Strokovna pomoč Grafemi

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Grafemi

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
7. maj 2013
Prispevki
18
Pozdravljeni, ali bi mi lahko kdo pomagal razložiti pojem grafem? Kaj je fonem mi je jasno, vendar za grafem sem nekje zasledila, da so to črke, nekje pa da poleg črk spadajo zraven ločila?Kaj velja?
Hvala za odgovor


*opomba: na temo bo odgovorila @Tanja Tomšič_RUTIL (sodelavka za strokovno pomoč pri slovenščini)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Grafem
Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
Ne zamenjajte s člankom grafen.
Grafém je najmanjša enota pisave. V fonološkem pravopisu grafem odgovarja fonemu. Različna pisna znamenja lahko predstavljajo isti grafem. Na primer, črka 'a' lahko nastopi v dveh različicah, s kljukico na vrhu ali brez. Grafeme pišemo med dvema oklepajema, na primer grafem za fonem /f/ (in hkrati tudi za glas/alofon [f]) v angleščini je <ph>.
Poleg črk so grafemi tudi ločila.
 
Pozdravljeni.

Za slovenski jezik je večina fonemov kar enaka grafemom.
Uporabljamo 25 črk ali grafemov (Toporišič, 1997).
Bolj natančen grafemski zapis omogoča razširjena množica sedemintridesetih grafemov [Toporišič, 1997], kjer se dodatni grafemi nanašajo na trajanje, naglašenost in odprtost izgovorjave samoglasnikov.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu