FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Rado Fele

1. Evropski svet, vse kar ves (zanimalo ga je tudi, kaj pomeni da ga sestavljajo predsedniki drzav in predsedniki vlad, ce potem oba prideta. odvisno je od tega kaksno vlogo ima kateri v drzavi (nas predsednik drzave ima protokolarno, tako da pri nas gre predsednik vlade, npr pri sosedih madzarih pa je Orban ki ke preds. drz.)
2. Kaj pomeni da je drzava republika, navezal na predsednika in vse kar ves o njem. Kaksne pravice ima v primeru izrednih razmer.
3. Naveza na prejsnje vpr. O človekovih pravicah v izrednem stanju.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

g. Rado Fele
1. Volitve predsednika vlade
2. Pravica otroka do osebne identitete, najvecja korist otroka
3. Evropski parlament
 
g. Rado Fele
1. Funkcija predsednika države (koga vse predlaga za izvolitev in komu)
2. Svet EU (Funkcije, koliko rezorjev je in jih našteti)
3. Človekove pravice (katerih se ne sme kršiti v izrednem stanju)
 
Vprašanja:
1. Kako poteka zakonodajni postopek? (Razlika med absolutno in relativno večino)
2. Kako poteka sprememba ustave republike Slovenije?
3. Evropski parlament (zasedba in naloge)
 
Gospod Fele je zelo prijazen in po potrebi pomaga s podvprašanji ter ustrezno usmerja.
  1. V katerem členu (1. ali 2.) je zapisano, da je Slovenija demokratična republika? Kaj nam 'republika' pove o tem, kdo vodi državo? Opiši mandat, volitve, naloge predsednika republike.
  2. Ali ima predsednik republike v vojnih in izrednih razmerah večjo vlogo? Kaj pomeni uredba z zakonsko močjo? Katere pravice veljajo tudi v vojnem in izrednem stanju?
  3. Evropski parlament - naloge.
 
Nazadnje urejeno:
USTAVA - FELE (svetovalno delo):
- Kaj pomeni republika?
- Katere pristojnosti ima predsednik države (tudi v času vojnega in izrednega stanja; kaj naredi po državnozborskih volitvah)?
- Katere pravice se ne smejo omejiti niti v vojnem in izrednem stanju?
- Svet EU (sestava, pristojnosti, kateri slovenski minister je v Svetu - ni stalnih ministrov, se menjujejo glede na temo, ki jo obravnavajo).
 
USTAVA:
- Ali je naš parlament dvodomen ali enodomen? Opiši. Opiši DZ. Koga voli DZ - našteti moraš znati vse, ker čaka, da poveš vse ali pa reče ''koga še voli?''
- Kako se volijo sodniki - ustavni in ''splošni''. Kakšna sodišča poznamo?

- Evropska komisija. Naloge. Natančno opiši nadzorno funkcijo EK. Na koga/kaj preda naloge, če pride do nespoštovanja prava EU?

- Svoboda vesti. Podrobno o starosti..... še nekaj, pa se žal ne spomnim.

Je bil zelo resen. Daje podvprašanja, hitro se lahko zmedeš. Če znaš, brez problema narediš. Srečno. :)
 
1. Predsednik države (mandat, pristojnosti, kaj lahko dela v izrednem stanju)
2. Nanašalo se je na prvo pravice, ki jih ne smemo kršiti med izrednim stanjem.
3. Svet EU

Prijazen in pomaga, da prideš do odgovora!😀
 
5. 7. 2023
1. Evropski svet podrobno
2. Državni svet podrobneje (tudi DZ), mandat, veto, kaj se zgodi po vetu, s koliko večino volijo oz. koliko glasov potrebujejo po vetu (46 glasov)
3. Otrokove pravice, debata o tem, ali ima otrok pravico izvedeti ime očeta, če je mama bila na umetni oploditvi? Največje načelo otrokovih pravic: Vse delamo v korist otroka.

Je hotel kar podrobne informacije.
 
Vprašanja za svetovalno delo:

- Ali imamo v Sloveniji eno- ali dvodomni parlament? Popoln ali nepopoln in kaj to pomeni? Katera dva doma imamo? Opiši DS - člani, funkcije, naloge, kdo jih voli ...
- Katera je evropska sekundarna zakonodaja? Razlika med uredbo in direktivo.
- Kaj pomeni načelo največje koristi otroka? Kdo in kje jo upošteva? (Želel je slišati, da jo izvajajo vsi, ki pridejo v stik z otrokom in da se upošteva vsepovsod, kjer se otrok znajde.)

Ni šel v podrobnosti, verjetno zato ker so se zamudili pri prvih dveh kandidatih (izpit sem začela 20 min po predvideni uri).
 
V priponki so zbrana vprašanja g. Feleta, ki so se pojavljala tukaj na forumu, vse imate v enem mestu in odgovori so tudi zraven.
1. enodomen/dvodomen parlament, izberi si DZ ali DS in opiši - zelo podrobno
2. enakost pred zakonom - spet zelo podrobno, spraševal me je, če so vsi primeri enakosti pred zakonom v Ustavi, in me konkretno zmedel. Odgovor je ne, zgolj najbolj pogosti.
3. Evropski parlament spet zelo podrobno

Meni se je zdel zelo natančen, nič ni bil v pomoč in imela sem občutek, da ne išče znanja, ampak gre v nekatere podrobnosti, ki so čisto nesmiselne.
 

Priponke

  • STROKOVNI IZPIT USTAVA.docx
    41,9 KB · Ogledi: 24
Izpraševalec: Rado Fele
Oš, predmetni pouk

1. Državni svet (kaj, kdo ga voli, pristojnost)

2. Kako se v državnem zboru sprejme zakon in kdo so lahko njegovi predlagatelji? Postopek. Koliko poslancev mora glasovati zanj? Kaj je veto? Kaj se zgodi po vetu? Koliko poslancev mora glasovati za zakon po vetu?

3. Načelo največje koristi za otroka. Kaj pomeni ter obrazložitev na konkretnem primeru. (Sama se načelo povezala s primerom glede otrokove ločitve od staršev, v smislu, da otroka ne ločujemo od družine, razen če je na predlog sodišča to v otrokovo korist. Pa je bilo ok.)

Izpraševalec je bil ok, vprašanja so bila jasno postavljena. Ko sem se malo zapletla pri absolutni ter relativni višini glasov poslancev, mi je pomagal.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.173
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.019
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu