: GUBENŠEK BEZGOVŠEK

1. Katere oblike zapisov najdemo v časopisu (novice,poročila,obvestila,reportaže,pisma bralcev...), za kakšen jezik gre (publicistični)-na grobo opiši. Kam spada publicistični jezik, katere so še druge oblike funkcijskih zvrsti. Kakšen jezik uporabljamo učitelji v šoli - med poukom,med odmori,z drugimi učitelji...
2. Predlogi - kateri so,pred katerimi glasovi jih pišemo - zvočniki ali nezvočniki (našteti posamezne). Sklanjanje moških in ženskih priimkov - kakšne so končnice.
3. Velika začetnica - našteti skupine lastnih imena, natančneje opisati zemljepisna (razlika med naselbinskimi in nenaselbinskimi,primeri-kaj se piše z veliko in kaj z malo).

L.p., Nina
 
Odg: Izpraševalec: GUBENŠEK BEZGOVŠEK

1. pedagoški govor
2. socialne zvrsti
3. ločila-vse
 
Odg: Izpraševalec: GUBENŠEK BEZGOVŠEK

1. Predlogi s, z, k, h (kdaj uporabljamo katere)
2. Sklanjatev moških in ženkih imen in priimkov (v vednost: ženski priimek se sklanja z NIČTO končnico)
3. Ločila: delitev, stičnost, intonacija pri ločilih
 
Odg: Izpraševalec: GUBENŠEK BEZGOVŠEK

Za vse sloveniste ena tolažba. Ni tako hudo in sploh ni podrobno. Nekak sem se najbolj bala slovenščine, ker nisem vedela, kaj naj pričakujem.

1. Moške sklanjatve in posebnosti (povedala sem samo splošno in tipične posebnosti),
2. Sporazumevalna načela (želela je slišati vse o sporazumevanju. Povedala sem zopet samo na splošno in po logiki, kaj vse moramo upoštevati, kdo je sporočevalec, kdo naslovnik, kako se pri sporazumevanju obnašamo, mimika in kretnje ...),
3. Stavčni členi (kateri so in deli stavčnih členov, torej goli/zloženi, vez in določilo ...)

Na koncu mi je povedala, da sem povedala več, kot je pričakovala.

Lp
 
Odg: Izpraševalec: GUBENŠEK BEZGOVŠEK

Gospa je zelo prijetna in ne zahteva podrobnosti, tako da ni bilo hudo :)

Vprašanja:
1. Zvočne prvine govora. Ker sem vmes rekla, da govorimo bolj hitreje, je rekla, naj se hitro popravim in kaj sem rekla narobe (pravilno je hitreje - gre za stopnjevanje pridevnikov). Katere pridevnike bi stopnjevala s prislovom bolj (barve, vrstilne in svojilne pridevnike).
2. Pisanje predlogov s/z, k/h, na/s,z, v/iz.
3. Kako bi pisala zgodovinska obdobja in dogodke (z malo) in kakšna imena so to (občna imena).
 
Slovenscina - Gubensek Bezgovsek
Kaj je stavek, kaj je poved?
Katere vrste hierarhij med stavki poznamo (priredje, podredje, soredje)?
Pri katerih priredjih pisemo vejico med stavkoma, primeri.
Kdaj uporabljamo predlog Z in kdaj S?
Kateri so nezveneci nezvocniki?
Kaj je zlog? Kaj je zlogotvorni R?
 
1. Stičnost ločil. Vse.
2. Sklanjaj človek v dvojini.
3. Kako pišemo latinične izraze za vrste rastlin/živali.
 
- Glasovi slovenskega knjižnega jezika.

- Razlika med vezajem in pomišljajem. Ali pri navajanju letnic (npr. 1800 – 1848) uporabljamo pomišljaj ali vezaj? Je stičen ali nestičen? Ali pri naštevanju v več vrstah uporabljamo vezaj ali pomišljaj?

- Ali je v besedni zvezi »kljub temu da« vejica ali ne? (to je bila namreč moja napaka v pripravah)

Kdaj uporabljamo predlog S, Z, K in H?
 
februar 2015:

- kako delimo ločila, intonacija in ločila, kako se giblje intonacija pri vejici (rastoča), ali je tropičje stično (lahko je ali pa ni!)
- kako pišemo vnaprej (skupaj)
- razlika med kraticami in okrajšavami, primeri okrajšav (t. j., l.r.)
- opiši zgradbo uradnega vabila (kje zapišemo naslov sporočevalca, naslovnika, datum, naslov, nagovor, ločilo za nagovorom Spoštovani (!,) kdaj vi/vas ipd. pišemo z veliko, kdaj nujno z malo (ko nagovarjamo več oseb).
 
  1. Katere sklanjatve pozname? Uvrsti primere v sklanjatve?
  2. Sklanjaj človek v dvojini in otroci v množini.
  3. Razlika med lastnimi in občnimi imeni? Podaj primer za obe vrsti.
  4. Sklanjaj imena PIA in LEA – kdaj dodamo j pri sklanjanju in kdaj ne?
 
- Kako delimo lastna imena?
- Napake v pripravi.
- Pedagoški govor.
- Sklanjanje- otrok v množini in svoj ime in priimek.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.039

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu