GOMBOC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
GOMBOC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Velika začetnica pri zemljepisnih lastnih imenih. Zakaj se piše Kranjska Gora in Uršlja gora.
Sklanjajte OTROCI in STARŠI v množini.

Zelo prijazna.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pa še Naštej tri mejnike v zgodovini, ki so najbolj zaznamovali naš jezik.
 
Prijazna gospa. Sprašuje kratka vprašanja in pričakuje kratke in jasne odgovore. vprašanja so pa bila naslednja:
1. ne spomnim se :/
2. v angl obstaja veliko glagolskih časov, kateri so pa v slov? (sedanjih, preteklik, prihodnik, pretpreteklik) Kako v slov. svojim učencem razlagam angleške čase -past simple, present perfect...? (s pomočjo glagolskega vida in prislovov)
3. katera naglasna znamenja poznamo v slov? (ostrivec, strešica, krativec). Na katerih samoglasnikih pišemo strešico (e in o).
 
Kratka, direktna in jasna vprašanja, gospa pa zelo prijazna, nasmejana, tako da brez strahu.
1. Števniki - glavni, vrstilni, zapis, kako se piše 2016 z besedo, 70.obletnica, 70 - letnica, 17 letni fant - kako se zapiše, kje so katera ločila, presledki...
2. Velika začetnica - kdaj jo pišemo, kako je z ločilo v naslovih, kdaj ja in kdaj ne.
3. Katere priročnike poznamo in kdaj so izšli prvi in avtorji: SSKJ - Pleteršnik, pravopis - Fran Levec 1899, slovnica - Bohorič 1584

Postavila mi je še nekaj podvprašanj, a se ne spomnim točno kaj...ampak teme so bile te, ki sem jih napisala.
 
Super, prijazna in nasmejana izpraševalka!
1. Števniki (vrste in kako jih pišemo, potem sem odgovarjala na njene primere)
2. Razloži poved in stavek. Kako se razlikujeta? Ali lahko stoji poved brez stavka (primer: Dober dan!)?
3. Kam lahko preverimo ta pravila (navezovalo se je na 2. vprašanje)? Katere priročnike še poznamo?
 
Se strinjam s predhodnico - prijazna, te vodi do odgovora, če sam nisi prepričan! :)

1. Naglasna znamenja - kdaj, kje?
2. Vejica, kam jo postavimo?
3. Priredno in podredno zlozena poved.
4. Priročniki
 
Pozdravljeni :)

Moja vprašanja na izpitu, 13.12.2016:

1. Naštej 3 mejnike v zgodovini slovenskega jezika (Brižinski spomeniki, reformacija in protireformacija ter obdobje po Pohlinu oz. razsvetljenstvo - o vseh sem nekaj povedal, bil sm kr konkreten z letnicami in me je vmes vprašala, če sm zgodovinar da vem vse letnice, ker jih ni zahtevala)

2. Končna ločila (pika, klicaj, vprašaj, tri pike - potem mi je dala en primer povedi in sm moral povedati katero ločilo je na koncu: "Včasih se sprašujem kako mi je ime." - na koncu je pika, ker ne gre za vprašalni stavek)

3. Poprava napak iz priprav oz. učnega lista (sm moral povedati kaj in zakaj bi popravil tisto kar je podčrtala in sva mela debato o tem, kako različna je raba besed pri geografiji pri slovenščini, v geografskem slovarju in drugih delih)

Zelo prijazna gospa, ki se s teboj pogovarja, moraš samo zagovarjati svoje, tut če se mogoče ona ne strinja - pri popravilu napak;)
 
Nazadnje urejeno:
Pozdravljeni,

moja izkušnja z dne 13. 12. 2016 je skrajno pozitivna:

Ni me veliko spraševala, ker sem slovenist. Sama je rekla, da nima smisla. Pogledala je v eno od mojih urnih učnih priprav in se ustavila pri besedni zvezi "otrokom položim na srce, da na svetovnem spletu iščejo predvsem koristne informacije". Zdelo se ji je simpatično, čeprav ni strokovno. Nakar sem ji rekel, da skušam biti v razredu vedno predvsem življenjski, hkrati pa je "položiti na srce" tudi stalna besedna zveza. Potem sva se pogovarjala o rabi interneta pri pouku; kako bi še rekli internetu (medmrežje, svetovni splet); kaj koristnega lahko otroci na njem najdejo (priročnike – slovar, pravopis (spletna stran www.fran.si) ...); razmerje med poukom književnosti in jezika – ali se pri pouku književnosti učijo tudi jezika; kaj pa, če je v umetnostnem besedilu poleg knjižnega še kakšna druga jezikovna zvrst.

Zelo prijetna gospa. Je tudi avtorica jezikovnega priročnika in vadnice Mala slovnica slovenskega jezika, kjer najdete osnovna pravila slovenskega knjižnega jezika v kratki in jedrnati obliki, prav tako informacije o zgodovini knjižnega jezika, jezikovnih priročnikih in še kaj. Skratka – vse in še več za strokovni izpit.

Vso srečo vsem. :)
 
Izpit sem opravljala 23. 5. 2017 za vzgojiteljico predšolskih otrok
SLOVENŠČINA- GOMBOC

1. Pregibne besedne vrste (katere so, kaj sestavlja samostalniško besedo, v kakšni povezavi sta samostalnik in sam. zaimek, kaj je razlika med »tebi kupim rože« in »kupim ti rože« - eno je naglašena oblika, eno je naslonka, vprašala me je kaj se dogaja s končnicami pri sklanjanju, spreganju, kako je to v angleščini, nemščini)
Kaj je glagolski vid, kaj je eno kaj drugo (dovršni, nedovršni). Koliko časov poznamo v slovenščini? Kje se jaz danes srečujem s predpreteklikom? (v pravljicah).

2. Osebna lastna imena. Kaj poimenujejo. Kaj si ti z veliko (Micka, Dolenjka, Slovenka, Zemljanka, Nemarsovka itd) Tu se je navezala še na mojo pripravo, ker sem imela napačno uporabo oz. zapis Muca Copatarica. Napako sem sama razložila, bilo je ok. Vprašala me je kako bi zapisala Rdeča kapica

3. Vprašala me je kje bi lahko pogledala nekaj o zapisu samostalnika (mislim, da se je navezovalo na drugo vprašanje, nisem pa sigurna) in sem najprej rekla v pravopisu, pa se popravila, da v slovnici. Rekla je, da lahko tudi v pravopisu in me vprašala kateri je prvi slovenski pravopis (Levčev), katera je prva slovnica (Zimske urice) in kateri pravopis sedaj uporabljamo (Toporišičev).

Gospa je zelo prijazna in poteka v obliki pogovora. Tudi sama nisem vsega vedela, ampak zelo pomaga in ne »vrta«. Pohvalila pa je način odgovarjanja (trudila sem se s knjižnim jezikom pri vseh treh izpraševalkah.
 
23. 5. 2017 - pomočnica vzgojiteljice

- socialne zvrsti jezika - našteti in opisati;
- končna ločila;
- SSKJ (osnove) in našteti ostale priročnike
 
Uradni jezik v šoli? Kako je z italjanščino in madžarščino?
Mejniki pomembni za slovenski jezik?
Katero pisavo imamo sedaj in katera je bila v preteklosti?
 
- Našteti socialne zvrsti (opisati vse, knjižne in neknjižne)

- Zemljepisna lastna imena (opisati naselbinska in nenaselbinska)

- Priročniki (na podlagi danih primerov povedati, v kateri priročnik bi pogledala)
 
20.9, izpit sem opravljala kot pomočnica vzgojiteljice

- SSKJ (nasplošno + kaj je to geslo, kaj je frazeološko gnezdo, terminološko gnezdo),
- razlika med vezajem in pomišljajem,
- prevzete besede (naštet in opisat)+ primer za vsako ( pri sposojenih besedah je želela naj povem eno sposojeno besedo, ki jo uporabljam pri svojem delu + ni želela da uporabim besede kot so zapisane v katalogu kot primeri( first lady, pica,...)
- glede priprav (podpičje )
Poteka kot pogovor, če se kaj zatakne ti pomaga z podvprašanji do pravilnega odgovora.
Prijazna gospa.
 
Stvarna lastna imena.
Velika začetnica.
Končna ločila. Stična in nestična ločila.
Priročniki, opis SSKJ, kje ga najdemo (tudi ime spletne strani - Fran). V kateri priročnik bi pogledala za zapis praznikov, kako jih zapisujemo (mala ali velika zač.).
Glagolski naklon.

Gospe se vidi, da obozuje slovenski jezik. Če opazi, da tudi tebe zanima in znaš, je sprehod skozi izpitna vprašanja prav zabaven in si lahko pri odgovarjanju sproščen.
 
1. Delitev tujih besed. Katere besede so citatne? Kaj je za njih značilno? Itd.
2. Današnja pisava.
3. Vezaj, pomišljaj (razlika, izjeme glede (ne)stičnosti za vsakega).
4. Vse o Juriju Dalmatinu (vprašanje je bilo pričakovano, saj moja OŠ nosi njegovo ime).
Prijetna izpraševalka. Mi je pomagala s podvprašanji in namigi, ko se mi je zapletlo.
 
Učiteljica RP.

1. Slovnica (Kdo napisal prvo? Kdaj? Kdo avtor slovnice, ki jo uporabljamo sedaj? Opiši jo.)
2. Osebna glagolska oblika (Primer, kaj ji določimo?) Kaj je poved? Kaj stavek?
3. Ločila (Končna/nekončna ločila. Katero je nestično končno ločilo?)

Gospa je zelo prijazna! Srečno!
 
Pozdravljeni!

Izpit sem opravljala kot svetovalni delavec, po poklicu sem inkluzivna pedagoginja.
Izpraševalko Gomboc sem dobila kot zamenjavo za izpraševalko Šarec Rojc.
Izpraševalka je nasmejana, pozitivna, dobra dušica.

Vprašanja:
- funkcijske zvrsti jezika (vsako tudi malo opisati)
- stvarna lastna imena; podvprašanja: kdaj se piše OŠ z veliko, kdaj z malo; kako se pišejo prazniki - dala je primer gregorjevo in slovenski kulturni praznik
- norma slovenskega knjižnega jezika - našteti; opisati pravopis

Srečno in pogumno!
 
Zelo prijazna in nasmejana!

1. Funkcijske zvrsti.
2. Kratice in okrajsave, sklanjanje kratic.
3. Slovnica: opisi, katera je normatvna, kaj to pomeni?
 
Zelo prijazna!

  1. Glasovi in črke (polglasnik)
  2. SSKJ
  3. Pomišljaj, vezaj (kaj je minus pri matematiki?)
 
1. Socialne zvrsti jezika. V kateri obliki se sedaj pogovarjava? Katera prevladuje v šoli?
Kje najdemo normo SKJ? (v priročnikih -nastej)

2. Kako se z besedami zapisujejo števniki?
Par primerov kako bi napisal: 80. letnica, 80-letnica ...
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.283
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu