GOMBOC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
GOMBOC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Gospa Gomboc je prav zabavna..in nasmejana oseba...izjemno topla in prijazna. Midve sva se celo večkrat nasmejali med debato :D
Postavila mi je naslednja vprašanja:

- prevzete besede
- priročniki (opiši SSKJ)
- velika začetnica
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gomboc za OŠ (resnično prijazna in topla oseba):
- samoglasniki in soglasniki; katere samoglasnike poznamo; koliko glasov ima naša abeceda
- razlike v naglaševanju, ko primerjamo slovenščino in angleščino
- posebnosti slovenščine v primerjavi z angleščino (6 sklonov, dvojina, opredelitev spolov)
- kakšne slovnice poznamo (strokovne - Toporišič, za bolj vsakdanjo rabo - recimo tiste, ki se uporabljajo v OŠ)
- kdo je napisal prvo slovensko slovnico (Bohorič) in katera slovnica je danes aktualna (Toporišičeva)
 
Moja vprašanja:

Socialne zvrsti jezika;
Zgodovina SKJ;
Norme SKJ.
 
strokovni izpit za pom. vzgojitelja

- Kako zapisujemo števnike (100-letnica, 100. obletnica, koliko besed je 2018 in 2018.)
- poved in stavek
- katere priročnike poznamo.

Srečno pri učenju.
 
Izpit sem delala dne 21. 6. 2018 kot specialna pedagoginja (DSP)

Ga. Gomboc je izjemno zabavna, pozitivna oseba... Toliko kima ob tvojih odgovorih, da res dobiš občutek, da znaš :) Včasih pokima, da imaš prav, še preden kaj izustiš :D

1. Funkcijske zvrsti - naštej, opiši vsako. Pri strokovni podzvrsti opiši tudi vse 4 jezike in kje si se z njimi že srečal/a.
2. Stvarna lastna imena - opiši in povej, kako bi zapisal primere (prazniki - z malo, razen Prešernov dan in Marijino v., kaj pa slovenski kulturni praznik? Z malo... oktobrska revolucija (z malo), imena cvetlic v slovenščini in latinščini (v latinščini je 1. beseda z veliko), kako pišemo zakone (z veliko)).
3. Sklanjaj otrok v množini.
 
1. Naštejte tri temeljne zgodovinske mejnike in jih opišite.
2. Kaj je SSKJ?
3. Kakšna je razlika med vezajem in pomišljajem?

Zelo prijazna in nasmejana oseba. Postavlja veliko podvprašanj, zato vse skupaj izpade bolj kot pogovor.
 
Današanja vprašanja (8. 10. 2018):
1. Prevzete besede (kratko predstavi in dodaj primere)
2. Vezaj in pomišljaj (ob tem tudi popravki v pripravi)
 
1. Brižinski spomeniki
2. Praznik 25.6.1991
3. Ali je slovenski jezik enakopraven ostalim jezikom v EU
 
  1. 3 mejnike SKJ
  2. Raba vejice
  3. Kje najdemo pravila za vejico in kateri so se drugi prirocniki.
  4. Opisi SSKJ

Zelo prijazna gospa! :)
 
  1. Kaj je poved in kaj stavek? Kako jo prepoznamo? Ali lahko ima poved samo en stavek?
  2. Katera nekončna ločila poznaš - eno izberi in opiši - tu sva začeli debatirat potem še o vezaju in pisanju narazen in skupaj, ampak čisto spontano. Ker je gospa zelo prijazna, zabavna in sva kar padli v pogovor.
Videla je, da zadeve poznam in sva čisto prosto debatirali.

Zelo prijazna gospa. Super!
 
1. Osnovne šole na območju narodnih skupnosti (občine, jezik, dvojezičnost v praksi)
2. S kakšno začetnico pišemo praznike in nagrade?
3. Katera so stvarna lastna imena?
4. Kje vse si lahko pogledamo pravila pisanja?
 
Zelo prijazna. Pri meni je zelo izhajala iz priprav.

Vprašala me je glede kemijskih simbolov.
Končna ločila in njihova stičnost.
Kdaj je minus skupaj in kdaj narazen. (-20 °C; 20 - 3) Podvprašanje kaj pa stopinje. Kako se piše 20 procentov s simbom in brez in kaj če je 20-odstotno (stični vezaj kot C-vitamin)
 
Ko že večkrat omenjeno - zelo prijazna gospa. :)

Vprašanja, ki sem jih prejela pa so bila:
1. Prevzete besede (vse o njih + lastni primeri) ter kako jih zapisujemo,
2. Vezaj in pomišljaj ter kako sklanjamo kratice (tu se je navezovalo na vezaj...)
3. SSKJ vse o njem + kaj bi naredila, če mi reče da naj poiščem besedo "zvedavo" - želela je slišati, da bi uporabila aplikacijo ali pa pogooglala na spletni strani fran.si .
 
Zelo zelo prijetna oseba in izpraševalka. Kot že prej omenjeno - vse poteka v obliki sproščenega pogovora. Priporočam njene priročnike za učenje (Mala slovnica slovenskega jezika in Slovenščina: po korakih do odličnega znanja), ker so res odlični. Obsegajo vso snov, ki jo je potrebno vedeti na strokovnem izpitu in so napisani na zelo razumljiv način.

1. Izberi si tri zgodovinske mejnike razvoja slovenskega jezika in jih opiši.
2. Stvarna lastna imena (spomnim se primera kdaj Zlata lisica/zlata lisica).
3. Kako pišemo praznike (primer).

So bila še nekatera podvprašanja, vendar se jih žal ne spomnim, ker se v pogovoru vmes sploh ne zavedaš, da ti gospa postavlja podvprašanja.

Pogumno vsem! ;)
 
Gomboc, vse spelje v pogovoru in nimas obcutka da si na izpitu.

1. Kratice, krajsave, kje je doloceno kaksne so, kdo to doloci, primer.
2. Sklanjanje kratic (SAZU, ZDA)
3. Sklanjaj otrok v množini, zakaj pride do tega prehoda iz c na k in obratno (premena).

Je gospa takoj vedela da sem se ucila iz njenih knjig, ki jih iskreno priporocam!! Sploh Slovenščina: po korakih do odličnega učenja, je res pregledna, razloženo vse 'po domače', kot slikanica. Res super.
 
Pozdravljeni!

Strokovni izpit sem imel 20. 1. 2021. Kot že večkrat omenjeno, gospa je zelo prijazna - išče znanje (ne neznanja).

Vprašanja:

1. temelji slovenskega jezika,
2. velika začetnica,
3. kaj je SSKJ (samo splošno).
 

Priponke

  • STROKOVNI IZPIT - vprašanja po sklopih.docx
    19,2 KB · Ogledi: 151
Gomboc, predmetni učitelj
1. Navesti tri mejnike SKJ in enega bolj opisati - navedel sem Trubarja, Kraljevino SHS in Slovenijo 1991 ... in smo malo debatirali.
2. Iz prejšnjega je sledilo vprašanje o državnem jeziku ... kaj piše na kovancu za 2 EUR in v kateri pisavi (Bohoričica)
3. Sklanjaj otroci in starši
 
Zelo prijazna gospa, tudi če se ti malo zatakne, ne komplicira in ti pomaga.
1. Nekončna ločila
2. Dvodelna ločila
3. Kaj bi uporabila, če bi želela preveriti, kako se pišejo ločila? (Fran.si)
4. Kaj se bo v prihodnje spremenilo v pravopisu-zapis večbesednih naselbinskih zemljepisnih imen-samostalniki mesto, vas, trg, selo, naselje se bodo pisali z veliko začetnico. :)
 
Mateja Gomboc

- Katere tri mejnike slo. knj. jezika poznaš? Kateri je za tebe najbolj pomemben?

- Pisava nekoč in danes, V katerem jeziku smo pisali pred 150-200 leti?

- Katere priročnike poznaš?, Kam bi pogledala, če bi želela izvedeti pomen besed? Kam bi pogledala za besedo Kranjska Gora?
 

Priponke

  • SLJ VPRAŠANJA - Mateja Gomboc.docx
    494,8 KB · Ogledi: 214

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
527
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.079

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu