GROZNIK - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
GROZNIK - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Izpraševalec Jurij Groznik.

1. Državni svet, kdo ga sestavlja, kaj so njegove naloge, zakaj je 'protiutež' državnemu zboru (ker zastopa različne interese oz. stroke ljudstva),

2. Kaj veš o konvenciji o otrokovih pravicah,

3 primarna in sekundarna Evropska zakonodaja, katere sloni na kateri (sekundarna na primarni), kaj je smisel priporočil in mnenj (so nekakšno vodila, vendar imajo težo).

Zares super izpraševalec, ki išče znanje, pomaga in dejansko pomaga z odgovorom če na kaj pozabiš. Če vidi, da znaš ne vrta s podrobnostmi.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Super izpraševalec, zelo umirjeno deluje in, ko začne spraševati, del treme kar pade iz ramen. Prikimava, če si na pravi poti in zelo rad kar sam dokončuje stavke, čeprav znaš! :)

1. Vse o predsedniku RS. Glavni funkciji, mandat, pristojnosti, nadomeščanje v vojnem stanju, v primeru smrti in uredbe z zakonsko močjo

2. Svoboda vesti

3. Viri sekundarne zakonodaje

Srečno!
 
1. Veje oblasti
2. Evropska komisija
3. Otrokove pravice v solskem prostoru
 
Moja vprašanja, datum 6. 10. 2016:
1. Kako je v ustavi definirana zakonska zveza, kakšne so pravice in dolžnosti staršev, ali cerkvena poroka velja in zakaj ne?
2. Kdo in kdaj je sprejel Konvencijo o otrokovih pravicah, kdaj jo je ratificirala Slovenija?
3. Evropski svet.
 
26. 10. 2016 opravila :)
1. svet evropske unije (vse)
2. nedotakljivost stanovanja (+koliko prič mora biti navzočih; kateri so pogoji za priče - 2 priči, polnoletnost)
3. pravica do izobrazbe
 
USTAVA - izpraševalec GROZNIK

Vprašanja:
1. Svoboda gibanja (svobodno lahko gremo iz države,...)
2. Državni zbor (pristojnosti)
3. Uradni jezik (katere poznamo-slo, it, madž.; kaj pomeni uradni jezik- da ga uporabljajo na vseh uradnih institucijah)
 
Izpraševalec: gospod Jurij Groznik (zelo prijazen, nasmejan, pomaga, usmerja, postavlja podvprašanja, če vidi da znaš tudi nič ne vrta, če česa ne veš ti sam razloži... )

1. Kdo ima v državi Sloveniji oblast? (Ljudstvo.)
2. Delitev oblasti. Po tem, ko sem že naštela, kdo ima kakšno oblast in kaj v kakšno skupino spada, me je še preverjal: v katero oblast sodi vlada, v katero državni zbor, v katero sodišča. Katero je najvišje sodišče?
3. Evropski parlament. Sestava, sedež, mandat, naloge. Na kakšen način evropski parlament nadzira delovanje ostalih institucij? (Tega nisem vedela in mi je on razložil zelo na hitro, samo da nekako preko strank, ki so v parlamentu …).
4. Kako mi sprejmemo mednarodne pogodbe? Kdo to naredi. Primer: Konvencija o otrokovih pravicah. Kdaj je bila sprejeta in kje? Kdaj je bila sprejeta v Sloveniji? Kako je v njej opredeljen otrok?
 
res zelo prijazen izpraševalec...nič ne vrta s podvprašanji, če znaš
1. delitev oblasti
2. evropski parlament
3. vse kar sem vedela o Konvenciji o otrokovih pravicah (kdaj, kaj pomeni, kaj je otrok)
 
Zelo prijazen, išče znanje, ti pomaga, da podvprašanja oz. te vodi.

1.Državni svet (pristojnosti + vse kar veš o njem).
2. Enakost v konvenciji.
3. Evropski parlament (pristojnosti in sedež).
 
1. Kaj v Ustavi RS piše o zakonski zvezi in družini ? Kje se sklene zakonska zveza, ali je dovolj cerkvena poroka? Ali imajo izvenzakonski otroci enako pravice kot tisti, rojeni zakonskim staršem ?
2. Dolžnosti in pravice staršev. Ali se jim lahko te pravice vzamejo? Kdaj? Kdo poskrbi za otroke?
3. Pristojnosti Evropske komisije (zakonska iniciativa, izvršilna oblast, nadzor, zastopa EU na mednarodni ravni).
 
1. Državni svet. Kateri so najštevilčnejši? Ali je lahko član državnega sveta tudi član državnega zbora? Pristojnosti
2. Pravni viri EU
3. Kaj je glavno vodilo KOP? ni dovolj otrokova korist, manjka največja korist otroka ;)
 
Kaj je Ustava?
Kdo vlada v Sloveniji? Na kakšen način? Kako se deli oblast in kdo spada kam?
Kako se skladno s KOP izvaja disciplina v šoli?
Evropski svet - glavna pristojnost?
Državni svet - kaj je in poglavitna naloga.

Res super in umirjen izpraševalec.
 
- kaj je ustava, prvih 13 členov, kaj pomeni demokratična, socialna
- DS in možnost veta
- KOP, kdo jih je sprejel, kdaj, kdaj smo mi sprejeli, na hitro nekah pravic, kako upoštevajo KOP na CSD (tole mi ni bilo čisto jasno, zakaj me je vprašal :), ampak OK isto, kot če bi me vprašal, kako upoštevajo KOP v šolah).
- primarna in sekundarna zakonodaja

Izjemno prijazen, nasmejan. Prav vesela sem bila, da je bil prvi izpraševalec :)
 
- obramba države (ali smo jo kot državljani dolžni braniti? na kakšen način (neposredno, ugovor vesti, kdo je vrhovni poveljnik obrambnih sil)
- evropska komisija (pristojnosti)
- KOP (posvojitev, rejništvo, na kaj morajo biti institucije pozorne, ko izbirajo nadomestno družino oz. rejnike (npr. če je otrok Rom, Musliman, ...)).

Zares super izpraševalec, ki išče znanje, pomaga in dejansko pomaga z odgovorom če na kaj pozabiš. Če vidi, da znaš ne vrta s podrobnostmi.
 
Še moj prispevek :) Super gospod, te kar pomiri s svojim nasmehom.
  • Zakonska zveza po ustavi, kako je s cerkveno poroko, ali ima vrednost, če jo država priznava.
  • Pravice in dolžnosti staršev, ali imajo otroci rojeni v izvenzakonski zvezi iste pravice, kot rojeni poročenim staršem.
  • Definicija otroka po KOP, pravica enakosti (potem mi je dal kar primer, da sem dala otroku oceno 1, oče je pa župan in ima ogromen vpliv in se pritoži, kaj pol.. pač sem rekla da to itaq nima nobene veze. In je potrdil moj odgovor :) Najprej sem sicer začela, da se lahko pritoži na končno oceno, ampak me je ustavil in usmeril v drugo smer)
  • Evropski parlament (kje ima sedež, pristojnosti)
 
1. Kdo ima v Sloveniji oblast in kako jo vršimo? Delitev oblasti in kdo kam spada? Ali so te veje enakopravne? Kako to, da ima oblast ljudstvo, če večino odločitev sprejema DZ? (smo jih mi izvolili)
2. Na katere pravice otrok moramo posebej paziti pri otrocih z drugih držav? (ohranjanje identitete, jezika, kulture)
3. Evropski svet in zakaj je najvišje politično telo EU?
 
1. Državni svet (predstavitev, ali je lahko nekdo v državnem svetu in zboru hkrati, mandat obeh ...),
2. konvencija o otrokovih pravicah -- kaj je treba paziti pri tistih, ki so druge narodnosti,
3. pravni akti EU (primarna zakonodaja + sekundarna zakonodaja + sodna praksa).
 
g. Groznik:
- načelo delitve oblasti
- kdo ima v državi oblast in na kakšen način jo izvaja
- evropska komisija
 
Moja izpitna vprašanja. :)

1.) Predsednik države
2.) Konvencija o otrokovih pravicah
3.) Primarna zakonodaja EU (+ostali pravni akti EU)

Uspešno pripravo želim. Izpraševalec je zelo prijetna oseba, te pomiri in tudi pomaga/dopolni.
 
Izpraševalec: J. GROZNIK

1) Ali smo državljani republike Slovenije po ustavi dolžni braniti svojo domovino? Kdo je vrhovni poveljnik obrambnih sil Republike Slovenije
Smo, če imaš moralne/verske/filozofske zadržke, ti ni potrebno sodelovati v oboroženih spopadih, lahko pa sodeluješ na drug način, npr. v mojem primeru (anglist/hispanist) prevajanje, z medicinsko pomočjo, s tehnično in administrativno podporo države, s kuhanjem hrane (ne zajebavam se, to zadnje je on povedal). Vrhovni poveljnik je predsednik države.

2) Kaj je glavno vodilo, ki preveva Konvencijo o otrokovih pravicah? Podvprašanje: na kakšen način se izvaja disciplina v šoli?
NAJVEČJA MOŽNA korist otroka. Disciplina se izvaja na način, ki ne ogroža otrokovega dostojanstva.

3) Kateri so pravni temelji EU?
Primarna zakonodaja - naštel sem nekaj pogodb, je hotel slišati še katere so bile ustanovitvene (Rimska, pogodba o ESP) in katere so dopolnitve (Maastrichtska, Pogodba iz Nice, Lizbonska). Potem me je vprašal še "poleg primarne poznamo tudi"... seveda sekundarno zakonodajo in sem naštel vseh pet (uredbe, direktive, odločbe in sklepi, priporočila, mnenja) in omenil, da priporočila in mnenja niso pravno zavezujoča. Nato me je vprašal, zakaj potem sploh so, in je hotel slišat, da se lahko s priporočili in mnenji posredno vpliva na volitve - dobesedno, zaradi njih si kdo lahko premisli ali se vzdrži.

Je precej zahteven, ampak dokaj prijazen in vrta tja, kjer misli, da boš znal/a kaj povedat :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 29. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
1.965
  • Zaklenjeno
Pozdravljeni. Dobila sem komisijo g. Groznik (ustava), ga. Šenica Pavletič (predpisi) in ga...
Odgovori
1
Ogledi
2.055
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 29. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
621
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. jun 2023 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: poklicne in strokovne šole...
Odgovori
0
Ogledi
683
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 9. maj 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
858
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.175
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu