FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
FELE - izpraševalec (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj
Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​
Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:
(glej naslednje prispevke)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kaj je skupni temelj/izhodišče slovenske ustave in Konvencije o otrokovih pravicah? (enakost pred zakonom)

2. Kaj konvencija pravi o pravici do identitete? Kako je s poznavanjem staršev npr. v primeru, da je otrok spočet v epruveti in je tuji darovalec? Ima pravico otrok pravico pridobiti podatke o darovalcu ali ne? (Tukaj sem se naslonila na to, da v konvenciji piše, da "ima otrok pravico poznati svoje starše, če je mogoče". Druga stvar, ki sem jo omenila pa je, da je se tukaj odpre tudi vprašanje pravic darovalca. Pa je bilo ok).

3. Sekundarna evropska zakonodaja?
 
Prijazen, pomaga, popravi če kaj nerodno izrečeš (natančno izražanje). Rad iz ene teme preide v drugo.

1. Poglavja v ustavi (okvirno naštet). Podrobneje v splošnih določbah piše, da je Slovenija demokratična republika. Kaj to pomeni? Kdo vodi republiko? (predsednik republike)
2. Kakšne so naloge predsednika republike?
3. Katerih človekove pravice veljajo tudi v izrednem stanju?
4. Evropska komisija - kaj veš. Kako opravlja nadzor nad državami? Kaj naredi, če sumi kršitve? (preda zadevo sodišču EU - po novem NI sodišče evropske skupnosti ampak sodišče EU)
 
1. Cerkev in država
2. Svoboda vesti, misli (primerjava v Ustavi in KOP)
3. DS (vse)
4. Svet EU (vse)

Prijazen, ampak skače iz teme na temo. Pri zmedi in stresu to ne pomaga najbolj. :D
 
1. Slovenija kot demokratična republika
2. DZ (podrobno: naloge, mandat, sestava,...) in Svet EU
3. 1.člen Splošne konvencije o otrokovih pravicah
 
Simpatičen in izredno prijazen.

Državni svet- sestava, kako se voli, pristojnosti, mandat
- Ali imamo v Slo. dvodomski ali enodomski parlament?
Primarna zakonodaja EU
 
1. Svet eu( vse)
2. Pristojnosti ustavnega sodišča
3. Pravica do osebne identitete? Ali se mi zdi prav da poznas starsa npr.če si spočet iz epruvetke
Zelo prijazen izpraševatelj! :)
 
Pa mi je uspelo :) Vprasanja so bila res kratka...
1. Kaj pravi preambula?
2. Kaj vse spada pod oblast? Izberi in opiši! (Sem si izbrala državni svet)
2.Evropski parlament....sem začela razlagat da so poslanci predstavniki ljudstva držav članic in me je prekinil, ter vprašal če slučajno vem koliko je slovenskih predstavnikov...sem mu povedala da jih je 8 in to je bilo to :)
Je prijeten gospodič, no vsaj jaz sem dobila tak občutek :)
 
1. Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična država (vse, kar veš o tem, vse o DZ)?
2. Načelo največje koristi otroka (razloži vse, kako se to v vsakdanjem življenju upošteva, kdo mora to upoštevati,...)?
3. Svet EU (vse, kar veš o tem in naštej nekaj ministrstev v EU)?
Zelo prijazen izpraševalec, ki zahteva osnovno znanje, ampak vrta, dokler lahko :)
 
1) Ali imamo enodomni ali dvodomni prlament. Kako se razlikujeta?
2) DS-vse.
3) Največje načelo koristi otroka. Kje in kako se upošteva (katera pravica je namenjena koristi otroka v ustavi?)
 
13. 4. 2016

1. Popolnost in nepopolnost dvodomnosti v parlamentu
2. Otrokove pravice - vprašanja na temo koroških dečkov, ki sedaj odmeva v medijih
3. Sestava, naloge in pristojnosti Evropskega sveta
 
1. Volitve predsednika vlade (kdo predlaga kandidata; kdo ga voli in s kakšno večino; postopek, če prvi predlagani kandidat ni izvoljen).
2. Kaj pomeni pravica svoboda vesti? Kakšna je razlika med definicijo v slovenski ustavi in med definicijo v Konvenciji o otrokovih pravicah?
3. Sekundarna zakonodaja EU (našteti in pojasniti razliko med uredbo in direktivo).
 
1. Opredelitev VESTI v Konvenciji in Ustavi
2. Primarna zakonodaja EU
3. Vlada (volitve predsednika Vlade)

Je kar natančen iz zahteven.
 
12. 10. 2016

Vprašanja iz ustave:
- pomen izraza demokratična republika,
- pomen izraza največja korist otroka,
- Svet EU.
 
Prijazen gospod. Daje podvprašanja in namige.

1. Kaj pomeni, da je slovenija republika?
2. Kakšne so pristojnosti predsednika republike?
3. Evropska komisija
 
1. 1. čl. Ustave: Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična republika? + Državni zbor
2. Razloži pravico otrok do nediskriminacije (iz Konvencije). Kako je s tem pri umetni oploditvi (ima otrok pravico poznati očeta)?
3. Sekundarna zakonodaja EU.
 
Prijazen, pomaga in vzpodbuja.Te vodi do odgovora.
1. Kaj pomeni dvodomnost. (Spodnji in zgornji dom)
2.Opisi državni svet-vse.
3. Primarna zakonodaja
 
RADO FELE - USTAVA:
Kaj pomeni demokratična republika? Kako ljudstvo voli - posredno in neposredno. Kaj volimo posredno? Referendumi, stranke v DZ, predsednika. DZ - sestava, mandat, pristojnosti. Nadzorna funkcija - kako DZ nadzira delo vlade? Vsakomesečno s poslanskimi vprašanji (tega nisem vedela, ampak mi ni preveč zameril). Kaj je to interpelacija, zaupnica, nezaupnica.
Načelo otrokove koristi v KOP - Kaj to pomeni? Ali je to načelo upoštevano, če so pri ločitvi otroci apriori dodeljeni mami, razen če ona ni sposobna skrbeti zanje? Sem rekla, da ne, ker ne vemo, kdo je za otroka "boljši", oče ali mati, niti se tega ne preverja. Pa je bil zadovoljen.
Komisija EU - naloge, sestava.

Prijazen, pomaga. Vrta in hoče znanje, ampak ni nesramen, vodi do odgovora.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.179
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.277
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
686
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
709

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu