Finski šolski sistem

Trenutno berete:
Finski šolski sistem

Pridružen
24. feb 2015
Prispevki
123
Področje
  1. Osnovna šola
  2. Poklicne in strokovne šole
  3. Gimnazija
Živijo!

Verjetno ste že vsi slišali, da imajo Finci enega boljših šolskih sistemov na svetu. V branje priporočam ta blog: Kje vas čevelj žuli? - Šolstvo: FINSKI ŠOLSKI SISTEM

Ali mislite, da bi se podoben sistem ali vsaj nekaj elementov dalo uvesti v naš prostor? Kaj menite, da bi bilo potrebno storiti za to? Slovenci nismo Finci, smo drug narod, z drugačno mentaliteto. Pa vendar, ali bi se dalo kaj ukreniti v tej smeri? Kaj menite?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odličen članek. Vseakor vreden branja in diskusije. Praktično se skoraj z vsem strinjam, je pa res, da takšnega sistema enostavno ne gre prenesti v naše okolje.

Najprej bi bilo potrebno spremeniti mentaliteto večine naših učiteljev oz. ljudi v naši državi nasploh. Predvsem odnos do dela, ljudi in ... Potem je tukaj odnos nadrejenih in same države. Velikokrat vidim problem v tem, da se pametni ljudje raje ne izpostavljajo, ampak s tem prepustijo pomembno delo ali celo položaje tistim, ki pa imajo velikokrat drugačne vidike oz. korist.

No, vsekakor upanje za naš šolski sistem ostaja :)
 
Se strinjam. Vedno ugotovimo, da se ljudje z vsebino premalo izpostavljajo, zato tudi ne pride do sprememb. S tem, ko se pametni ljudje ne izpostavijo, morda na nek način prepustijo tudi odgovornost vsem, ki hlepijo le po moči in denarju.

Mentaliteta učiteljev se spreminja, počasi, a se. Starejše generacije gredo v pokoj, čedalje več je mlajših in marsikateri prijem "iz starih časov" je zastarel, ko ga poskušaš uporabiti v razredu. Ne deluje oz. je preživet. Preživeto je vse v povezavi s pridiganjem in strogim kaznovanjem. Zavedati se bomo morali, da najbolje učimo lahko, če dajemo sami dober zgled, a zato bomo morali začeti s samodisciplino, najprej pri sebi.

Omenil si odnos do dela in ljudi. V zasebnem sektorju radi rečejo, da krize ni, da ne obstaja. Jaz mislim, da obstaja kriza, kriza vrednot in da smo se znašli na precepu, ko so ljudje začeli razmišljati, kaj je res pomembno in kaj zares potrebuješ v življenju.
 
Mentaliteta učiteljev se spreminja, počasi, a se. Starejše generacije gredo v pokoj, čedalje več je mlajših in marsikateri prijem "iz starih časov" je zastarel, ko ga poskušaš uporabiti v razredu. Ne deluje oz. je preživet. Preživeto je vse v povezavi s pridiganjem in strogim kaznovanjem. Zavedati se bomo morali, da najbolje učimo lahko, če dajemo sami dober zgled, a zato bomo morali začeti s samodisciplino, najprej pri sebi.
Glede "starejših" učiteljev sem sam previden. Marsikateri so odlični in ni nujno, da imajo zastarele prijeme. Če delujejo, so najbrž še zmeraj dobri, če ne, pa je seveda potrebno nekaj ukreniti. Do izkušenih učiteljev sem imel zmeraj spoštovanje, saj izkušnje v pedagoškem poklicu največ pomenijo. Je pa res, da mi to spoštovanje lahko hitro upade, če vidim, za kakšno vrsto učitelja gre.

Dober zgled je pri učencih zlata vreden. Zmeraj pa se vsaka stvar začne pri nas samih. Absolutno se strinjam.


Omenil si odnos do dela in ljudi. V zasebnem sektorju radi rečejo, da krize ni, da ne obstaja. Jaz mislim, da obstaja kriza, kriza vrednot in da smo se znašli na precepu, ko so ljudje začeli razmišljati, kaj je res pomembno in kaj zares potrebuješ v življenju.
Tako je, obstaja najhujša kriza, to je kriza vrednot. Ampak vsaka kriza ima izhod. Kot zmeraj, sem optimist. Problem je morda tudi to, da se marsikomu ne da takšnih zadev niti prebrati, kaj šele o njih razmišljati. Med že zaposlenimi učitelji je takšnih vsekakor preveč.
 
Glede "starejših" učiteljev sem sam previden. Marsikateri so odlični in ni nujno, da imajo zastarele prijeme. Če delujejo, so najbrž še zmeraj dobri, če ne, pa je seveda potrebno nekaj ukreniti. Do izkušenih učiteljev sem imel zmeraj spoštovanje, saj izkušnje v pedagoškem poklicu največ pomenijo. Je pa res, da mi to spoštovanje lahko hitro upade, če vidim, za kakšno vrsto učitelja gre.

Absolutno. Morda sem se narobe izrazila, nisem mislila kritizirati starejših učiteljev. Tudi jaz jih spoštujem, še posebno tiste, ki se po 20 letih dela še vedno skrbno pripravljajo na pouk in razmišljajo o tem, kaj bi še naredili, da bi se snov bolj usedla, kaj vse morajo uporabiti, da bodo res zagotovili kakovost. Tu sem gledala tudi s perspektive učenke. Kaj vse smo mi doživeli tekom naše mladosti, kako se časi spreminjajo in se moramo mi z njimi. Kar je nekoč delovalo, morda danes ne deluje več in je treba npr. strategije obvladovanja razreda prilagoditi, treba je o tem premišljevati, širiti obzorja, se razvijati, če je čas se izobraževati ali vsaj pogovarjati s kolektivom in iskati skupne rešitve.

Vsekakor je pa tudi res, da so učitelji preobremenjeni in človek v svoji utrujenosti včasih nima moči za izboljšave.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na dogodku Umeščanje integritete v šolski prostor, ki bo v četrtek, 7. decembra 2023, med 13. in...
Odgovori
0
Ogledi
140
  • Članek
O projektu Na šoli smo se odločili, da ustvarimo inovativen pripomoček za zbiranje vode iz...
Odgovori
0
Ogledi
180
  • Članek
Eurydice Slovenija Šolski koledarji 2023/24
Poročilo The Organisation of School Time in Europe. Primary and General Secondary Education...
Odgovori
0
Ogledi
508
  • Članek
Ministrstvo za šolstvo je – malce pozneje kot sicer – vendarle objavilo šolski koledar za...
Odgovori
0
Ogledi
214
  • Članek
Vlada je objavila šolski koledar za šolsko leto 2023/2024. Pouk se bo začel v petek, 1...
Odgovori
0
Ogledi
275
  • Članek
Na spletišču Ministrstva za vzgojo in izobraževanje je v rubriki Javne objave z dne 22. 12. 2023...
Odgovori
0
Ogledi
128
  • Članek
Razpravljavci so v državnem svetu opozorili na nujne sistemske in zakonodajne spremembe, saj sta...
Odgovori
0
Ogledi
307

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu